Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi xorijiy tillar o‘qituvchilari kamida B2 darajadagi sertifikatga ega bo‘lishi lozimligini eslatib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Xorijiy tillarni o‘rganishni ommalashtirishni samarali tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida” 2021 yil 19 maydagi 312-son qaroriga muvofiq:
2025/2026-o‘quv yiliga qadar umumiy o‘rta, o‘rta maxsus va professional ta’lim muassasalarida faoliyat yuritayotgan barcha xorijiy tillar o‘qituvchilari kamida B2 darajadagi milliy yoki unga tenglashtirilgan mos darajadagi xalqaro sertifikatga ega bo‘lishi lozimligi belgilangan.
Mazkur talabdan kelib chiqqan holda, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi barcha xorijiy til ustozlari 2025/2026-o‘quv yiliga qadar kamida B2 darajadagi milliy yoki xalqaro sertifikatlarga ega bo‘lishi lozimligini eslatadi.

Министерство выступило с обращением к учителям иностранных языков Узбекистана - Ta’lim / Образование
Министерство выступило с обращением к учителям иностранных языков Узбекистана
В Министерстве дошкольного и школьного образования отметили, что учителя иностранных языков должны иметь сертификат как минимум уровня B2.
Сертификат уровня B2
Согласно постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан от 19 мая 2021 года № 312 «О мерах по эффективной организации популяризации изучения иностранных языков»:
До 2024/2025 учебного года установлено, что все преподаватели иностранного языка, работающие в общеобразовательных, средних специальных и профессиональных учебных заведениях, должны иметь международный сертификат на знание иностранного языка не ниже уровня B2 или эквивалентный ему национальный сертификат.
На основании этого требования Министерство дошкольного и школьного образования напоминает, что к 2024/2025 учебному году все учителя иностранного языка должны иметь соответствующие сертификаты.