Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirligi tomonidan maxsus sayt orqali 9-sinf bitiruvchilari uchun matematika fanidan o‘tkaziladigan namunaviy test variantlarini aniqlash bo‘yicha qur’a tashlandi.
✅ Bunda o‘quvchilar 5- va 7- variantlar asosida imtihon topshirishlari ma’lum bo‘ldi.
Oʻquvchilarga taklif etilgan baza savollaridan tashkil topgan 2 ta bilet taqdim etiladi. Biletda oʻquvchiga 10 tadan (6 ta algebra, 4 ta geometriya) savol beriladi.
Savollarning 3 tasi (2 ta algebra, 1 ta geometriya) bilishga, 5 tasi (3 ta algebra, 2 ta geometriya) qoʻllashga, 2 tasi (1 ta algebra, 1 ta geometriya) mulohazaga oid boʻladi.
Savollarga javoblarni yozish uchun maktab tomonidan oldindan tayyorlab (maktab shtampi bosilgan) qoʻyilgan A4 formatdagi qogʻozlarga yozadilar.
Bilet savollariga javob berishi uchun umumiy 180 daqiqa vaqt beriladi.
Yakuniy davlat attestatsiyalarini o‘tkazish va baholash mezonlari hududiy boshqarmalar orqali barcha umumiy o‘rta ta’lim maktablariga yetkaziladi.

Определены примерные варианты тестирования итоговой государственной аттестации для 9-классников по математике.
Министерство дошкольного и школьного образования провело жеребьевку по определению примерных вариантов тестирования по математике для выпускников 9 классов через специальный сайт.
Стало известно, что учащиеся будут сдавать экзамен по 5 и 7 вариантам.
Учащимся будут предоставлены 2 билета, состоящие из предложенных основных вопросов. В билете ученику задается 10 вопросов (6 по алгебре, 4 по геометрии).
3 вопроса (2 по алгебре, 1 по геометрии) будут посвящены знаниям, 5 — по применению (3 по алгебре, 2 по геометрии) и 2 — по рассуждениям (1 по алгебре, 1 по геометрии).
Ответы на вопросы пишут на заранее подготовленных школой листах формата А4 (с печатью/штампом школы).
Учащимся даётся в общей сложности 180 минут, чтобы ответить на вопросы билета.
Критерии проведения и оценки итоговых государственных аттестаций доводятся до сведения всех общеобразовательных школ через территориальные управления.