June 2016 - Ta’lim / Образование
Ўзбекистон Республикасининг умумтаълим мактаби тўғрисида низом I.Умумий қоидалар 1. Ўзбекистон умумтаълим мактаби ўз фаолиятида «Таълим тўғрисида» ги Ўзбекистон Республикаси Қонунига, шу қонунга мувофиқ қабул қилинадиган бошқа қонунчилик ҳужжатларига ва мазкур Низомга амал қилади. 2. Умумий таълим мактаби узлуксиз таълим тизимининг…
Таълим тизимида замонавий ахборот технологияларидан фойдаланиш
Таълим тизимида ислоҳотларни амалга оширишда ва ривожлантиришда. Ҳукуматимиз томонидан йилига мамлакат ялпи ички маҳсулотининг 10-12 фоизи сарфланди, бу давлат бюжетининг 35 фоизини ташкил этади. Ҳолбуки, жаҳон тажрибасида бу кўрсаткич 3-4 фоиздан ошмайди. Таълим тизимида йил сайин ривожланиб бораётган ахборот-коммуникация технологиялари…
Юрак қандай ишлайди? (видео)
Юрак такрорий ритмик қисқаришлар орқали қонни томирларда юргизувчи органдир.Юрак қон айланиш тизимига эга барча ҳайвонларда мавжуд. Юрак — одам ва ҳайвонларнинг қон айланиш системасидаги марказий аъзо, у доим бир хилда қисқариши (систола) туфайли қонни қон айланиш системаси бўйлаб ҳайдаб беради…
Олийгоҳга киришда тест синови қандай ўтказилади? (видео)
Имтиҳонда титул варағи, саволлар китоби ва жавоблар варағи берилганидан сўнг абитуриент саволлар китобини синчковлик билан текширади. Унда типографик хатолар ёки бошқа камчиликлар мавжуд бўлган ҳолда, дарҳол бу ҳақида аудитория раҳбарига хабар қилади ва янги саволлар китоби билан жавоблар варағини олади…
Мактабни қоғозсиз тасаввур қилиш жуда ва жуда қийин: дафтар, китоб, синф журнали, ўқитувчи хужжатлари, турли ҳисоботлар, хаттоки кундалик дафтари ҳам қоғоздан тайёрланади. Қоғоз ҳаётимизда жуда муҳим роль уйнайди. Бир парча қоғоз тайёрлаш учун қанчадан қанча инсон меҳнати ётади. Ишонмайсизми? Қуйидаги…
«Ер Сайёрасининг тузилиши қандай?» (видео)
Ер сайёраси қандай шаклга эга? Қандай пайдо бўлган? Ернинг ёши нечада? Ер юзида қанча мавжудодлар мавжуд ва кўплаб бизни ва сизни қизиқтирадиган бошқа ҳар хил саволлар мавжуд. Кўплаб олимлар бу мавзулар ҳақида баҳсларни олиб борган ва ҳатто бугунги кунгача янги…
«…Мени телевизорга айлантириб қўй» (видео)
Кунларнинг бирида, янги йил арафасида бошланғич синф ўқитувчиси ўқувчиларидан: “Худо сиз учун нима қилиб беришини хоҳлар эдингиз?”, деган мазмунда иншо ёзишни вазифа қилиб топширади. Кечаси, ёзма ишларни текшираётган вақтида бир иншо диққатини тортади ва уни жуда хафа қилиб қўяди. Шу…
Информатика фанидан тақдимотлар
Информатика фани ўқитувчиларига қулайлик туғдириш мақсадида ушбу саҳифада турли мавзуларни қамраб олган ўзбек ва рус тилидаги тақдимотларни юкладик. Ушбу фан ўқитувчилари файлларни бемалол юклаб олишлари мумкин, сабаби хужжатлар TAS-IX тизимида жойлаштирилган.
Дарсликдаги шеърлар ўқувчи маънавиятини оширади
«Умид» мактаб-интернати она тили ва адабиёти фани ўқитувчилари Каримова Муҳайё ва Бобожонова Дилафрўзларнинг «Маърифат» газетаси 2016-йил 21-май, № 41 (8898) сони чоп этилган «Дарсликдаги шеърлар ўқувчи маънавиятини оширади» номли мақолаларини тақдим этмоқдамиз.
