Qishki davrda o‘quvchilarda umurtqa pog‘onasiga bosim sezilarli darajada oshadi. O‘tirib ishlash doimiy holatga aylanadi. Bunday vaziyatda umurtqa pog‘onasi noto‘g‘ri rivojlanishi kasalligi – skolioz xavfi yuzaga keladi. Ota-onalar ushbu muammoga yuzaki qaramasdan jiddiy e’tibor berishlari talab etiladi. Bugungi maqolamizda ushbu kasallik haqida batafsil ma’lumot bermoqchimiz.
Qaddi-qomat deganda nimani tushunamiz? U odamning vertikal holatini belgilaydi. Har kungi turmush tarzi, kayfiyat kishi qomatining o‘zgarishiga sabab bo‘ladi. O‘quvchilarning qaddi-qomati to‘g‘ri o‘sishi uning partada qay darajada o‘tirishiga bog‘liq.
Kelishgan qaddi-qomat hayotiy jarayonda yomonlashishi mumkin, ko‘p hollarda bu bolaning maktab davrida, partada noto‘g‘ri o‘tirishi natijasida paydo bo‘ladi. Bunda bolaning muskul boylam birlashmasi o‘tirishning fiziologik holatiga moslashib boradi. Muskul va boylamlarning ta’sirida umurtqa pog‘onasi funksiyasi o‘zgarib turadi. Muskullar odam tanasini normal ushlab turishdan tashqari qarama-qarshi kuchlarni (antigravitatsion kuch) bir-biriga mutanosib qilish vazifasini ham bajaradi. Agar muskullar yaxshi rivojlangan bo‘lsa, ularning harakati bir-biriga mutanosib (sinxron) bo‘ladi. Bu, o‘z navbatida, umurtqa pog‘onasining qiyshaymasdan to‘g‘ri rivojlanishiga yordam beradi.
Insonda suyaklarning o‘sishi 18—20 yoshlarga borib deyarli to‘xtaydi va hamma fiziologik egriliklar bu vaqtga kelib silliqlanadi. Chunki uning muskul-boylam birikmalari, tog‘ay sohasi qavatlari juda ham harakatchan va egiluvchan holatga yetadi. Shu bois, umurtqa pog‘onasining yaxshi rivojlanishi to‘g‘ri va adl qomatning tamal toshi ekanligini hisobga olgan holda aynan maktab davrida bola qomatining to‘g‘ri shakllanishiga alohida e’tibor qaratish lozim.
Umurtqaning fiziologik egriliklari umurtqa pog‘onalarining egiluvchanlik xususiyatini oshiradi va odamning ichki a’zolarini tashqi muhit ta’sirlarida shikastlanishdan asraydi.
Bolalarda qaddi-qomatning to‘g‘riligini tekshirish
E’tibor bilan qaraganda bu — oson. Bola tik turgan holatda yonbosh tarafdan qarab tekshiriladi (u o‘zingizdan 1,5—2,0 metr uzoqlikda bo‘lishi zarur).
Tekshirish paytida, albatta, boshni tutib turish, oldinga yoki orqaga egilganligi, ko‘krak qafasining formasi, qorin chizig‘i, tizza bo‘g‘imi bukilmasi, umurtqaning bo‘yin, ko‘krak va bel egriligi e’tiborga olinadi.
Bolaning yuzma-yuz qarab turgan holatidagi tekshiruvda esa uning yelka sohasi bir xil ekanligiga e’tibor qilish zarur. Orqa bilan turgan holatda tekshirilganda uning yelkasi, ko‘krak pastki burchagining bir xilligi va umurtqadan bir xil uzoqlikda ekanligi ko‘zdan kechiriladi. So‘ngra bola oldinga 900 egiltirilib tekshiriladi (tizza bukilmaydi, qo‘l osilib turadi). Bunda kurak sohalarining ikki yarmi ham bir xilligi yoki chap yo o‘ng kurak sohasining bo‘rtib chiqqanligini ko‘rish mumkin.
Skolioz
Bolalardagi qaddi-qomat nuqsonlaridan biri skolioz kasalligidir. Bu kasallik umurtqaning o‘ng yoki chap yon tarafga qiyshayishi natijasida paydo bo‘ladi. Kasallik faqat umurtqa pog‘onasining xastaligi emas, balki bir butun organizmda chuqur o‘zgarishlar bo‘lishi bilan farqlanadi. U sekin rivojlanadi, bemorni bezovta qilmaydi. Natijada kasallik kech aniqlanadi. Shuning uchun ham uni davolash nihoyatda qiyin kechadi.
