Айрим мактабларда фанларни чет тилида ўқитиш амалиёти жорий этилади.
🔹чет тилини билиш бўйича камида В2 даражадаги сертификатга эга бўлган ўқитувчилар томонидан фанларни чет тилида ўқитиш амалиёти жорий этилади;
🔹математика, физика, кимё, биология, табиий фанлар (science), информатика ва ахборот технологиялари фанларидан дарсларни чет тилида олиб борган ўқитувчиларга тариф ставкасига нисбатан 100 фоиз миқдорида ҳар ойлик қўшимча устама тўланади.
Президент мактабларининг маҳаллий ўқитувчиларига уларнинг тариф ставкасига нисбатан 350 фоиз миқдорида ҳар ойлик қўшимча устама тўлаш тартиби жорий этилади.
Бунда, устама педагоглар томонидан қуйидаги шартларнинг барчаси бажарилган тақдирда тўланади:
🔸Кембридж (Cambridge Assessment International Education) халқаро таълим дастурлари асосида дарс бериладиган фанларни ўқитиш бўйича 3 та (Introductory, Extension, Marking) курсни муваффақиятли тугатиш ва бу ҳақида тегишли сертификат олиш;
🔸Президент мактабларида камида 1 йиллик иш стажига ва чет тилини билиш бўйича камида С1 даражадаги ёки унга тенглаштирилган мос даражадаги халқаро сертификатга эга бўлиш.

Для некоторых учителей вводится надбавка в размере 350% - Ta’lim / Образование
Согласно постановлению, с 2024/2025 учебного года в творческих и специализированных школах в системе агентства:
🔹 внедряется практика преподавания предметов на иностранном языке преподавателями, имеющими сертификат уровня владения иностранным языком не ниже B2;
🔹 учителям, которые ведут занятия по математике, физике, химии, биологии, естественным наукам (science), информатике и информационным технологиям на иностранном языке, выплачивается ежемесячная дополнительная надбавка в размере 100 процентов к тарифной ставке.
Местным учителям президентских школ вводится ежемесячная дополнительная надбавка в размере 350 процентов к их тарифной ставке.
В этом случае надбавка оплачивается педагогам при соблюдении всех следующих условий:
🔸Успешное окончание трёх (Introductory, Extension, Marking) курсов по предметам, преподаваемых на основе международных образовательных программ Кембриджа (Cambridge Assessment International Education) и получение соответствующего сертификата;
🔸Наличие опыта работы в президентских школах не менее 1 года и международного сертификата не ниже уровня С1 или эквивалентного уровня владения иностранным языком.