Матема́тика (қад. юнон. μᾰθημᾰτικά ; μάθημα — билим, фан) аниқ мантиқий мушоҳадаларга асосланган билимлар ҳақидаги фан. Дастлабки объекти саноқ бўлгани учун кўпинча унга “ҳисоб-китоб ҳақидаги фан” деб қаралган. Бугунги математикада ҳисоблашлар, ҳатто формулалар устидаги амаллар жуда кичик ўрин эгаллайди. Математика энг қадимий фан соҳаси бўлиб, узоқ ривожланиш тарихини босиб ўтган ва бунинг баробарида “математика нима?” деган саволга жавоб ҳам ўзгариб, чуқурлашиб борган. Юнонистонда математика деганда геометрия тушунилган. 9—13-асрларда математика тушунчасини алгебра ва тригонометрия кенгайтирган. 17—18-асрларда математикада аналитик геометрия, дифференциал ва интеграл ҳисоб асосий ўринни эгаллаганидан сўнг, то 20-аср бошларигача у “миқдорий муносабатлар ва фазовий шакллар ҳақидаги фан” мазмунида таърифланган.
Математика фанига оид компетенциялар
(ФК1) Математика мазмунига оид умумий компетенция
- берилган сонларни ва энг содда касрларни ўқийди, ёзади, таққослай олади, тартибга солиб, турли кўринишларда тасвирлай олади;
- содда сонли ифоданинг қийматини оғзаки ва ёзма ҳисоблай олади;
- содда амалий, матнли ва мантиқий масалаларни еча олади;
- текислик ва фазодаги содда геометрик фигураларни тасаввур қилади, танийди ва тасвирлай олади;
- объектларни хоссалари бўйича тартиблайди ва содда комбинациялар туза олади;
- содда амалий ҳолатларда тайёр жадвалларга маълумотлар кирита олади, энг содда диаграммалар шаклида тасвирлай олади.
(Математика фани чуқур ўрганиладиган ихтисослаштирилган умумтаълим муассасаларининг бошланғич 4-синф битирувчилари)
- арифметик ҳисоб-китоб техникасига ва жуфт-тоқликка оид қизиқарли, ностандарт ва матнли масалаларни еча олади;
- бўяшлар, қоплашлар, қирқишлар, симметрияга оид содда геометрик масалаларни еча олади;
- содда амалий вазиятларда комбинаторик ва мантиқий масалаларни еча олади;
- электрон ахборот манбаларидан турли кўринишдаги содда математик маълумотларни излаб топади, фойдалана олади.
- натурал, бутун ва рационал сонларни ўқийди, ёзади, таққослай олади, тартибга солиб, турли кўринишларда тасвирлай олади;
- фоизлар, пропорциялар ва касрларга оид содда амалий масалаларни еча олади;
- ифодаларнинг йиғиндиси, кўпайтмаси, бутун кўрсаткичли даражалар), содда радикаллар, содда тригонометрик ифодаларни ўз ичига олган формулалар бўйича аниқ ва тақрибий арифметик ҳисоб-китоблар ҳамда айний алмаштиришларни бажариб, амалда қўллай олади;
- содда кетма-кетликлар (жумладан, арифметик ва геометрик прогрессиялар) ва функцияларни таний олади ҳамда таҳлил қила олади;
- текисликда фигураларнинг хоссалари, геометрик алмаштиришлар, вектор ва координаталар усулларидан фойдаланиб масалаларни еча олади, содда тасдиқларни исботлай олади;
- содда фазовий жисмларни ва уларнинг таркибий қисмларини тасаввур қилади, шарҳлай олади, сиртларининг юзалари ва ҳажмларини тайёр формулалардан фойдаланиб ҳисоблай олади;
- содда комбинаторик масалаларни еча олади;
- амалий вазиятларда ҳодисаларнинг рўй бериш-бермаслик имкониятларини ҳисоблай олади ва баҳолай олади.