Skolioz kasalligiga chalingan bola tez charchaydi, bir joyda uzoq o‘tirganda, ko‘p yurgan paytda umurtqa pog‘onasida og‘riq sezadi.
Skolioz kasalligi:
1) Yoysimon
2) S — simon turlari uchraydi.
Kasallik og‘ir-yengilligiga qarab, 4 darajali bo‘lishi mumkin:
1-darajali skolioz — yengil turi bo‘lib, tekshirilganda umurtqa qiyshiqligi bola gorizontal holda yotganda yo‘qoladi.
2-darajali skoliozda — bola tekis joyda yotgan payti ham qiyshiqlik yo‘qolmaydi. Ko‘krak va bel sohasida qiyshiqlik natijasida muskul o‘rami yoki bo‘rtmasini aniqlash mumkin.
3-darajali skoliozda esa tanada mo‘tadillashgan qiyshiqlik kuzatiladi. Bunday skoliozda bukrilik paydo bo‘ladi. Tos suyagining qiyshayishi natijasida oyoqning funksional kaltaligi ko‘zga tashlanadi. Bola yon tarafga egilib, o‘sha kaltalikni yo‘qotishga harakat qiladi.
4-darajali skolioz — kasallikning eng og‘ir ko‘rinishi bo‘lib, bolaning ichki a’zolarida patologik o‘zgarishlarga olib keladi. Oyoq sohalarida falajlik, nevralgiya, parez qayd qilinadi. Kasallikni davolamasa, uning xuruji natijasida umurtqaning o‘z o‘qi atrofida aylanib ketishi asosida yana ham murakkab deformatsiyalovchi asoratlarga olib kelishi mumkin. Bunday nuqsonlar o‘z-o‘zidan bolaning ichki a’zolari joylashgan joyidan u yoki bu tarafga siljishiga sabab bo‘ladi va ularning funksiyasi buziladi. O‘pka, yurak-qon temir sistemasi zararlanadi. Agar bemorga o‘z vaqtida, kasallikning boshlang‘ich darajalarida yordam berilmasa, kelajakda u nogiron bo‘lib qolishi mumkin.
Skolioz kasalligi qiz bolalarda o‘g‘il bolalarga qaraganda uch barobar ko‘proq uchraydi. Shuni qayd etish kerakki, tengdoshlari tomonidan shunday nuqsonlar mazax qilinishi oqibatida hech kimga qo‘shilmaydigan, odamovi, jahldor va tez xafa bo‘ladigan bo‘lib qolishi mumkin.
Qaddi-qomatning buzilishlariga olib keluvchi omillar talaygina. Raxit, kamqonlik, nafas yo‘llarining surunkali yallig‘lanishi, yuqumli infeksion kasalliklar shular jumlasidandir.
Bu omillarning vujudga kelishiga, eng avvalo, yaxshi ovqatlanmaslik, ochiq havoda sayr qilmaslik, yetarli vaqt uxlamaslik, sport bilan shug‘ulanmaslik, maktabda partalarning bolalarga mos kelmasligi sabab bo‘ladi.
Skolioz kasalligining oldini olish mumkinmi?
Qadim zamonda bir kishi farzandini tarbiyalashda maslahatlashish maqsadida donishmand huzuriga kelibdi. Shunda dono hamma gapdan voqif bo‘lgach, u kishiga bola tarbiyasida ancha kechikkanligini aytibdi va farzand tarbiyasini tug‘ilgandanoq boshlash kerakligini uqtiribdi. Ha, shunday! Qissadan hissa shuki, ota-onalar bolasining qaddi-qomatida nuqsonlar bo‘lmasligi uchun ular tug‘ilganidan boshlab qayg‘urishi zarur. Bolani 6 oygacha o‘tirg‘izmaslik kerak, 3 oylikdan esa uni tez-tez qoringa yotqizish maqsadga muvofiqdir. 9 oygacha bolani oyoqqa qo‘yishga shoshilmaslik tavsiya etiladi.
Bolani bir qo‘lidan yetaklab yurish tavsiya etilmaydi, iloji boricha o‘zi yurishi zarur, aks holda umurtqa pog‘onasiga og‘irlik tushib, ba’zi nuqsonlarni keltirib chiqarishi mumkin. Bolalarga gimnastik mashqlar qildirish ijobiy natijalarni beradi.
Maktabgacha yoshdagi bolalar ko‘proq ochiq havoda sayr qilishi, turli o‘yinlar o‘ynashi lozim. Agar bolada raxit kasalligi aniqlansa, ota-ona darrov bolalar shifokoriga murojaat qilishi va maslahatlar olishi shart.
