Президент таълим муассасалари агентлиги таркибида очиладиган ихтисослаштирилган мактаблари учун тест синовлари қачон бўлиб ўтади?
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 14 апрелдаги “Президент таълим муассасалари агентлиги тизимидаги ихтисослаштирилган мактаблар тармоғини кенгайтириш тўғрисида”ги ПФ-106-сон Фармонига мувофиқ, Республиканинг шаҳар ва туманларида Президент таълим муассасалари агентлиги тизимида жами 193 та ихтисослаштирилган мактаб ва мактаб-интернатлар фаолияти йўлга қўйилиши ҳақида хабар берган эдик.
Мазкур Фармонга асосан 2022/2023 ўқув йилида Агентлик тизимидаги ихтисослаштирилган мактабларга раҳбар ва педагог кадрлар ишга уч босқичли, ўқувчилар эса аниқ фанлар йўналишига 5-11-синфларга, табиий фанлар йуналишига 7-11-синфларга танлов асосида қабул қилинади.
2022/2023 ўқув йилидан таълим жараёни бошланишини инобатга олиб:
а) ушбу мактабларда ишлаш истагида бўлган ўқитувчиларнинг аризалари 20 апрелдан 20 майга қадар Агентликнинг job.piima.uz сайти орқали қабул қилинмоқда;
хужжат топширган педагог ходимлар учун тест синови ва суҳбатлар жорий йилнинг июнь-июль ойларида амалга оширилади;
б) ушбу мактабларда ўқиш истагини билдирган ўқувчиларнинг ҳужжатлари жорий йилнинг 1-20 июнь кунлари ariza.piima.uz сайти орқали онлайн қабул қилинмоқда;
ихтисослаштирилган мактабларнинг 6-11-синфлари учун қабул имтиҳонлари июль ойида, 5-синфи учун август ойида ўтказилиши назарда тутилган.

Когда пройдут тестовые испытания в специализированных школах, открываемых при Агентстве президентских образовательных учреждений? - Ta’lim / Образование
Когда пройдут тестовые испытания в специализированных школах, открываемых при Агентстве президентских образовательных учреждений?
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 14 апреля 2022 года «О расширении сети специализированных школ в системе Агентства Президента по образовательным учреждениям» ПФ-106 мы сообщали о создании в общей сложности 193 специализированных школ и школ-интернатов в системе Президентского агентства по образованию.
Будут созданы специализированные школы в системе Президентского агентства образовательных учреждений
Согласно этому указу, в 2022/2023 учебном году руководящий и педагогический состав специализированных школ в системе агентства будет набираться в трёх этапах, при этом учащиеся будут приниматься на конкурсной основе в 5-11 классы по направлению точных наук и 7-11 классы по направлению естественных наук.
Учитывая, что учебный процесс начнётся в 2022/2023 учебном году:
а) Заявления учителей, желающих работать в данных школах, принимаются с 20 апреля по 20 мая через сайт Агентства job.piima.uz;
Тестирование и собеседование для педагогов пройдут в июне-июле этого года;
б) документы учащихся, желающих обучаться в этих школах, принимаются в режиме онлайн через сайт ariza.piima.uz с 1 по 20 июня текущего года;
вступительные экзамены в 6-11 классы специализированных школ планируется провести в июле, в 5-й класс — в августе.