Kundalik: Ўқитувчи синф журналини ўз вақтида тўлдиряптими? Ҳисоботни қандай кузатиш мумкин?
Kundalik тизимида фан ўқитувчиси синф журналини ўз вақтида тўлдиряптими? Ҳисоботни қандай кузатиш мумкин? Синф журналини тўлдириш фоизингиз жуда кам чиқмоқса, нималарга эътибор бериш зарур? Ушбу саҳифада ушбу саволларга жавоб беришга ҳаракат қиламиз.
«ЭЖК бўйича статистика: Мактаб» ҳисоботи  маълум бир вақт оралиғида таълим муассасасида дарсларни режалаштириш ва тўлдиришни кузатиш ва таҳлил қилиш имконини беради.
Ҳисобот тузиш учун қуйидагиларни танлашингиз керак:
• ўқув йили;
• вақт оралиғи;
• кўрсатгичларнинг қуйидаги параметрлари:
• мавзуларни тўлдириш фоизи;
• уй вазифаси бўйича дарслар фоизи;
• режалаштиришни юритиш;
• журнални юритиш;
• журнални ўз вақтида юритиш.Кўрсатгичларнинг қуйидаги қийматлари бўлиши мумкин:
• «ҳоҳлаган» – кўрсатгич бўйича журнални юритиш фоизи (100 дан 0 фоизгача) бўлган барча ходимлар;
• «100%» – журнални юритиш бўйича 100 фоиз бўлган ходимлар;
• «0%» – журнални юритиш бўйича 0 фоиз бўлган ходимлар.
Кейин «Ҳисоботни яратиш» тугмасини босишингиз керак.
Ҳисобот қуйидаги маълумотларни ўз ичига олган жадвал шаклида кўрсатилади:
Жадвал №1
• таълим муассасасининг номи;
• У / В топширилган дарсларнинг умумий %;
• ўз вақтида берилган УВ билан дарсларнинг умумий %;
• мавзуларни тўлдиришнинг умумий %;
• режалаштиришнинг умумий %;
• белгилар киритилган журналларнинг умумий сони;
• журнални юритиш бўйича умумий %;
• журнални ўз вақтида юритиш бўйича умумий %.
Жадвал №2
• барча ўқитувчиларнинг исм фамилиялари;
• ўқитувчининг У / В топширишлан дарслари %;
• ўқитувчи бўйича ўз вақтида берилган УВ билан дарсларнинг %;
• ўқитувчи мавзуларини тўлдириш бўйича %;
• ўқитувчининг дарс режалаштиришини олиб бориш %;
• ўқитувчининг баҳолар ва давоматлар киритилган журналларнинг сони;
• ўқитувчининг журнал юритиш бўйича%;
• ўқитувчининг журнални ўз вақтида юритиш бўйича %.
oqituvchi-hisoboti-otchyot-uchitelya
Кўрсаткичларни ҳисоблаш учун қуйидаги формулалар қўлланилади:
• У / В топширилган дарслар % = ( У / В топширилган дарслар сони) * 100 / (танланган вақт оралиғидаги дарслар сони).
‼️Эслатма: ҳисоботда ҳисобот давридаги фанлар бўйича биринчи дарслар ҳисобга олинмайди, чунки ҳисобот давридаги биринчи дарс УВга эга эмас. Шунингдек, нима учун «У / В топширилган дарсларининг %» параметри 100 фоизга тенг бўлмаслиги мумкин.
📌 «У / В топширилган дарслар %» параметрида уй вазифасини бажариш муддати ва муаллифлик бўйича ҳисобга олинади.
• УВ ни ўз вақтида бериш = (ўз вақтида берилган УВ билан ўтказилган барча дарсларнинг сони) / (барча дарсларнинг сони) * 100.
❗️ Диққат: “УВ ўз вақтида бериш” кўрсатгичида уй вазифаси Берилган дарс, яъни дарс жадвали бўйича кейинги дарслар текширилади.
• Мавзуларни тўлдириш % = (мавзулар ёзилган дарслар сони) * 100 / (танланган вақт оралиғидаги дарслар сони).
• Режалаштиришни юритиш = (камида битта УВ топширилган ёки дарс мавзуси тўлдирилган дарслар сони) * 100 / (танланган вақт оралиғидаги дарслар сони).
• Баҳолар киритилган журналлар сони = ўқитувчининг ҳисобот даврида камида битта баҳо, давомат белгиси, дарс учун камида битта шарҳ ёки дарс ўтказилгани ҳақида тасдиқ белгиси киритилган журналларининг сони ва ўқитувчи тўлдириши керак бўлган журналларнинг умумий сони.
• Журнални юритиш = (танланган ҳисобот даврида камида битта баҳо, давомат белгиси, дарс учун шарҳ ёки дарс ўтказилгани ҳақида тасдиқ белгиси киритилган дарслар сони) * 100 / (танланган вақт оралиғи учун дарс жадвалига киритилган дарслар сони).