(Математика фани чуқур ўрганиладиган ихтисослаштирилган умумтаълим муассасаларининг 9-синф битирувчилари)
- сонларнинг бўлиниш муносабатига, Дирихле ва математик индукция принципларига, жуфт-тоқликка оид ностандарт масалаларни еча олади;
- айниятларга, кўпҳадларга, тенгламалар ва тенгсизликларга оид ностандарт масалаларни еча олади;
- учбурчаклар ҳақидаги классик теоремалардан ва мураккаб бўлмаган ясси фигуралар хоссаларидан фойдаланиб геометрик масалаларни еча олади;
- графларга, тўпламлар, объектларнинг такрорсиз комбинацияларига оид масалаларни еча олади;
- содда амалий вазиятларда рўй берадиган ҳодисаларнинг эҳтимолликларини топа олади, рўй бериш-бермаслик имкониятлари бўйича таққослай олади;
- турли манбалардан маълумотларни излаб топади, дастлабки ишлов бера олади.
- комплекс сонларни ўз ичига олган содда сонли ифоданинг қийматини ҳисоблай олади;
- формулалар бўйича аниқ ва тақрибий арифметик ҳисоб-китобларни ва айний алмаштиришларни бажара олади;
- ўрганилган турлардаги тенгламалар ва тенгсизликларни ҳамда уларнинг системаларини аниқ ва тақрибий еча олади;
- турли усулларда берилган функцияларнинг хоссаларини аниқлай олади, элементар функциялар графикларини тасвирлай олади;
- мураккаб бўлмаган вазиятларда дифференциал ва интеграл ҳисоб усулларидан фойдалана олади;
- ўрганилган ясси ва фазовий фигуралар хоссалари, геометрик алмаштиришлар, вектор ва координаталар усулларидан фойдаланиб амалий ва ўқув масалаларни еча олади, содда геометрик тасдиқларни исботлай олади;
- содда тасодифий ҳодисаларнинг моделларини қура олади ва таҳлил қила олади;
мулоҳазалар ва предикатлар ҳисоби, тўпламлар назарияси, комбинаторикага оид амалий ва ўқув масалаларни еча олади.
(Математика фанига чуқурлаштирилган махсус мактаб ёки КХК талабалари)
- сонлар назариясига оид масалаларни еча олади;
- ностандарт тенглама ва тенгсизликларни еча олади;
- содда функционал ва дифференциал тенгламаларни еча олади;
- ўрганилган ясси ва фазовий фигуралар комбинацияларига оид геометрик масалаларни еча олади;
- комбинаторикага оид ностандарт масалаларни еча олади;
- амалий вазиятларда рўй берадиган айрим ҳодисалар ва жараёнларнинг моделларини қура олади ва таҳлил қила олади;
- содда амалий вазиятларни графлар ёрдамида моделлаштира олади.
(ФК2) Когнитив компетенция (шахснинг мустақил ижодий фикрлаши)
- маълум математик фактлар ва содда мантиқий қонунлар асосида хулоса келтириб чиқара олади, рост ва ёлғон тасдиқларни фарқлай олади;
- зарур ҳолларда содда ҳисоблаш воситаларини қўллай олади;
- ўқитувчи билан ҳамкорликда масаланинг ечимини топиш режасини туза олади, тузилган режа асосида ишлай олади ва ўз фаолиятини тўғрилай олади;
- математикани ўрганиш жараёнида ўзида ижобий ҳиссиётларни шакллантира олади;
- мустақил равишда ўз билимларини мустаҳкамлай олади.
- ўқитувчи билан ҳамкорликда ўқув ва амалий ҳолатларда мақсадни ифодалай олади;
- ўқитувчи билан ҳамкорликда ностандарт ва қизиқарли масаланинг ечимини топиш режасини туза олади, тузилган режа асосида ишлай олади ва ўз фаолиятини тўғрилаб олади.
