Педагоглар аттестацияси бўйича муҳим саволларга жавоблар (#3) - Ta’lim / Образование
Савол: Aссалому алайкум. Мен Рахимова Лола Сурхондарё вилояти Денов тумани 87 – умумий ўрта таълим мактабида она тили ва адабиёт фани ўқитувчисиман.Мен 2020 – йил аттестациядан ўтган эдим.Малака тоифам 2. 2021 -йилда аттестацияда иштирок этсам бўладими? Кеча туман ХТБдан сўрасам рўйхатга олиш якунланди деди.Мен энди иштирок этолмайманми?
Савол: Ассалому алайкум. Мен Жуманазаров Абатбай. Нукус шаҳрида яшайман. Нукус шаҳри 14-сонли мактабда 4 йилдан буён жисмоний тарбия фанидан ўқитувчиси бўлиб ишлайман. Бу мактаб Қораузак туманида олис ҳудудда жойлашган. 2020 йилда декабрда 2-тоифага аттестация топшириб, 2-тоифа олдим. Энди март ойда бўладиган аттестацияга 1-тоифага ҳужжат топширмоқчи эдим, рўйхат олиниб бўлибди. Мен хабарсиз қолдим. Мени шу руйхатга киргизиб қўйишнинг иложи борми?
Жавоб: Вазирликлар ва идоралар томонидан тақдим этилган буюртмалар асосида Мактабгача, умумий ўрта, ўрта махсус, профессионал ва мактабдан ташқари давлат таълим муассасалари педагог кадрлари аттестациясини ўтказиш жавдали ишлаб чиқилиб, Давлат инспекцияси бошлиғи томонидан тасдиқланганлиги тўғрисида хабар берган эдик.
‼️Шунингдек, педагогларга қулайлик яратиш, уларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш мақсадида Буюртмаларга қўшимча ва ўзгартириш киритиш бўйича тегишли бошқарув органлари мурожаат қилишлари мумкинлигини маълум қиламиз.

❓ Вопрос: Здравствуйте. Я Рахимова Лола, учитель родного языка и литературы 87-й общеобразовательной школы Денауского района Сурхандарьинской области. Прошла аттестацию в 2020 году. Квалификационная категория вторая. Могу ли я участвовать в аттестации в 2021 году? Вчера, когда я спросила у сотрудника РайОНО, он сказал, что регистрация окончена. Могу ли я участвовать?
❓ Вопрос: Здравствуйте. Я Джуманазаров Абатбай, живу в Нукусе. 4 года работаю учителем физкультуры в школе №14 г. Нукуса. Эта школа находится в отдалённой местности Караузакского района. В декабре 2020 года я прошёл аттестацию и получил 2-ю категорию. Вот хотел подать на аттестацию 1-й категории в марте, сказали, что список уже сформирован. Я не знал. Можно ли внести меня в этот список?
✅ Ответ: Мы сообщали, что на основании заказов министерств и ведомств разработан график аттестации учителей дошкольных, общеобразовательных, средних специальных, профессиональных и внешкольных государственных образовательных учреждений и утверждён главой Государственной инспекции.
‼️Мы также хотели бы сообщить, что для оказания помощи учителям и всесторонней поддержки, педагоги могут подавать заявки на дополнения и изменения в списки, обращаясь в соответствующие органы.