Энди мактабларда китобларнинг ижара пули тўлиқ давлат томонидан қопланади - Ta’lim / Образование
Президентнинг тегишли фармонига кўра, 2022/2023 ўқув йилидан бошлаб мактаб дарсликларининг ижара тўлови тўлиқ Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан қоплаш ҳамда ўқувчиларга дарсликларни бепул фойдаланишга бериш тизими жорий қилинганлиги муносабати билан бюджетдан ташқари Республика мақсадли китоб жамғармаси фаолияти тугатилади.
Бунда, Республика мақсадли китоб жамғармасининг барча функциялари Мактабгача ва мактаб таълими вазирлигига ўтказилиб, Давлат бюджети ҳисобидан ушбу мақсадлар учун ажратиладиган маблағлар алоҳида шахсий ғазна ҳисобварағида юритиш орқали мустақил тасарруф этилади.

Теперь аренда книг в школах будет полностью покрываться государством - Ta’lim / Образование
Согласно соответствующему указу президента, с 2022/2023 учебного года деятельность Республиканского целевого внебюджетного книжного фонда будет прекращена в связи с введением системы возмещения арендной платы за школьные учебники в полном объеме за счет средств государственного бюджета и предоставления учебников учащимся в безвозмездное пользование.
При этом все функции республиканского целевого книжного фонда передаются министерству дошкольного и школьного образования, а средства, выделяемые на эти цели из государственного бюджета, распоряжаются самостоятельно, ведя их на отдельном личном казначейском счете.