- Масалалар ечишда, назарий тасдиқларни асослашда исботлашнинг содда кетма-кетлигини туза олади, мулоҳазаларнинг мантиқий тўғрилигини баҳолай олади;
- ўрганилган математик тушунчалар, фактлар, алгоритмлар, маълумотлар манбаларини ва зарур ҳолларда ҳисоблаш воситаларини қўллай олади;
- ўрганилаётган математик вазиятда билишнинг асосий усулларидан (масалан, классификация, анализ, синтез, аналогия, умумлаштириш) фойдалана олади;
- масала ечимига ижодий ёндаша олади, ечимга яқинлашиш даражасини ва олинган натижани баҳолай олади ҳамда зарур ҳолларда ўз фаолиятини тўғрилай олади;
- мустақил равишда ўз билимларини оширади, янги ғояларни яратади ва қабул қила олади.
- ностандарт математик ҳолатларда классификация, анализ, синтез, аналогия, умумлаштириш, дедукция ва индукция усулларидан фойдалана олади;
- қабул қилинган мезонларга асосан ўз фаолияти самарасига баҳо бера олади.
- мураккаб бўлмаган ҳодиса ва жараёнларни математик моделлаштира олади;
- ўрганилган математик тушунчалар, фактлар ва алгоритмларни ўқув ва амалий масала ечишда қўллай олади;

Матема́тика (др.-греч. μᾰθημᾰτικά < др.-греч. μάθημα — изучение, наука) — наука о структурах, порядке и отношениях, исторически сложившаяся на основе операций подсчёта, измерения и описания формы объектов. Математические объекты создаются путём идеализации свойств реальных или других математических объектов и записи этих свойств на формальном языке. Математика не относится к естественным наукам, но широко используется в них как для точной формулировки их содержания, так и для получения новых результатов. Математика — фундаментальная наука, предоставляющая (общие) языковые средства другим наукам; тем самым она выявляет их структурную взаимосвязь и способствует нахождению самых общих законов природы.
Предметные компетенции по математике
(ПК1) Содержательная компетенция математики
(для выпускников 4-го класса общеобразовательных школ)
- может читать, писать, сравнивать, упорядочивать выражать в различных видах заданные числа и простые дроби;
- может устно и письменно находить значения простых числовых выражений;
- может решать простые практические, текстовые и логические задачи;
- умеет представлять, узнавать и называть плоские и пространственные фигуры изученных видов;
- может упорядочивать объекты по свойствам и составлять несложные комбинации;
- читать данные простых видов, заполнять несложные готовые таблицы, составлять столбцовые диаграммы.
(для выпускников 4-го класса специализированных школ и общеобразовательных школ с углубленным изучением математики )
- может решать занимательные, нестандартные и текстовые задачи на технику вычислений и четность-нечетность;
- решать простые геометрические задачи на раскраску, покрытия, разрезания и симметрию;
- в простейших практических ситуациях решать комбинаторные и логические задачи;
- может находить в электронных источниках информации простые математические сведения разного вида, использовать их.
(для выпускников 9-го класса общеобразовательных школ)
- может читать, записывать, сравнивать, упорядочивать, выражать в различных видах натуральные, целые и рациональные числа;может решать стандартные, нестандартные и логические задачи на проценты, пропорции и дроби;
- может выполнять тождественные преобразования, точные и приближенные вычисления по формулам, содержащим сумму, произведение, целые степени выражений, простые радикалы и простейшие тригонометрические выражения;
может узнавать и анализировать простейшие последовательности (в том числе арифметические и геометрические прогрессии) и функции; - может решать планиметрические задачи с использованием свойств геометрических фигур, геометрических преобразований, векторного и координатного метода, доказывать простые утверждения;
- представлять, узнавать и описывать простейшие пространственные фигуры и их части, вычислять по готовым формулам их объемы и площади поверхностей;
может решать простые задачи на комбинаторику; - может находить в простых практических ситуациях вероятности событий, оценивать и сравнивать возможности их наступления.