Болага сўрғич керакми? (видео)
Сўриш рефлекси чақалоқ ҳаётининг илк босқичи, бола ҳали она қорнида бўлган пайтидаёқ пайдо бўлади. Бола олти ойлик бўлганидан кейин сўриш инстинкти аста-секин сўна бошлайди. Бироқ кўпчилик чақалоқлар она кўкрагини эмиб бўлганидан кейин барибир сўришга эҳтиёж сезишади. Сўриш орқали бола қаноатланиш…
Гугурт қачон ва қаерда пайдо бўлган? (видео)
Гугурт қутисининг кундалик ҳаётимиздаги ўрни жудаям катта. Унга хонадонимизда шунчалик ўрганиб қолганимиздан ҳозирда ажабланарли ва ғаройиб ихтиролар сарасига кирмайди. Гугурт қутисининг ҳозирги ҳолатига келгунича қанча вақт ўтган? У қандай пайдо бўлган? Ушбу мақолада юқоридаги саволларга жавоб топишга харакат қиламиз.
«Биламан. Билиб олдим. Билишни хоҳлайман»
«Биламан. Билиб олдим. Билишни хоҳлайман», қисқагина БББ — интерактив услуб бўлиб, янги билим ва кўникмаларни ривожлантириш учун таълимда қўлланилади. Биринчи бўлиб ушбу услуб 1986-йилда, чикаголик профессор Донна Огл тақдимотида ишлатилган. Кейинроқ ушбу услуб таълимда фаол ишлатила бошланди.…
Энг тежамкор лампалар қайси? Электр лампаларини солиштирамиз.
Ҳозир ахборот-технологиялари шиддат билан ривожланиб бормоқда. Олимлар томонидан кашф этилган кашфиётлар дунёга ёйилиб улгурмай, бундан-да янги ва мукаммалроқ ихтиролар яратиляпти. Электр токини тежайдиган лампалар хонадонларимизни чароғон этиш билан бирга иқтисодиётимизга ҳам катта фойда келтирмоқда.

Положение об общеобразовательной школе
Положение об общеобразовательной школе Республики Узбекистан I. Общие положения 1. Общеобразовательная школа Узбекистана в своей деятельности руководствуется Законом Республики Узбекистан «Об образовании», другими законодательными актами, принимаемыми в соответствии с ним, и настоящим Положением. 2. Общеобразовательная школа является основным звеном системы…
Использование ИКТ при обучении иностранному языку
Чтобы заинтересовать ребят изучением иностранного языка, рекомендуется организовывать учебный процесс таким образом, чтобы он вызвал высокую мотивацию и обеспечил их активность на уроке. Интерес к предмету «Иностранный язык», желание овладеть им, зависят в большей степени от того, какая технология используется,…
Сердце — это полый мышечный орган размером примерно с кулак. За минуту оно перекачивает примерно пять литров крови по всему телу. Чтобы проделать такую работу, здоровое сердце сокращается от 60 до 100 раз. Во время физических упражнений или при эмоциональном…
На экзамене после получения титульного листа, книги вопросов и листа ответов абитуриент тщательно проверяет книгу вопросов. При наличии в ней типографских ошибок или других погрешностей немедленно сообщает об этом руководителю аудитории и получает новую книгу вопросов и лист ответов (если…
Земля… Такая милая, родная для всего человечества планета. Много ли мы знаем о ней? Да, много. А много ли того, чего мы не знаем о ней? Очень много, больше того, что знаем. Тайны свои планета наша раскрывает совсем неохотно. В…
Как-то накануне Нового года учительница предложила своим маленьким ученикам написать о том, что бы хотели они попросить у Деда Мороза. Придя домой, учительница села проверять детские сочинения. Одно из них растрогало ее до слез. Она сидела и перечитывала выведенное старательным…
🔥925 раз просмотрено
Чтобы методически помочь учителям в данной странице мы публикуем презентации по информатике. Учителя могут скачать и использовать материалы в своих уроках или же другие учителя могут проверить свои знания в сфере ИКТ. Файлы расположены в сети тасикс и за скачанный…
🔥6.8 K раз просмотрено
Представляем вашему вниманию статью «Стихи в учебнике обогащают духовность ученика» учителей родного языка школы-интернат «Умид» Каримовой Мухайё и Бобожоновой Дилафруз. Данная статья была опубликована в газете «Маърифат» (№ 41 (8898) 21-май 2016).
Какой журнал для родителей не раскроешь, как правило статьи, рассказывающие о жизни малышей, иллюстрируются фотографиями симпатичных бутузов с неизменной пустышкой во рту или бутылочкой в руках. СМИ, реклама производителей товаров «для мам и малышей» приучили нас к тому, что бутылочка…
Среди большого разнообразия методических приемов, образовательных технологий, стратегий обучения хотелось особое место занимают те из них, которые направлены на развитие критического мышления. В этой статье пойдет речь об одном таких из приемов — ЗХУ: Знаю. Хочу знать. Узнал. Что это…
В 1962 году в продаже появились первые промышленные светодиодные лампочки. С тех пор они продолжают свое победоносное шествие по планете и находят все более широкое применение. Однако споры касательно экономичности и целесообразности использования диодных источников света не прекращаются и по…