Qaddi-qomatning profilaktikasi uchun albatta, 2—3 yoshdan boshlab kompleks gimnastika mashqlariga e’tibor berish, 3 yoshdan boshlab chana yoki chang‘i uchishni o‘rgatish yaxshi samaralarga olib keladi. .
Eng asosiy masala bolalarning poyabzaliga qaratilishi zarur. Oyoq kiyimlari katta ham, kichik ham bo‘lmasligi kerak. Agar yassi oyoqlilik mavjud bo‘lsa, albatta, stelka –supinator bilan poyafzal kiyish tavsiya etiladi.
Bola stulda dars qilayotgan paytda bir oyog‘ini tagiga qo‘yib o‘tirmasligi kerak, chunki bunda tananing mutanosibligi buziladi va bu umurtqa pog‘onasining noto‘g‘ri rivojlanishiga olib keladi. Yana bolaga yoni bilan yotib, kitob mutolaa qilishni ta’qiqlash zarur.
O‘qishda, yozishda bola stulga suyangan holda qo‘lni ko‘kragining oldiga qo‘yib o‘tirishi, o‘tirg‘ich balandligi boldirning uzunligiga teng bo‘lishi shart. Yorug‘lik faqat chap tarafdan tushishi, kitob va daftarga egilmasdan masofani saqlab o‘tirish talab etiladi. Bu masofa shunday: tirsakni stolga qo‘ygan holda qo‘l barmoqlari uchini ko‘zning tashqi burchagiga olib kelishi kerak. Ana shunday surat o‘quvchining ko‘z oldiga doska yoniga ilib qo‘yilsa, maqsadga muvofiq.
Qaddi-qomatning nuqsonlarini davolash
Bola qomatidagi nuqsonlarni bartaraf etish shifokor-ortopedlar, bolalar shifokori, pedagoglar, tarbiyachilar oldidagi muhim vazifalardan biridir.
Bunday paytda muhim rejalar ishlab chiqiladi:
— Krovatdagi ko‘rpacha tagiga fanerdan yasalgan taxtacha qo‘yish va unda bolani orqasi yoki qorni bilan yotishga o‘rgatish;
— o‘z vaqtida ovqatlanishni yo‘lga qo‘yish;
— sumkani orqaga osib yuradigani bilan almashtirish;
— bolaning ko‘rish va eshitish holatini shifokorga tekshirtirish;
— kunlik rejimni nazorat qilish, sayrga chiqish, yetarli uyqu har doim bir xil vaqtda bo‘lishini ta’minlash;
— maktabda sinf rahbari va shifokor bilan tez-tez muloqotda bo‘lish;
— bolaning sinf partasida o‘tirishini nazorat qilish;
— bolaga og‘irroq narsalarni ko‘tartirmaslik;
— ertalabki badantarbiyaga odatlantirish;
— shifokor-ortoped ko‘rsatmasiga binoan davolash gimnastikasi bilan shug‘ullanishini tashkil etish;
— suv sporti, chang‘i uchish foydali ekanligini tushuntirish kabi bir qator tartiblarga amal qildirish lozim.
Yuqoridagi zikr etilgan barcha tavsiyalar hayotga tatbiq etilgandagina bolalarning faol rivojlanishini, o‘sishini ta’minlaydi. Bu mavjud nuqsonlarni ma’lum bosqichda to‘xtatadi yoki butunlay oldini oladi.
Tahlillarga ko‘ra, ayni paytga kelib 13-14 yoshli o‘g‘il bolalarning o‘rtacha bo‘yi 2004 yilga nisbatan 1,9 santimetrga, qizlarniki esa 1,2 santimetrga o‘sgan. Ushbu yoshdagi o‘g‘il bolalarning o‘rtacha vazni 3,3 kilogrammga, qizlarniki esa 2 kilogrammga oshgan.

Здоровье школьника: как избежать сколиоза? (видео) - Ta’lim / Образование
В зимний период количество нагрузок на позвоничник существенно увеличивается. Сидячий образ жизни у детей становится доминирующим, в результате чего возникает риск искривления позвоночника. Так, по данным медицинских обследований, определенная форма сколиоза диагностирована уже у почти половины современных школьников и это не предел. Родителям важно обратить внимание на эту проблему и постараться создать ребенку такие условия, чтобы сколиоз не развивался. Сегодня мы хотим рассказать подробнее, что это за грозное заболевание и как можно с ним бороться.