(для выпускников 9-го класса специализированных школ и общеобразовательных школ с углубленным изучением математики )
- может решать нестандартные задачи на делимость целых чисел, принципы Дирихле и математической индукции, четность-нечетность, инварианты; может решать нестандартные задачи на тождества, уравнения и неравенства;
- может решать нестандартные геометрические задачи, используя классические теоремы о треугольнике, свойства несложных комбинаций плоских фигур;
- решать нестандартные задачи на графы, множества, комбинации объектов без повторения;
- может в простых практических ситуациях производить сбор, начальную статистическую обработку данных;
- может находить информацию в различных источниках, производить первичнуб обработку.
(для выпускников 11-класса общеобразовательных школ и колледжей)
- может вычислять значения простых числовых выражений, содержащих комплексные числа;
- может производить тождественные преобразования и точные и приближенные вычисления по заданным формулам;
- может решать точно и приближенно уравнения и неравенства изученных видов, а также их системы;
- может определять свойства функций, заданных различными способами, изображать графики элементарных функций;
- может использовать методы дифференциального и интегрального исчисления в несложных ситуациях;
- может решать задачи с использованием свойств плоских и пространственных геометрических фигур, геометрических преобразований, векторного и координатного метода, доказывать простые геометрические утверждения;
- может в простых ситуациях делать выводы, используя методы теории вероятностей и математической статистики;
- может решать практические и учебные задачи на исчисление высказываний и предикатов, теорию множеств, комбинаторику.
(для выпускников специализированных школ и колледжей с углубленным изучением математики )
- может решать задачи теории чисел;
- может решать нестандартные уравнения и неравенства;
- может решать простейшие функциональные и дифференциальные уравнения;
- может решать геометрические задачи на комбинации плоских и пространственных фигур изученных типов;
- может решать нестандартные комбинаторные задачи;
- может строить и анализировать вероятностные и статистические модели некоторых случайных событий и процессов, возникающих в практических ситуациях;
- может описывать и объяснять простые практические ситуации с помощью графов.
(ПК2) Когнитивная компетенция
- может делать выводы на основании известных математических фактов и простых законов логики,выражать свою мысль, понимать мнение других, отличать истинные и ложные высказывания;
- может при необходимости использовать простые вычислительные средства;
- с помощью учителя определять цель учебной и практической задачи, составлять план решения, работать по составленному плану и корректировать свою деятельность;
- при решении задачи формировать у себя позитивное эмоцональное состояние;
- может самостоятельно совершенствовать свои знания
- может в нестандартных ситуациях в сотрудничестве с учителем определять цель учебной и практической задачи; может с помощью учителя при решении нестандартных и занимательных задач составлять план решения, работать по составленному плану и корректировать свою деятельность.
- может при решении задач и обосновании теоретических положений составлять простую последовательность доказательных рассуждений, оценивать логическую истинность высказываний;
- может в простых повседневных ситуациях применять изученные математические понятия, факты и алгоритмы;
- может использовать методы классификации, анализа, синтеза, аналогии в изучаемых математических ситуациях;
- может при решении задач использовать творческий подход, оценить степень приближения и полученные результаты, а также внести поправки в случае необходимости;
- может самостоятельно совершенствовать свои знания, выдвигать и принимать новые идеи;
- может в нестандартных математических ситуациях использовать методы классификации, анализа, синтеза, аналогии, обобщения, дедукции и индукции, оценивать свою деятельность на основании принятых критериев.
- составлять математическую модель несложных явлений и процессов;
- применять изученные математические понятия, факты и алгоритмы при решении учебных и практических задач;
- мыслить стратегически, рефлексивно и эвристически, используя методы классификации, анализа, синтеза, аналогии, обобщения, дедукции и индукции в стандартных ситуациях.
- мыслить стратегически, рефлексивно и эвристически, используя методы классификации, анализа, синтеза, аналогии, обобщения, дедукции и индукции в нестандартных ситуациях.