Рус тили фанидан методик қўлланма (2-11 синф) - Ta’lim / Образование
Ушбу саҳифада таълим ўзбек ва бошқа тилларда олиб бориладиган умумий ўрта таълим мактаблари учун “Рус тили чет тили сифатида” (2-синфдан 11-синфгача) дарслиги бўйича услубий қўлланмаларни юклаб олишингиз мумкин.
Ушбу услубий қўлланмалар Ўзбекистон Республикаси мактабларида қўлланила бошланган рус тилини чет тили сифатида ўқитиш методикасини яхшироқ тушунишга ва уни ўзбек ва бошқа таълим тилларига эга мактабларда рус тилини ўрганиш доирасида қўллашга ёрдам бериш учун мўлжалланган.
Методическое пособие к учебнику по русскому языку
Рус тилини ўрганишга ажратилган оз сонли соатлар туфайли материални (айниқса грамматикани) жуда ихчам шаклда беришга тўғри келади. Бундан ташқари, рус тилидаги дарсликларнинг янги тўпламида ўқув материалларининг тақдимоти ва талқини аввалги методологиядан анча фарқ қилади, шунинг учун ушбу қўлланмаларда сиз қуйидагиларни топасиз:
• ўқувчиларингиз ўқув йили охирида эришиши керак бўлган рус тилини билиш даражасининг қисқача тавсифи;
• қўшимча назорат материаллари;
• баъзи вазифалар ва иш шакллари учун тушунтиришлар;
• дарслик асосида бажарилиши мумкин бўлган бир нечта дарсларга мисоллар.
«Услубий қўлланмалар» материаллари тавсиявий характерга эга бўлиб, улар ўқитувчининг янги дарслик билан ишлашини янада қулайлаштириши учун мўлжалланган.
Дарслик ва унга услубий қўлланма муаллифлари дарсликда замон тенденцияларига мувофиқ тилни ўқитиш ва ўрганишга ижодий ёндошиш имконияти мавжудлигига ишонч ҳосил қилишга ҳаракат қилишди. Шу муносабат билан 2-11-синфлар учун дарслик материаллари асосида намунавий дарсларни яратишга Ўзбекистоннинг турли мактабларидан кўнгилли ўқитувчилар жалб этилди.

Методическое пособие по русскому языку (2-11 класс)
В данной странице вы можете скачать методическое руководство к учебнику «Русский язык как иностранный» (с 2 по 11 класс) для школ среднего общего образования с узбекским и другими языками обучения.
Данное методическое пособие призвано помочь вам лучше разобраться в методике преподавания русского языка как иностранного, которая стала использоваться в школах Республики Узбекистан, и применить ее в рамках изучения русского языка в школах с узбекским и другими языками обучения.
Методическое пособие к учебнику по русскому языку
Из-за небольшого количества часов, выделяемых на изучение русского языка, давать материал (особенно грамматику) приходится в очень сжатой форме. Кроме того, подача и интерпретация учебного материала в новой линии учебников по русскому языку довольно сильно отличается от прежней методики, поэтому в этих пособиях вы найдете:
• краткую характеристику того уровня владения русским языком, которого должны достичь ваши ученики в конце учебного года;
• дополнительные контрольные материалы;
• пояснения к некоторым заданиям и формам работы;
• примеры нескольких уроков, которые можно провести, опираясь на учебник.
Материалы «Методических пособий» носят рекомендательный характер, они должны сделать работу учителя с новым учебником более комфортной.
Авторы учебника и методического руководства к нему старались, чтобы в учебнике в соответствии с веяниями времени имелась возможность творческого подхода к преподаванию и изучению языка. В связи с этим к созданию примеров типовых уроков на материале учебников для 2-11 классов были привлечены учителя-добровольцы из различных школ Узбекистана.