• Журнални ўз вақтида юритиш = (дарслардаги баъзи ишлар учун ўз вақтида киритилган баҳолар сони, давомат белгилари, дарслардаги шарҳлар) * 100 / (вақт оралиғидаги киритилган баҳолар ва белгилар, давомат белгилари, дарслардаги шарҳларнинг умумий сони).
‼️Эслатма: кўрсаткичларни ҳисоблашда режа бўйича дарслар ва ўтказилган дарслар ҳисобга олинади, уларнинг ҳақиқий санаси ҳисобот даврига тўғри келади. Бекор қилинган дарслар ҳисоботга киритилмайди.

Kundalik: Учитель вовремя заполняет журнал? Как можно посмотреть отчёт? - Ta’lim / Образование
Заполняет ли учитель классный журнал своевременно? Как можно посмотреть отчёт? На что стоит обратить внимание, если ваш процент заполнения дневника слишком низкий? Мы постараемся ответить на эти вопросы в данной странице.
Отчёт «Статистика ведения ЭЖД: Школа» позволяет отслеживать и анализировать ведение журналов и заполнение поурочного планирования в образовательной организации за конкретный временной промежуток.
Для построения отчёта необходимо выбрать:
• учебный год;
• временной промежуток;
• параметры показателей:
• «% заполняемости тем»;
• «% уроков с ДЗ»;
• «Ведение планирования»;
• «Ведение журнала»;
• «Своевременное ведение журнала».
📌 Возможны следующие значения показателей:
• «любой» — все сотрудники, с любым % (включая 100% и 0%) заполняемости по показателю;
• «100%» — все сотрудники, со 100% заполняемостью по показателю;
• «0%» — все сотрудники, с 0% заполняемостью по показателю.
После чего необходимо нажать на кнопку «Построить отчёт».
Отчёт отображается в виде таблиц, содержащих следующую информацию:
Таблица №1
• наименование образовательной организации
• общий % уроков с ДЗ;
• общий % уроков со своевременно выданными ДЗ;
• общий % заполнения тем;
• общий % ведения планирования;
• суммарное количество журналов с выставленными отметками;
• общий % ведения журнала;
• общий % своевременного ведения журнала.
Таблица №2
• ФИО всех педагогов;
• % уроков с ДЗ у педагога;
• % уроков со своевременно выданными ДЗ у педагога;
• % заполнения тем у педагога;
• % ведение планирования у педагога;
• количество журналов с выставленными отметками у педагога;
• % ведения журнала у педагога;
• % своевременного ведения журнала у педагога.
📌 Примечание: по клику на ФИО сотрудника можно перейти к отчёту «Статистика ведения ЭЖД: Учителя».
oqituvchi-hisoboti-otchyot-uchitelya
Для подсчёта показателей используются следующие формулы:
• % уроков с ДЗ = (количество уроков, к которым выдано ДЗ) * 100 / (количество уроков в расписании за выбранный временной промежуток).
📌 Примечание: в отчете не учитываются первые уроки по предметам в отчетном периоде, так как первый урок в отчетном периоде не имеет ДЗ. Также о том, почему ещё параметр «% уроков с ДЗ» может быть не равен 100%.».
📌 Параметр «% уроков с ДЗ» учитывает ДЗ по сроку выполнения и авторству.
• Своевременная выдача ДЗ = (количество всех уроков со своевременно выданными ДЗ)  / (количество всех уроков) * 100.
📌 Важно: в показателе «Своевременная выдача ДЗ» проверяются уроки, НА которые задается ДЗ, то есть следующие уроки по расписанию.
• % заполнения тем = (количество уроков, на которые записаны темы) *100 / (количество уроков в расписании за выбранный временной промежуток).
• Ведение планирования = (количество уроков, к которым выдано хотя бы одно ДЗ или в которых заполнена тема урока) * 100 / (количество уроков в расписании за выбранный временной промежуток).
• Количество журналов с выставленными отметками = количество журналов учителя, где за отчетный период есть хотя бы одна оценка, хотя бы одна отметка о присутствии, хотя бы один комментарий к уроку или выставлена галочка о проведении урока, и общее количество журналов, которые учитель обязан заполнять.
• Ведение журнала = (количество уроков за период, в которых стоит хотя бы одна оценка, отметка о посещаемости, комментарий к уроку, поставлена галочка о проведении урока) * 100 / (количество уроков в расписании за выбранный временной промежуток).
• Своевременное ведение журнала = (количество своевременно выставленных оценок за определенные виды работ на уроках за отчетный период) * 100 / (общее количество выставленных оценок за определенные виды работ на уроках за период).
📌 Примечание: при расчете показателей учитываются уроки по плану и перенесенные уроки, фактическая дата проведения которых попадает на отчетный период. Отмененные уроки в расчете не участвуют.