Қандай ҳолларда жисмоний тарбия ўқитувчиларига аттестациясиз малака тоифаси берилади? - Ta’lim / Образование
Қандай ҳолларда жисмоний тарбия ўқитувчиларига аттестациясиз малака тоифаси берилади?
Ўқитувчиларга аттестациясиз малака тоифаси берилиши мумкинми? Агар берилса қандай ҳолларда имтиҳон ўтказилмасдан тоифа олиш мумкин? Адлия вазирлиги ушбу саволларга жавоб берди.
attestatsiya-test-savollari-2021-test__600
Таълим муассасаларининг жисмоний тарбия фани ўқитувчиларига қуйидаги ҳолларда малака тоифаси (лавозим) тўғридан-тўғри (аттестациядан ўтказилмасдан) берилади.
• туман (шаҳар) миқёсидаги спорт мусобақаларининг 1-ўрин совриндорларини тайёрлаганларга – иккинчи малака тоифаси (катта ўқитувчи лавозими);
• вилоят миқёсидаги спорт мусобақаларининг 1-ўрин совриндорларини тайёрлаганларга – биринчи малака тоифаси (етакчи ўқитувчи лавозими);
• халқаро ҳамда республика миқёсидаги спорт мусобақаларининг 1, 2 ва 3-ўрин совриндорларини тайёрлаганларга – олий малака тоифаси (бош ўқитувчи лавозими).

В каких случаях учителям физкультуры присваивается квалификационная категория без аттестации? - Ta’lim / Образование
В каких случаях учителям физкультуры присваивается квалификационная категория без аттестации?
Можно ли присвоить учителю квалификационную категорию без аттестации? Если да, то при каких обстоятельствах можно получить категорию без тестирования? Министерство Юстиции ответило на эти вопросы.
attestatsiya-test-savollari-2021-test__600
Учителям физического воспитания в образовательных учреждениях квалификационная категория (должность) присваивается непосредственно (без аттестации) в следующих случаях.
• подготовившим призеров спортивных соревнований районного (городского) уровня за 1-е место — вторая квалификационная категория (старший преподаватель);
• подготовившим призеров областных спортивных соревнований 1-го места — 1-й квалификационной категории (ведущий педагог);
• победителям, занявшим 1, 2 и 3 места международных и республиканских спортивных соревнований — высшая квалификационная категория (Старший учитель).