СколиозЧто такое сколиоз
Сколиоз – боковое искривление позвоночника у ребенка, возникает в период его интенсивного роста, причем девочек этот недуг поражает в 3-6 раз чаще, чем мальчиков. Сколиоз бывает как правосторонним, так и левосторонним, развивается, как правило, в грудном отделе позвоночника, но в дальнейшем может захватить и поясницу.
Различают врожденный и приобретенный виды сколиоза. Врожденный сколиоз обусловлен неправильностью эмбрионального развития, а у приобретенного есть несколько типов.
Типы приобретенного сколиоза:
* рахитический – развившийся вследствие недостатка витамина D;
* травматический – чаще всего возникает в поясничном отделе после перелома позвоночника;
* паралитический – возникает после перенесенного заболевания, например полиомиелита;
* рефлекторно-болевой – возникает при воспалении седалищного нерва и связанном с этим рефлекторном напряжении мышц спины;
* школьный – часто развивается у детей из-за неправильного положения за партой, обычно комбинируется с рахитическим.
При ярко выраженном сколиозе у ребенка может наступить перекос таза, вследствие чего нарушиться походка, пострадать функции сердца и легких.
Поэтому готовя ребенка к школе, нужно позаботиться, чтобы позвоночник не испытывал больших нагрузок. Как это сделать? У нас есть несколько рекомендаций.
Работайте над осанкой
Когда ребенок сидит, его позвоночник нагружен сильнее, чем когда он стоит. Поэтому важно следить за осанкой ребенка, когда он находится в положении «сидя».
За партой или дома за рабочим столом следите, чтобы ученик сильно не наклонялся вперед, не отклонял туловище в сторону. Спина должна быть прямая, с обязательной опорой в спинку кресла.
Парты и столы должны соответствовать росту ребенка, высота сиденья — длине голеней. Ноги должны упираться в пол, лопатки — в спинку стула, а глаза должны быть на расстоянии 26-32 см от тетради или учебника.
Задача родителей научить ребенка правильно сидеть за партой или столом, этим вы поможете ему следить за собственной осанкой.
Наша мама-форумчанка Аргеша рассказывает: «Самое основное лечение проходит дома. У меня обнаружили сколиоз в 3 года, прогноз был очень неблагоприятный. Но мама за меня взялась так взялась, что все стало в порядке. Главное — зарядка, с 3-х лет и до замужества я делала ее каждый день, мама разрешала «отдыхать» только на день рождения и на новый год. Я эту зарядку ненавидела, и завидовала всем, кому не приходится ее делать. Мама научилась делать специальный массаж, месяц делала, месяц перерыв. Спать приходилось всегда на твердом, без подушки. С 6 до 19 лет я ходила в железном корсете, который мне изготавливали в институте протезирования в Харькове. Но иногда даже врачи путают понятия «сколиоз» (он не лечится, можно только добиться остановки дальнейшего искривления, в этом случае позвонки «стираются» — у меня было такое) и «сколиотическая осанка» (когда позвоночник искривляется без видоизменения позвонков)- в этом случае можно добиться полного выздоровления. Самое главное — никаких мануальных терапевтов. Их вмешательство может повлечь за собой необратимые последствия. Ну и конечно плавание, укрепление мышц, держащих позвоночник – без этого никуда».
Приобретите правильный портфель
Даже в первом классе малыши таскают довольно увесистый рюкзак. В нем тетради и книжки на пять уроков, пенал, паковка пластилина на труд, альбом, краски и кисточки на рисование. Дети проводят в школе много времени, поэтому часто носят с собой бутерброды и печенье на перекус, бутылочку с водой или пакетик сока. Примерно 2-3 раза в неделю у школьников физкультура, а значит, нужно принести спортивную форму и кроссовки или кеды, не забыть также сменную одежду на продленку.
Список получается достаточно серьезный, правда? А ведь дети, которые регулярно ходят в школу с рюкзаком, вес которого более 20% их веса, особенно рискуют испортить свою осанку.
Кстати, на рюкзак тоже стоит обратить особое внимание, ведь даже при минимальном количестве учебников, неправильно подобранный портфель будет способствовать искривлению позвоночника.
Специалисты рекомендуют рюкзак с ортопедической спинкой — она должна быть ровной и жесткой. Жесткий корпус посередине должен повторять изгибы позвоночника. Рюкзак не должен быть больше ширины плеч ребенка, а также провисать ниже пояса. Кроме того, ремни должны быть широкими и мягкими, с креплениями, которые регулируют длину.
Задача родителей воспитать у ребенка привычку использовать ремни так, чтобы вес портфеля распределился равномерно.
