АОКАда ўтказилган брифингда Ихтисослаштирилган таълим муассасалари агентлиги ахборот хизмати раҳбари Жўрабек Жангиров Президент мактабларига 2023/2024 ўқув йилига қабул юзасидан маълумот берди.
1. Президент мактабларига қайси синфга неча нафар ўқувчилар қабул қилинади?
Президент мактабларига ҳар йили 2 та 5-синфга 24 нафар ўқувчилар қабул қилинади.
2. Президент мактабига қачон ва қанақа ҳужжатлар топширилади?
Президент мактабининг танловида иштирок этиш учун ҳоҳиш билдирган ўқувчининг ота-онаси жорий йилнинг июнь ойида Агентликнинг махсус портали (ariza.piima.uz) орқали электрон шаклда қуйидаги ҳужжатларни топширадилар:
- талабгор тўғрисида маълумотнома;
- талабгорнинг охирги 2 ой давомида тушган фотосурати;
- ўқув йили натижасига кўра талабгор баҳолари (электрон) табелининг мактаб директори томонидан тасдиқланган нусхаси;
- талабгор ва унинг ота-онаси ёки қонуний вакилларининг шахсини тасдиқловчи ҳужжат маълумотлари ва алоқа учун телефон рақами платформага киритилади.
3. Президент мактабига ҳужжат топшириш учун ўқувчининг баҳоларига қанақа талаб қўйилади?
Президент мактабига ҳужжат топширадиган талабгорнинг 4-синфдаги математика, табиатшунослик фанларидан йиллик баҳолари аъло, яъни 5 баҳо бўлиши талаб этилади.
4. Ўқувчи Республикадаги ҳоҳлаган Президент мактабига ҳужжат топшира оладими?
Ҳужжатлар фақат номзод ўқиётган умумтаълим муассасаси жойлашган ҳудуд (вилоят)даги Президент мактабига топширилади.
5. Президент мактабига кириш имтиҳонлари қайси фанлардан ва қанақа тартибда ўтказилади?
Президент мактабига кириш имтиҳонлари 2 босқичда ўтказилади.
1-босқич — математика фанидан 30 та топшириқдан иборат тест шаклида ўтказилади.
Биринчи босқич натижасига кўра қабул квотасида белгиланган ҳар бир ўринга 20 киши ҳисобидан, яъни максимал 480 нафар талабгорлар 2-босқичда иштирок этишга рухсат этилади;
2-босқич — фикрлаш қобилиятини аниқлаш бўйича — 40 та топшириқдан иборат тест ва инглиз тилидан — 40 та топшириқдан иборат тест.
6. Кириш имтиҳонларининг натижалари қачон эълон қилинади?
Кириш имтиҳони натижалари Агентликнинг расмий веб-сайтида имтиҳон топширилган кундан кейин 30 кун мобайнида эълон қилинади.
7. Президент мактабида ўқиш учун пул тўланадими, ўқувчилар учун қандай шароитлар яратилган?
Президент мактабининг кириш имтиҳонларидан ўтган ўқувчилар тўлиқ бепул таълим олишади.
Ўқувчилар учун мактабда қуйидаги шароитлар яратилган:
- замонавий ётоқхона билан таъминланади;
- 1 кунда 5 маҳал бепул овқатланишади;
- дарсдан сўнг тўгарак машғулотларига жалб қилинади;
- турли хил спорт турлари (футбол, воллейбол, баскетбол, сузиш, теннис ва б) билан шуғулланишади;
- бепул кийим-кечаклар билан таъминланади;
- STEAM (математика, физика, кимё, биология, информатика) фанлари чет эллик педагоглар томонидан инглиз тилида ўқитилади;
- дарслик ва керакли мактаб қуроллари билан бепул таъминланади;
- 11-синф битирувчилари танланган фанлар асосида халқаро малака имтиҳонларида иштирок этиб, улардан муваффақиятли ўтган тақдирда, етакчи хорижий олий таълим муассасаларига кириш имкониятига эга бўладилар.
Қўшимча маълумотлар.
Умумтаълим муассасаларининг тегишли синфларида ўқишни тўлиқ тамомлаган талабгорлар президент мактабининг шундай синфида такроран ўқишни талаб қилиш ҳуқуқига эга эмаслар.
Қуйидаги ҳолатларда ҳужжатларни қабул қилиш рад этилади:
- белгиланган муддатлардан кейин саралаш танловида иштирок этиш хоҳишини билдирган тақдирда;
- талабгорлар ўқув йили натижасига кўра, математика ва табиатшунослик фанларинидан йиллик баҳолари аъло бўлмаган тақдирда;
- талабгор таҳсил олаётган мактабнинг ҳудудий мансублиги Президент мактабининг ҳудудий мансублигига мос келмаган ҳолда;
- президент мактабига танловдан ўтиш учун тегишли ҳужжатларни тўлиқ тақдим этмаганда;
- чет эл фуқаролари президент мактабига ҳужжатларни топшириш ҳуқуқига эга эмас.
