2024 yil 1 iyuldan boshlab yo‘l bo‘yida joylashgan maktablar oldida, kamida to‘rt tasmali yo‘llardagi piyodalar o‘tish joylarida, YTH o‘choqlarida, temiryo‘l kesishmalarida maxsus avtomatlashtirilgan foto va video qayd etish dasturiy-texnik vositalari bosqichma-bosqich o‘rnatiladi.
“Yo‘l harakati qoidalari buzilganligini maxsus avtomatlashtirilgan foto va video qayd etish dasturiy-texnik vositalari orqali qayd etish tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi hukumat qarori qabul qilindi.
2024 yil 1 iyuldan boshlab yo‘l bo‘yida joylashgan maktablar oldida, kamida to‘rt tasmali yo‘llardagi piyodalar o‘tish joylarida, yo‘l-transport hodisalari o‘choqlarida, temiryo‘l kesishmalarida maxsus avtomatlashtirilgan foto va video qayd etish dasturiy-texnik vositalari Ichki ishlar vazirligining “Xavfsiz shahar” tizimlarini rivojlantirish markazi tomonidan “Xavfsiz yo‘l va xavfsiz piyoda” respublika jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan bosqichma-bosqich o‘rnatiladi.
- maxsus avtomatlashtirilgan foto va video qayd etish dasturiy-texnik vositalari Ichki ishlar vazirligi Jamoat xavfsizligi departamentining Yo‘l harakati xavfsizligi xizmati (YHXX) tomonidan belgilanadigan joylarga o‘rnatiladi;
- maxsus avtomatlashtirilgan foto va video qayd etish dasturiy-texnik vositalari o‘rnatiladigan joylar YHXX tomonidan yo‘l harakati qoidalari buzilishlari hamda yo‘l-transport hodisalarining tahlilidan kelib chiqib belgilanadi.
Yo‘l bo‘yida joylashgan maktablar oldida, kamida to‘rt tasmali yo‘llardagi piyodalar o‘tish joylarida, yo‘l-transport hodisalari o‘choqlarida, temiryo‘l kesishmalarida maxsus avtomatlashtirilgan foto va video qayd etish dasturiy-texnik vositalarini o‘rnatish va ekspluatatsiya qilish tartibi to‘g‘risidagi nizom tasdiqlandi.
Transport vazirligi ikki oy muddatda xavflilik darajasi yuqori bo‘lgan temiryo‘l kesishmalarini xatlovdan o‘tkazib, manzilli ro‘yxatni shakllantiradi hamda Ichki ishlar vazirligiga taqdim etadi.
Ichki ishlar vazirligi 2024-2026 yillar davomida “Xavfsiz shahar” konsepsiyasi doirasida yo‘l bo‘yida joylashgan maktablar oldida, kamida to‘rt tasmali yo‘llardagi piyodalar o‘tish joylarida, yo‘l-transport hodisalari o‘choqlarida, temiryo‘l kesishmalarida yo‘l harakati qoidalari buzilganligini maxsus avtomatlashtirilgan foto va video qayd etish dasturiy-texnik vositalarini manzilli ro‘yxat asosida o‘rnatish hamda “Xavfsiz shahar” tizimlariga integratsiya qilish choralarini ko‘radi.

С 1 июля перед школами установят радары - Ta’lim / Образование
Принято постановление правительства о мерах по совершенствованию системы фиксации нарушений правил дорожного движения с помощью специальных автоматизированных программно-технических средств фото-и видеозаписи.
С 1 июля перед школами, расположенными вдоль дороги, установят видео- и фоторадары
С 1 июля 2024 года специальные автоматизированные программно-технические средства фото-и видеозаписи перед школами, расположенными вдоль дорог, на пешеходных переходах на дорогах с четырьмя полосами движения, на очагах ДТП, на железнодорожных переездах будут поэтапно устанавливаться Центром развития систем «Безопасный город» МВД за счет средств республиканского фонда «Безопасная дорога и безопасный пешеход».
В этом числе:
• специальные автоматизированные программно-технические средства фото-и видеозаписи устанавливаются в местах, обозначенных службой безопасности дорожного движения (СБДД) Департамента общественной безопасности МВД;
• места установки специальных автоматизированных программно-технических средств фото-и видеозаписи определяются СБДД на основе анализа нарушений правил дорожного движения и дорожно-транспортных происшествий.
Утверждено положение о порядке установки и эксплуатации специальных автоматизированных программно-технических средств фото-и видеозаписи перед школами, расположенными вдоль дорог, на пешеходных переходах на дорогах с четырьмя полосами движения, на очагах дорожно-транспортных происшествий и на железнодорожных переездах.
Министерство транспорта в двухмесячный срок проведет перепись железнодорожных переездов с высокой степенью опасности, сформирует список адресов и представит его в Министерство внутренних дел.
МИД в рамках концепции «Безопасный город» на 2024-2026 годы примет меры по установке специальных автоматизированных программно-технических средств фото- и видеозаписи нарушений правил дорожного движения перед школами, расположенными вдоль дорог, на пешеходных переходах на дорогах с четырьмя полосами движения, на очагах ДТП, на железнодорожных переездах на основе списка адресов, а также по интеграции их в системы «Безопасный город».