“Oliy va professional ta’lim tashkilotlari talabalari va o‘quvchilariga byudjet mablag‘lari hisobidan ta’lim kreditini ajratish tartibini takomillashtirish to‘g‘risida”gi Prezident Farmoni (PF-82-son, 27.05.2024 y.) qabul qilindi.
Prezident farmoniga asosan 2024/2025 oʻquv yilidan boshlab Taʼlim kreditini moliyalashtirish jamgʻarmasi mablagʻlari hisobidan taʼlim kreditlari faqat kunduzgi taʼlim shaklida oʻqiyotgan talabalarga ajratiladi.
Birinchi bosqich talabalari uchun toʻlov-kontrakt summasi miqdorida;
ikkinchi va undan yuqori kurs talabalari uchun fanlarni oʻzlashtirishning oʻrtacha koʻrsatkichi “3” dan past boʻlgan taqdirda toʻlov-kontrakt summasining koʻpi bilan 80 foizi miqdorida (“Ijtimoiy himoya yagona reyestri”ga kiritilgan oilalar farzandlari bundan mustasno) ajratiladi.
Taʼlim krediti ajratish uchun talabalar toʻgʻrisidagi maʼlumotlar Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligining “Talabalarga shartnoma asosida koʻrsatiladigan xizmatlar hisobini yuritish” (kontrakt.edu.uz) axborot tizimi va “Oliy taʼlim jarayonlarini boshqarish” (HEMIS) axborot tizimida mavjud boʻlishi lozim.
Oʻz dasturiy taʼminotiga ega boʻlgan oliy taʼlim tashkilotlari taʼlim kreditini olish uchun Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligining tegishli axborot tizimlariga oʻz axborot tizimini integratsiya qilishi yoki ulardan foydalanishi majburiy hisoblanadi.
2024-yil 1-iyulga qadar tashkiliy-huquqiy shakli va idoraviy boʻysunuvidan qatʼi nazar barcha oliy taʼlim tashkilotlarining toʻlov-kontrakt shartnomasi “kontrakt.edu.uz“ va ”prof.edu.uz” axborot tizimlari orqali shakllantirilish ta’minlanadi.
2024/2025 oʻquv yili boshlangunga qadar taʼlim kreditini olish uchun arizalarni Iqtisodiyot va moliya vazirligining “Taʼlim krediti” axborot tizimi (taʼlim-krediti.mf.uz) va Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali topshirish imkoniyati yaratiladi.

Принят Указ Президента «О совершенствовании порядка предоставления образовательных кредитов студентам и учащимся высших и профессиональных образовательных организаций за счет бюджетных средств» (ПП-82, 27.05.2024).
Согласно указу президента, начиная с 2024/2025 учебного года образовательные кредиты из средств Фонда кредитования образования будут выделяться только студентам, обучающимся по очной форме обучения.
В размере суммы контракта для студентов первого этапа;
для студентов второго курса и выше, при среднем показателе освоения предметов ниже «3», выделяется максимум 80% суммы контракта (кроме детей из семей, включенных в «Единый реестр социальной защиты»).
Для выделения образовательного кредита информация об обучающихся должна быть доступна в информационной системе Министерства высшего образования, науки и инноваций «Учет услуг, оказываемых обучающимся на основании договора» (kontrakt.edu.uz) и информационной системе «Управление процессами высшего образования» (HEMIS).
Организации высшего образования, имеющие собственное программное обеспечение, для получения образовательных кредитов должны интегрировать или использовать свои информационные системы с соответствующими информационными системами Министерства высшего образования, науки и инноваций.
До 1 июля 2024 года, независимо от организационно-правовой формы и ведомственной подчиненности, расчетно-договорные контракты всех организаций высшего образования будут формироваться через информационные системы «kontrakt.edu.uz» и «prof.edu.uz».
До начала 2024/2025 учебного года подать заявки на образовательный кредит можно будет через информационную систему «Образовательный кредит» Министерства экономики и финансов и Единый портал интерактивных государственных услуг.