Ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktablar ro‘yxati - Ta’lim / Образование
Ushbu maktablarda dars berish uchun boshqa hududda kamida bir yil ishlagan oliy va birinchi toifaga ega o‘qituvchi-pedagoglar jalb qilinadi.
Ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktablar ro‘yxati tasdiqlandi
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan 2026-2027 o‘quv yilida boshqa hududlardan pedagoglar jalb etiladigan ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktablar ro‘yxati MMTVning 2026-yil 2-apreldagi 121-son buyrug‘i bilan tasdiqlangan.
Ushbu maktablarda dars berish uchun boshqa hududlardan jalb qilingan oliy va birinchi toifaga ega o‘qituvchi-pedagoglarning bazaviy tarif stavkalariga maxsus ustamalar to‘lanadi.
— bir ma’muriy-hududiy birliklar doirasida boshqa tuman va shaharlardan kelib faoliyat yuritayotgan o‘qituvchi-pedagoglarning bazaviy tarif stavkalariga 50 foiz;
— boshqa ma’muriy-hududiy birlikdan kelib faoliyat yuritayotgan o‘qituvchi-pedagoglarning bazaviy tarif stavkalariga 100 foiz maxsus ustamalar to‘lanadi.
Boshqa hududlardan jalb qilingan oliy va birinchi toifaga ega o‘qituvchi-pedagoglarning bazaviy tarif stavkalariga maxsus ustamalar ular borgan maktab ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktablar ro‘yxatidan chiqarilgan yildan keyingi yil uchun ham to‘lanadi.

Утверждён список школ с невысоким уровнем образования - Ta’lim / Образование
Для преподавания в этих школах набираются учителя-педагоги с высшей и первой категорией, проработавших в другом регионе не менее одного года.
Утверждён список школ с невысоким уровнем образования
Министерство дошкольного и школьного образования утвердило список школ с невысоким уровнем образования, куда в 2024-2025 учебном году будут набирать педагогов из других регионов.
Учителям-педагогам высшей и первой категории, привлеченным из других регионов для работы в этих школах, выплачиваются специальные надбавки к базовым тарифным ставкам.
в рамках одной административно-территориальной единицы учителям-педагогам из других районов и городов выплачивается 50 процентов надбавки от базовых тарифных ставок;
Оплачивается 100-процентные специальные надбавки к базовым тарифным ставкам учителей-педагогов, осуществляющих деятельность из другой административно-территориальной единицы.
Для преподавания в этих школах привлекаются учителя-педагоги высшей и первой категорий, проработавшие не менее года в другом регионе.
Специальные доплаты к базовым тарифным ставкам учителям-педагогам с высшей и первой категориями, привлеченных из других регионов, также выплачиваются за год после того, как школа исключена из списка школ с невысоким уровнем образования.