Қорақалпоғистон ва Хоразмда бошланғич синф ўқувчилари бепул овқат билан таъминланади - Ta’lim / Образование
Қорақалпоғистон ва Хоразмда бошланғич синф ўқувчилари бепул овқат билан таъминланади
Қайд этилишича, тажриба-синов тариқасида бошланғич синф ўқувчилари Давлат бюджети ҳисобидан бепул нонушта ёки тушлик билан таъминланади.
bepul_ovqat_boshlangich_sinf
Қорақалпоғистон ва Хоразм вилоятида 2022 йил 1 апрелидан бошлаб мактаблардаги 1—4 синф ўқувчиларини бепул овқат билан таъминлаш тизими жорий этилади. Бу ҳақда Шавкат Мирзиёевнинг «Янги Ўзбекистоннинг 2022–2026 йилларга мўлжалланган тараққиёт стратегияси тўғрисида«ги фармонида белгилаб қўйилган.
Қайд этилишича, тажриба-синов тариқасида бошланғич синф ўқувчилари Давлат бюджети ҳисобидан бепул нонушта ёки тушлик билан таъминланади. Лойиҳага ажратиладиган маблағлар сарфланиши устидан кучли жамоатчилик назоратини ўрнатилади. Коррупциявий омилларнинг олдини олиш бўйича аниқ механизмлар ўрнатилади.

В Каракалпакстане и Хорезме школьники начальных классов будут обеспечиваться бесплатным питанием - Ta’lim / Образование
В Каракалпакстане и Хорезме школьники начальных классов будут обеспечиваться бесплатным питанием
Отмечается, что в качестве эксперимента ученикам начальных классов будет предоставлен бесплатный завтрак или обед за счет государственного бюджета.
bepul_ovqat_boshlangich_sinf
С 1 апреля 2022 года в Каракалпакстане и Хорезмской области будет введена система бесплатного питания учащихся 1-4 классов. Об этом говорится в постановлении Шавката Мирзиёева «О Стратегии развития нового Узбекистана на 2022-2026 годы».
Отмечается, что в качестве эксперимента ученикам начальных классов будет предоставлен бесплатный завтрак или обед за счет государственного бюджета. Будет установлен жесткий общественный контроль за расходованием средств, выделенных на проект. Будут созданы четкие механизмы предотвращения коррупции.