Йил охири ва янги йил бошида ўзбекистонликлар неча кун дам олиши белгиланди.
Иш ҳафтасининг туридан қатъи назар, барча ходимлар жорий йил охири ва янги йил аввалида қаторасига уч кун – 30-31 декабр ва 1 январ кунлари дам олишади.
Президент фармони билан, 6 кунлик иш ҳафтасида ишлайдиган ходимлар учун 2023 йил 30 декабр – шанба қўшимча дам олиш куни деб белгиланган. Шу боис бу ходимлар йил якунида 5 кунлик иш ҳафтасида ишловчилар каби дам олишади.
1 январ эса, меҳнат қонунчилигига мувофиқ, барча ходимлар учун ишланмайдиган байрам куни ҳисобланади.
Янги 2024 йил аввалидаги иш ва дам олиш кунлари ўзгариши мумкин. Бу – “2024 йилда расмий саналарни нишонлаш даврида қўшимча ишланмайдиган кунларни белгилаш ва дам олиш кунларини кўчириш тўғрисида”ги президент фармони қабул қилингач маълум бўлади.

Сколько дней отдохнут узбекистанцы в конце года и начале нового года? - Ta’lim / Образование
Независимо от вида рабочей недели, все сотрудники отдохнут 3 дня подряд – 30, 31 декабря и 1 января нового года.
Указом президента для работающих при 6-дневной рабочей неделе, суббота, 30 декабря 2023 года, установлена в качестве дополнительного выходного дня, поэтому работники в конце года отдохнут столько же, сколько и работающие при 5-дневной рабочей неделе.
1 января, согласно трудовому законодательству, является нерабочим праздничным днем для всех работников.
Рабочие и выходные дни в начале нового 2024 года могут измениться. Об этом станет известно после принятия указа президента «Об установлении дополнительных нерабочих дней и переносе выходных дней в период празднования официальных дат в 2024 году».
Напомним, что аналогичный указ касательно праздничных дат 2023 года, был подписан 23 декабря прошлого года.