Выбирайте обувь для хорошей осанки
Обувь школьника должна соответствовать всем ортопедическим требованиям: высокий задник, удобный подъем, наличие супинатора. Нужно помнить, что неправильно подобранные туфли могут способствовать развитию такого заболевания, как плоскостопие.
При покупке школьной обуви ребенку важно сделать правильный выбор между красотой и комфортом, деловым школьным стилем и удобством. Обратите внимание на то, насколько легко, надев туфли, ребенок может согнуть стопу, как при этом ведет себя верхняя часть обуви, хорошо ли гнется подошва, не скользкая ли она.
Не берите обувь «впритык», а также не стоит увлекаться покупкой моделей «на вырост», важно чтобы школьник примерял выбранный ботинок или туфель, и понял, что ему в нем удобно.
Организуйте ребенку удобное место для работы над домашним заданием
О правильных размерах рабочего стола и стула мы уже писали выше, а теперь давайте обратим внимание на расположение рабочего места ребенка. У детских психологов есть предположение, что школьнику некомфортно сидеть за столом, если делать это приходится лицом к стене.
Поднимая глаза на стену, ребенок чувствует подсознательное желание сжаться, спрятаться, и начинает сутулиться. Особенно это ощущение усугубляется, если в школе у ученика не все в порядке, есть какие-то проблемы с успеваемостью или адаптацией в коллективе.
Если переставить рабочий стол школьника так, чтобы он смотрел на окно, не представляется возможным, постарайтесь как-то украсить и обыграть стену перед ребенком. Например, расположите на ней полки, на которых он сможет расставить вперемешку свои учебные принадлежности и любимые игрушки, повесьте постер с любимым героем или фото, на котором он выглядит очень счастливым в окружении семьи или друзей. Спросите мнение ребенка, что бы ему было приятно видеть перед собой каждый день и постарайтесь выполнить его просьбу.
Другая возможная причина искривления позвоночника – недостаточность освещения. Если в комнате мало света, это заставляет детей наклоняться над тетрадями и учебниками ниже, тем самым давая лишнюю нагрузку на позвоночник. Выход – как можно больший доступ дневного света, а также хорошая настольная лампа и яркий верхний свет в той комнате, где ребенок делает уроки.
Также родителям не стоит забывать, что дома, как и в школе, после каждых 45 минут обучения у ребенка должны быть 15 минут перерыва. В это время маленький ученик должен встать, походить, побегать, выпить воды, сходить в туалет, словом как можно активнее менять положение своего тела.
Своевременное лечение — залог успеха
Если у родителей уже возник резонный вопрос, а нет ли у моего ребенка первых признаков сколиоза, ответить на него они смогут самостоятельно, проведя тест в домашних условиях.
Валерий Павленко, кинезитерапевт, главный врач Медицинского центра доктора Бубновского рассказывает: «Попросите ребенка встать к вам спиной и расслабиться, пусть он примет привычную для него позу. Первый признак сколиоза, на который следует обратить внимание, — ухо ребенка должно находиться на одном уровне с его плечом. Если расстояние разное или одно ухо выше другого — это симптом шейного сколиоза. Второй признак — разная высота плеч, лопаток, разная выпуклость лопаток, разные зазоры между руками и бедрами (особенно, если одна рука лежит на бедре, а другая — нет). Если вы заметили любую асимметрию у ребенка, скорее всего — это сколиоз, и справиться с ним может только врач, именно он определит степень заболевания, место развития и назначит соответствующее лечение».
Диагностировав какие-то проблемы, важно вовремя обратиться к врачу, который сможет подобрать для ребенка индивидуальный комплекс упражнений. Программ лечения сколиоза существует много, все они позволят мягко и безболезненно устранить деформацию позвоночника. Также существуют эффективные упражнения на тренажерах и навыки правильного дыхания, так как некоторые из заданий нужно выполнять на определенном выдохе. Задача родителей – помочь ребенку правильно и в необходимом количестве выполнять движения.
Наша мама-форумчанка Marishkin рассказывает: «Сначала попадите к хорошему ортопеду. Он назначит массаж. Бассейн — самый эффективный способ лечения. А вот бега и прыжков нужно остерегаться. Плюс ЛФК для сколиозников, зарядка дома каждый день, висы и подтягивание на турнике, танцы, прогулки с книжкой по квартире. И так до сознательного взрослого возраста».
Главное — вовремя начать лечение сколиоза и своевременно избавить ребенка от проблем с позвоночником в будущем, ведь здоровье позвоночника определяет наше состояние и самочувствие в целом.