Математика фани ўқитувчилари ўртасида I Республика олимпиадаси савол ва ечимлари - Ta’lim / Образование
Математика фани ўқитувчилари ўртасида I Республика олимпиадаси савол ва ечимлари
Жорий йилнинг 22 декабрь куни Бухоро вилоятида математика фани ўқитувчилари ўртасида ўтказилаётган I Республика олимпиадаси старт олди. Бу ҳақида Халқ таълим вазирлиги хабар бермоқда.
Олимпиадани ўтказишдан асосий мақсад таълим муассасаларининг педагог-ўқитувчилари орасидан математика фани бўйича илғор, ташаббускор ва ижодкор педагогларни аниқлаш, улардаги қобилиятлар, касбий маҳоратни рўёбга чиқаришга кўмаклашиш ҳамда уларни қўллаб-қувватлашдан иборат.
matematika_olimpiada
Фото: t.me/uzedu
Қоракўл Халқаро математика мактабида бўлиб ўтаётган мазкур олимпиада икки кун давомида ўтказилиши белгиланган. Биринчи кун, яъни кеча 23 декабрда иштирокчиларга жами 5 та топшириқдан иборат ёзма иш берилди ва 180 дақиқа вақт ажратилади. Топшириқлардан дастлабки 2 та масала 8 балдан, кейинги 2 та масала 10 балдан, охирги масала эса 14 балдан жами 50 балл билан баҳоланди.
Иккинчи кун, бугун 24 декабрь куни олимпиаданинг методик қисми ўтказилди. Мазкур жараёнда ечимлари келтирилган мисол ва масалаларни тўғри ёки нотўғри ечилганлигини изоҳлаб, ҳар бир масалани баҳолаш ҳамда ижодий ёндашув асосида шартга кўра янги масала тузиш талаб этилади. Бунинг учун иштирокчиларга 120 дақиқа вақт ажратилади. Барча иштирокчилар икки турда ҳам қатнашади.
Қўйида Математика фани ўқитувчилари ўртасида I Республика олимпиадаси савол ва ечимлари батафсил танишиб чиқишингиз мумкин:
Математика ўқитувчилари ўртасида ўтказилаётган 1-Республика олимпиадасининг 1-тур топшириқлари
Математика ўқитувчилари ўртасида ўтказилаётган 1-Республика олимпиадасининг 1-тур топшириқлари ечимлари
Республика босқичида баллар кетма-кетлигида энг юқори натижаларни қўлга киритган 10 нафар иштирокчилар ғолиб ва совриндор ҳисобланади. Ғолиб ва совриндорларни аниқлашда уларнинг баллари бир хил бўлган тақдирда уларга қўшимча 10 та очиқ тест тақдим этилади ва ғолиб аниқланади.

Вопросы и решения I Республиканской олимпиады среди учителей математики - Ta’lim / Образование
22 декабря этого года в Бухарской области стартовала 1-я Республиканская олимпиада среди учителей математики. Об этом сообщает Министерство народного образования.
Основная цель олимпиады — выявить передовых, инициативных и творческих педагогов в области математики среди педагогических работников образовательных учреждений, способствовать реализации у них способностей, профессиональных навыков и поддержать их.
matematika_olimpiada
Фото: t.me/uzedu
Олимпиада, которая проводится в Международной математической школе Каракуля, запланирована на два дня. В первый день, вчера, 23 декабря, участникам была предоставлена письменная работа, состоящая в общей сложности из 5 заданий и 180 минут времени. Из заданий первые 2 вопроса были набраны с 8 баллов, следующие 2 вопроса были набраны с 10 баллов, последний — с 14 баллов, в общей сложности 50 баллов.
Во второй день, сегодня 24 декабря, состоялась методическая часть олимпиады. В этом процессе требовалось оценить каждую проблему, интерпретируя правильное или неправильное решение примеров и проблем, представленных в решениях, и создать новую проблему при условии творческого подхода. Для этого участникам выделилось 120 минут времени. Все участники участвовали в двух раундах.
Ниже вы можете ознакомиться с вопросами и решениями I Республиканской олимпиады среди учителей математики:
Задания 1-го тура 1-й Республиканской олимпиады среди учителей математики
На республиканском этапе победителями и призерами считаются 10 участников, добившихся наивысших результатов в последовательности набранных баллов. Если баллы будут одинаковыми, им будет предоставлено дополнительно 10 открытых тестов и будет определен победитель.