Ноябр ва декабр ойлари учун талабгорларни рўйхатга олиш бошланди
Ноябрь ва декабрь ойида бўлиб ўтадиган чет тилини билиш ва эгаллаш даражасини аниқлаш тест синовлари учун рўйхатдан ўтиш бошланди.
Фуқаролардан келиб тушган мурожаат ва таклифлардан келиб чиққан ҳолда чет тилини билиш даражасини баҳолаш тест синовлари ноябрь ва декабр ойларида ҳам ўтказилиши белгиланди.
Бунда тест синовлари ноябр ойида инглиз, немис ва француз тилларидан, декабр ойида эса инглиз, немис, француз ва араб тилларидан B1, B2 ва C1 тилни билиш даражалари бўйича ўтказилади.
Тест синовида иштирок этиш истагини билдирган талабгорлар my.dtm.uz сайти орқали онлайн рўйхатдан ўтиб, тўловни амалга оширишлари мумкин.
Бунда талабгорлар ноябрь ойи учун 8 ноябрга қадар (бармоқ изи топшириш 8-10-ноябр кунлари), декабрь ойи учун эса 28-ноябрга қадар (бармоқ изи топшириш 29-30-ноябр кунлари) рўйхатга олинади.
Рўйхатдан ўтиш вақтида талабгорлар имтиҳон топшириш ҳудуди сифатида Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳридан бирини танлаб, ўзлари танлаган ҳудудда тест синовларида иштирок этишлари мумкин.
Тест натижаларига кўра B2 ёки ундан юқори даражадаги сертификатга эга абитуриентларга олий таълим муассасаларига киришда чет тили фанидан имтиҳонларсиз белгиланган максимал балл берилади.
Шунингдек, таълим муассасаларининг C1 даражадаги сертификатга эга хорижий тиллар ўқитувчиларига уларнинг базавий тариф ставкасига нисбатан ҳар ойлик 50 фоиз миқдорида қўшимча устама ҳақи тўланади.

Началась регистрация претендентов на ноябрь и декабрь
Началась регистрация на тестовые испытания для определения уровня знаний и владения иностранным языком, которые пройдут в ноябре и декабре.
Исходя из поступивших обращений и предложений граждан, тестовые испытания по оценке уровня знания и владения иностранным языком будут проводиться также в ноябре и декабре месяцах 2021 года.
При этом тестовые испытания будут проводиться в ноябре по английскому, немецкому и французскому языку, а в декабре по английскому, немецкому, французскому и арабскому языку на уровень владения языками B1, B2 и C1.
Кандидаты, изъявившие желание принять участие в тестировании могут зарегистрироваться на сайте my.dtm.uz и оплатить за участие в тестировании.
При этом кандидаты должны зарегистрироваться на ноябрь до 8 ноября, а на декабрь –до 28 ноября.
При регистрации кандидаты могут принять участие в тестировании на выбранной ими территории, указав в качестве региона для сдачи экзамена Республику Каракалпакстан, один из вилоятов или город Ташкент.
По результатам тестирования абитуриентам, имеющим сертификат уровня В2 и выше, при поступлении в высшие образовательные учреждения присваивается установленный максимальный балл без экзаменов по иностранному языку.
Также учителям иностранных языков образовательных учреждений, имеющим сертификат уровня С1, выплачивается ежемесячная надбавка в размере 50 процентов к их базовой тарифной ставке.