Farmonga ko‘ra, 2024/2025 o‘quv yilidan davlat oliy va professional ta’lim muassasalariga (kasb-hunar maktabi bundan mustasno) qabul qilish bo‘yicha imtihonlar “avval test, so‘ng tanlov” tamoyiliga muvofiq bir vaqtda o‘tkaziladi.
Abituriyentlar o‘z tanloviga ko‘ra test sinovi natijasida to‘plagan balidan kelib chiqib, dastlab oliy ta’limning bakalavriat ta’lim yo‘nalishlariga, so‘ng professional ta’lim muassasalariga o‘qishga kirish uchun tanlovda ishtirok etadi.
Davlat OTMlari bakalavriatiga qabul jarayoni quyidagi 2 bosqichda amalga oshiriladi:
1-bosqichda abituriyentlar har yili 5 iyundan 25 iyungacha (25 iyun kuni ham) test sinovi topshirish uchun ro‘yxatdan o‘tadi hamda test sinovi topshiriladigan fanlar majmuasi, ta’lim tili va test topshirish hududini hamda kirish imtihonlari tarkibida kasbiy (ijodiy) imtihon bo‘lsa, ushbu imtihonni topshiradigan davlat oliy ta’lim muassasasini tanlaydi;
o‘qishga qabul qilish bo‘yicha kirish imtihonlari iyul–avgust oylarida o‘tkaziladi;
2-bosqichda abituriyentlar test sinovlari to‘liq yakunlanganidan so‘ng 15 kun davomida oliy ta’lim muassasasi, bakalavriat ta’lim yo‘nalishi va ta’lim shaklini tanlaydi;
2025/2026 o‘quv yili qabulidan fanlar majmuasida chet tili birinchi fan sifatida belgilangan ta’lim yo‘nalishlariga qabul xorijiy tilni bilish darajasini belgilovchi milliy yoki xalqaro sertifikat asosida amalga oshiriladi.
Barcha davlat kollej va texnikumlariga “avval test, so‘ng tanlov” tamoyiliga muvofiq qabul qilishda abituriyentlar kollej va texnikumni, kasb va mutaxassislikni hamda ta’lim shaklini OTMlarga qabulning yakuniy natijasi e’lon qilinganidan so‘ng 10 kun muddatda tanlaydi.

Согласно Указу, с 2024/2025 учебного года экзамены по приему в государственные высшие и профессиональные образовательные учреждения (за исключением профессиональных школ) будут проводиться одновременно по принципу «в начале тест, затем выбор».
Абитуриенты по своему выбору, исходя из баллов, набранных по результатам тестовых испытаний, будут принимать участие в конкурсе для поступления на учебу сначала по направлениям образования бакалавриата, затем — в профессиональные образовательные учреждения.
Процесс приема на бакалавриат государственных вузов будет осуществляться в два этапа:
на первом этапе абитуриенты ежегодно с 5 июня по 25 июня (включительно) проходят регистрацию для сдачи тестовых испытаний, выбирают блок предметов, по которым сдаются тестовые испытания, язык обучения и регион сдачи тестов, а также если в составе вступительных экзаменов есть профессиональный (творческий) экзамен, выбирают государственное высшее образовательное учреждение, в котором будет сдаваться данный экзамен;
вступительные экзамены по приему на учебу проводятся в июле – августе;
на втором этапе абитуриенты после полного завершения тестовых испытаний в течение 15 дней выбирают высшее образовательное учреждение, направление образования бакалавриата и форму обучения;
начиная с приема 2025/2026 учебного года прием на направления образования, в которых иностранный язык определен в качестве первого предмета в блоке предметов, будет осуществляться на основании национального или международного сертификата, определяющего уровень знания иностранного языка.
Абитуриенты при приеме во все государственные колледжи и техникумы по принципу «в начале тест, затем выбор» после объявления окончательных результатов приема в вузы в десятидневный срок выбирают колледж и техникум, профессию и специальность, форму обучения.