Jismoniy tarbiya fanidan imtihon oʻtkazish tartibi - Ta’lim / Образование
Umumiy oʻrta taʼlim muassasalarining 9-sinf bitiruvchilari uchun imtihon topshirish tartibi va shakllari belgilangan talablarga muvofiq tashkil etiladi.
Jismoniy tarbiya fanidan imtihon oʻtkazish tartibi
Oʻzbekiston Respublikasi maktabgacha va maktab taʼlimi vaziring 2026-yil 16-martdagi “2025/2026-oʻquv yilida umumiy oʻrta taʼlim muassasalarida oʻquvchilarning yakuniy davlat attestatsiyasini tashkil etish va oʻtkazish toʻgʻrisida”gi 102-son buyrugʻi asosida, oʻquvchilarning olgan bilim, koʻnikma va malakalarini aniqlash uchun 9 – sinflarda yakuniy imtihon amaliy shaklda oʻtkaziladi.
9 – sinfini tugatgan oʻquvchilar jismoniy tarbiya fanidan taʼlim dasturi boʻyicha standartlar asosida belgilangan kompetensiyalarga ega boʻladilar. Har bir imtihon biletining topshiriqlari jismoniy tarbiya fani boʻyicha 5-9-sinflar mavzularini qamrab olgan. Shuningdek, tavsiyada topshiriqlar boʻyicha baholash mezonlari keltirilgan.
Oʻquvchilarga taklif etilgan baza savollaridan tashkil topgan 10 ta bilet (5 ta qiz bolalar uchun, 5 ta oʻgʻil bolalar uchun) taqdim etiladi. Biletda oʻquvchiga 3 tadan (1 ta yengil atletika, 1 ta gimnastika va 1 ta sport oʻyinlari) amaliy topshiriq beriladi.
Bilet topshiriqlarini amaliy bajarib berish vaqti, biletning oʻzida koʻrsatilgan. Berilgan topshiriqlardan yakuniy davlat attestatsiyasi oʻtkazilishi belgilangan kundan bir kun oldin, ishchi guruh tomonidan qurʼa tashlash yoʻli bilan 2 ta variant tuzilib, eʻlon qilinadi.

На основании приказа министра дошкольного и школьного образования Республики Узбекистан от 16 марта 2026 года №102 «Об организации и проведении итоговой государственной аттестации обучающихся в учреждениях общего среднего образования в 2025/2026 учебном году» в 9-х классах будет проводиться итоговый экзамен в практической форме для определения полученных учащимися знаний, умений и навыков, а также квалификации.
Учащиеся, окончившие 9 класс, приобретут компетенции по физическому воспитанию на основе стандартов, установленных в учебной программе. Задания в каждом экзаменационном билете охватывают темы физкультуры 5-9 классов. В рекомендации также приводятся критерии оценки заданий.
Учащимся будет предоставлено 10 билетов (5 для девочек, 5 для мальчиков), состоящих из предложенных базовых вопросов. В билете студенту дается 3 практических задания (1 по легкой атлетике, 1 по гимнастике и 1 по спортивной игре).
Время практического выполнения заданий билета указано на самом билете. Из представленных заданий рабочая группа выберет и объявит 2 варианта за день до назначенной даты итоговой государственной аттестации.