Янгиланган “Журналлар” бўлими билан ишлаш ўқитувчилар учун янада қулайроқ бўлди. Эндиликда дарсбай режалаштириш “Фан бўйича журнал” билан бир саҳифага чиқарилди.
Илгари ўқитувчи кўпроқ ишни бажариши керак эди: журналга кириш ҳамда алоҳида саҳифада дарсбай режалаштиришни очиш. Бугунги кунда ўқитувчи битта саҳифада ҳам уй вазифасини бериши, ҳам баҳо қўйиши, ҳам мавзуни кўриши мумкин.
Ўқитувчиларнинг илтимосига кўра, “Кун учун журнал”да “дарс ўтказилди” катагига белги қўйиш мумкин бўлди. Энди сиз “Кун учун журнал”да давомат ва баҳоларни белгилашингиз ҳамда дарҳол дарс ўтказилганлигини белгилашингиз мумкин.
Шунингдек, интерфейс дизайни ҳам янгиланди, у янада замонавий ва қулай бўлди. Ўқитувчилар журнални “Кундалик”нинг веб-талқинида, мобил браузерда, шунингдек Кундалик.Теачер иловасида тўлдиришлари мумкин.
ММТВ ҳузуридаги Таълим муассасаларида тарбиявий ишларини мувофиқлаштириш бошқармасининг илтимосига биноан, синф раҳбарлари учун давомат бўйича қўшимча белгилар жорий этилди.
Узрли сабабли:
- Узрли сабабга кўра қатнашмаслик (п | дқ | dq)
- Касаллик сабабли йўқлиги (б | к | k)
Узрли сабабсиз:
- Узрли сабабсиз қатнашмаслик (н | с | s)
- Мунтазам ўтказиб юборади (c | м | m)
- Рухсатсиз хорижда (зг | ч | ch)
- Ота-оналар ўқишига қаршилик қиладилар (рп | қ | q)
- Ота-она назорати йўқ (бк | нс | ns)
- Турмуш қурганлиги сабабли ўтказиб юборган (cн | тқ | tq)
Бошқа сабаблар:
Дарсга кечикканлигини билдириш (о | кқ | kq)
Директорларнинг тарбиявий ишлар бўйича ўринбосарлари учун “Маънавиятни бошқариш, Мактаб” ҳамда “Маънавият бошқаруви”, “Синф раҳбари учун” давомат ҳисоботлари пайдо бўлди, бу эса назорат қилувчи органларга маълумотларни узатишни соддалаштиради.
Дарс ўтилган кундан бошлаб 72 соатдан кейин баҳоларни таҳрирлашни тақиқлаш 2023 йил 26 апрелдан кучга кирди. Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирининг “Умумтаълим мактабларида ўқувчилар билимини баҳолаш жараёнини рақамлаштириш ва ўқув жараёнининг шаффофлигини таъминлаш тўғрисида”ги 2022-йил 24-июндаги 205-сонли буйруғига асосан баҳолар “Кундалик” электрон синф журналига онлайн ва офлайн режимда киритилади.
Онлайн киритилган баҳолар “Ўзгаришлар тарихи” бўлимида кузатилади ва уларни 72 соат ичида ўзгартириш (тўлдириш) мумкин. Бошқа ҳолларда туман (шаҳар) халқ таълими бўлимига расмий хат билан мурожаат қилишингиз керак.

Работа с обновленным разделом «Журналы» стала более комфортной для педагогов. Теперь поурочное планирование выведено на одну страницу с «Журналом по предмету».
Раньше учителю нужно было совершить больше шагов: зайти в журнал и на отдельной странице открыть поурочное планирование. Сегодня учитель на одной странице может выдать домашнее задание, поставить оценки посмотреть тему.
По просьбам педагогов, в «Журнале за день» появилась возможность ставить галочку «урок проведен». Теперь отметки посещаемости и оценки можно ставить в «Журнале за день» и сразу ставить отметку, что урок проведен. Также обновился дизайн интерфейса, он стал более современным и удобным. Педагоги могут заполнить журнал в веб-версии Kundalik, в мобильном браузере, а также в приложении Kundalik.Teacher.
По требованию Управления координации воспитательной работы в образовательных учреждениях при МДШО реализованы дополнительные отметки о посещаемости для классных руководителей.
Уважительные причины:
- Отсутствие по уважительной причине (п | дқ | dq)
- Отсутствие по болезни (б | к | k)
Неуважительные причины:
- Отсутствие по неуважительной причине (н | с | s)
- Систематически пропускает (c | м | m)
- За границей без разрешения (зг | ч | ch)
- Родители препятствуют обучению (рп | қ | q)
- Отсутствует родительский контроль (бк | нс | ns)
- Пропускает в связи с замужеством (сп | тқ | tq)
Другие причины:
- Для обозначения опоздания на урок (о | кқ | kq)
Для заместителей директоров по воспитательной работе появились отчеты по посещаемости «Управление духовностью, Школа» и «Управление духовностью», «Классному руководителю», что упростит передачу информации в курирующие органы.
Запрет на редактирование оценок по истечении 72 часов с даты урока вступил в силу 26 апреля 2023 года. В соответствии с приказом Министра народного образования Республики Узбекистан № 205 от 24 июня 2022 года, «О цифровизации процесса оценивания знаний учащихся в общеобразовательных школах и обеспечение прозрачности образовательного процесса», оценки в электронный классный журнал «Kundalik» вносятся онлайн и офлайн. Оценки, введенные онлайн, отслеживаются в разделе «История изменений» и могут быть изменены (заполнены) в течение 72 часов. В остальных случаях необходимо обратиться в районный (городской) отдел народного образования с официальным письмом.