Узрли сабабларга кўра аттестацияда иштирок эта олмаган ўқитувчилар учун синов куни белгиланди. Бу ҳақида Таълим сифатини назорат қилиш давлат инспекцияси матбуот котиби хабар бермоқда.
Хабарингиз бор, 12 октябрдан бошлаб республикамизнинг 14 та ҳудудида педагоглар аттестациясининг малака (тест) синовлари бўлиб ўтмоқда.
Вазирлар Маҳкамасининг 2021 йил 17 сентябрдаги 572-сонли қарори билан тасдиқланган педагог кадрларни аттестациядан ўтказиш тартиби тўғрисида низомнинг 45-бандида педагог кадрлар аттестациянинг бирор босқичида узрли сабабга (вақтинча меҳнатга қобилиятсизлиги, давлат ёки жамоат вазифаларини бажарганлиги, республика ва халқаро мусобақаларда иштирок этганлиги, вақтинча хорижий мамлакатда сафарда бўлганлиги, яқин қариндошининг вафоти, ваколатли давлат органи ёки таълим ташкилотлари раҳбарларининг маълумотномасида кўрсатилган бошқа асосларга) кўра келмаган бўлса, уларнинг аттестацияси бошқа муддатга кўчирилиши белгиланган.
Ушбу низомга асосан узрли сабабларга кўра малака (тест) синовларида иштирок эта олмаган ўқитувчилар 18 ноябрь куни ташкил этиладиган синовларда қатнашиши мумкин.

Для учителей, которые не смогли принять участие в аттестации по уважительным причинам, был установлен день тестирования - Ta’lim / Образование
Для учителей, которые не смогли принять участие в аттестации по уважительным причинам, был установлен день тестирования
Для учителей, которые не смогли принять участие в аттестации по уважительным причинам, был установлен день тестирования. Об этом сообщает пресс-секретарь государственной инспекции по контролю качества образования.
Как вы знаете, с 12 октября в 14 регионах республики проводятся квалификационные (тестовые) испытания аттестации педагогов.
В пункте №45 положения о порядке проведения аттестации педагогических кадров, утвержденного постановлением Кабинета Министров от 17 сентября 2021 г. №572, говорится, что если педагогические кадры отсутствовали на каком-либо этапе аттестации по уважительной причине (временная нетрудоспособность, исполнение государственных или общественных обязанностей, участие в республиканских и международных конкурсах, временное пребывание в командировке за рубежом, уполномоченный государственный орган или по иным основаниям, указанным в справке руководителей образовательных организаций), то их аттестация будет перенесена на другой срок.
Согласно этому положению, учителя, которые по уважительным причинам не смогли принять участие в квалификационных (тестовых) испытаниях, могут участвовать в тестах, которые будут организованы 18 ноября.