Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirining 03.09.2024 dagi 288-sonli buyrug‘i e’lon qilindi.
Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirining buyrug‘i (30.09.2024 №288) bilan umumiy oʻrta taʼlim sohasida bir-birini takrorlovchi samarasiz xarajatlarni maqbullashtirish hamda Davlat byudjeti hisobidan ajratilayotgan mablagʻlardan samarali va oqilona foydalanishni taʼminlash maqsadida Xalq taʼlimi vazirining 2019-yil 28-dekabrdagi 40b-son buyrugʻi bilan Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirligi tizimidagi umumtaʼlim muassasalari boshqaruv, texnik, xizmat koʻrsatuvchi va oʻquv-yordamchi xodimlarining namunaviy shtatlariga oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritildi.
Unga koʻra, sinflar soniga qarab “kutubxonachi” shtatini ajratish amaliyoti bekor qilinadi hamda barcha maktablarda “Kutubxona mudiri” (1 shtat birligi) lavozimi ajratiladi.
Psixolog lavozimi esa oʻquvchilar soni 1500 nafargacha boʻlganda 1 birlik, 1500 nafardan ortiq boʻlganda 2 birlikdan shtat ajratiladi.
Laborant lavozimi tugatildi. Laboratoriya xonasi mavjud boʻlganda fizika yoki kimyo fani oʻqituvchisidan biriga mehnatga haq toʻlashning eng kam miqdorining 50 foizi miqdorida har oylik qoʻshimcha haq toʻlanadi.

Опубликован приказ министра дошкольного и школьного образования № 288 от 03.09.2024.
Приказом министра дошкольного и школьного образования от 30.09.2024 № 288 в целях оптимизации дублирующих неэффективных расходов в сфере общего среднего образования и обеспечения эффективного и рационального использования средств, выделяемых из государственного бюджета, приказом министра народного образования № 40б от 28.12.2019 г. общеобразовательные учреждения в системе Министерства дошкольного и школьного образования, внесены изменения и дополнения в штатную численность обслуживающего и учебно-вспомогательного персонала.
Согласно приказу отменяется практика выделения штата “библиотекарь” в зависимости от количества классов, а также во всех школах выделяется должность “заведующего библиотекой” (1 штатная единица).
На должность психолога выделяется 1 единица при количестве учащихся до 1500 и 2 единицы при количестве учащихся более 1500.
Должность лаборанта упразднена. Одному из учителей физики или химии при наличии лабораторного помещения выплачивается ежемесячная надбавка в размере 50% минимальной заработной платы..