Кейинги ўқув йилидан таълим тизимида сезилари ўзгаришлар кутилмоқда.
— олий таълим муассасаларига кириш имтиҳонларини топшириш «аввал тест, сўнг танлов» тамойили асосида ташкил этилади ҳамда абитуриентларга тест синови натижасида тўплаган балидан келиб чиқиб, олий таълим муассасаси, таълим йўналиши ва шаклини танлаш имконияти яратилади;
— умумтаълим фанлари бўйича халқаро имтиҳон натижалари бўйича сертификатлар давлат олий таълим муассасаларига қабул қилишда инобатга олинади. Бунда, тан олинган халқаро сертификатлар рўйхати Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги қарори билан тасдиқланади;
— юқори салоҳиятли академик лицейлар ўқув дастурлари халқаро дастурлар («International Advanced Levels», «International Baccalaureate») асосида ишлаб чиқилади.

Какие изменения ожидаются со следующего учебного года?
— сдача вступительных экзаменов в высшие учебные заведения будет организована по принципу «сначала тест, потом отбор», и абитуриентам будет предоставлена возможность выбрать высшее учебное заведение, направление и форму обучения на основе баллов, полученных в результате тестирования;
— сертификаты по результатам международного экзамена по общеобразовательным предметам учитываются при приеме в государственные высшие учебные заведения. При этом перечень признанных международных сертификатов утверждается постановлением Министерства высшего образования, науки и инноваций;
— учебные программы академических средних школ с высоким потенциалом разрабатываются на основе международных программ («International Advanced Levels», «International Baccalaureate»).