Кириш имтиҳонлари такроран ўтказилмайди.
Кириш имтиҳонлари давлат ва қорақалпоқ (Қорақалпоғистон Республикасида) тилларида ҳамда талабгорнинг танловига мувофиқ инглиз тилида ўтказилади.

На брифинге, прошедшем в АИМК, руководитель информационной службы Агентства специализированных учебных заведений Журабек Жангиров ответил на актуальные вопросы о приёме в Президентские школы на 2023/2024 учебный год.
1. Сколько учеников принимаются в Президентские школы?
Учащиеся принимаются в Президентские школы в пределах установленной годовой квоты в 5 классы (одинаково на два класса — 12 учеников, 24 ученика).
2. Когда начинается приём и какие документы требуются для поступления в президентские школы?
В июне текущего года родители учащихся, желающих участвовать в конкурсе Президентской школы, подают в электронном виде через специальный портал Агентства (ariza.piima.uz) следующие документы:
- справка о заявителе (скачать);
- фотография заявителя, сделанная в течение последних 2 месяцев;
- копия табеля ученика (заверенная директором) в электронном виде;
- в платформу вносятся данные документа, удостоверяющего личность, и контактный телефон заявителя и его родителей или законных представителей.
3. Какие требования предъявляются к оценкам учащихся для поступления в Президентскую школу?
Учащиеся, которые окончили 4 класс, должны иметь оценку 5 «отлично» по таким предметам как «математика» и «природоведение».
4. Может ли ученик сдать документы в любую Президентскую школу Республики?
Документы подаются только в Президентскую школу на территории (области), где находится общеобразовательное учреждение, в котором учится кандидат.
5. По каким предметам и в каком порядке проводятся вступительные экзамены в Президентскую школу?
Вступительные экзамены в Президентскую школу проводятся в 2 этапа.
1-этап — проводится в виде теста, состоящего из 30 заданий по математике.
По результатам первого этапа к участию во 2-м этапе допускаются 20 человек, т.е. максимум 480 претендентов на каждое место, указанное в квоте приема;
2-этап — проводится в виде теста, состоящего из 40 заданий на определение способности мыслить, а также в виде 40 тестов по английскому языку.
6. Когда будут опубликованы результаты вступительных экзаменов?
Результаты вступительного экзамена будут опубликованы на официальном сайте Агентства в течение 30 дней после даты проведения экзамена.
7. Платно ли обучение в президентской школе, какие условия созданы для учеников?
Ученики, успешно сдавшие вступительные экзамены в Президентскую школу, получают полное бесплатное образование.
Для учащихся в школе созданы следующие условия:
- предоставляется современное общежитие;
- бесплатное питание 5 раз в 1 день;
- после занятий ученики вовлекаются в занятия кружках;
- ученики занимаются различными видами спорта (футбол, волейбол, баскетбол, плавание, теннис и т. д.);
- предоставляется бесплатная одежда;
- предметы STEAM (математика, физика, химия, биология, информатика) преподаются на английском языке иностранными педагогами;
- бесплатно предоставляется учебник и необходимые школьные принадлежности;
- выпускники 11 классов, участвуя в международных квалификационных экзаменах по выбранным предметам и успешно сдавая их, имеют возможность поступить в ведущие зарубежные высшие учебные заведения.
Дополнительные сведения
Претенденты, завершившие обучение в соответствующих классах общеобразовательных учреждений, не вправе требовать повторного обучения в таком классе Президентской школы.
В приеме документов будет отказано в следующих случаях:
- в случае выражения желания участвовать в отборочном конкурсе по истечении установленных сроков;
- претенденты по итогам учебного года, если их годовые оценки по математике и естественным наукам не были отличными;
- территориальная принадлежность школы, в которой обучается претендент, не соответствует территориальной принадлежности президентской школы;
- при неполном предоставлении соответствующих документов для прохождения отбора в президентскую школу;
- иностранные граждане не имеют права подавать документы в Президентскую школу.
Вступительные экзамены повторно не проводятся.
Результаты вступительных экзаменов не пересматриваются. Экзаменационные материалы по результатам вступительных испытаний претендентам не предоставляются.
Вступительные экзамены проводятся на государственном и каракалпакском языках (в Республике Каракалпакстан) и на английском языке по выбору поступающего.