Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining 2024-2025 o‘quv yili bo‘yicha yakuniy davlat attestatsiya imtihonlarini o‘tkazish bo‘yicha ko‘rsatma xati yuborildi.
Ushbu ko‘rsatma xatda:
— yakuniy imtihon o‘tkazilish tartibi;
— qaysi fanlardan imtihon topshirilishi;
— imtihon bo‘lib o‘tadigan sanalar;
— imtihon uchun qancha vaqt ajratilishi ko‘rsatilgan.
9- va 11-sinf oʻquvchilarining yakuniy davlat attestatsiya imtihonlari
uchun belgilangan fanlar va imtihonlarni boʻlib oʻtish
tartibi va sanalari
9-sinf oʻquvchilari uchun majburiy boʻlgan fanlar:
1. Ona tili va adabiyoti — yozma (27.05.2024)
2. Matematika — yozma (30.05.2025)
3. Oʻzbekiston tarixi — yozma va ogʻzaki (03.06.2025)
4. Jismoniy tarbiya — amaliy (01-06.05.2025)
11-sinf oʻquvchilari uchun majburiy boʻlgan fanlar:
1. Ona tili va adabiyoti — yozma (28.05.2025)
2. Matematika (asosiy va chuqurlashtirilgan) — yozma (31.05.2025)
3. Oʻzbekiston tarixi — yozma (04.06.2025)
11-sinf oʻquvchilari uchun tanlov fanlari:
Qoraqalpoq tili va adabiyoti / Rus tili va adabiyoti / Qozoq tili va adabiyoti / Qirgʻiz tili va adabiyoti / Tojik tili va adabiyoti / Turkman tili va adabiyoti; Fizika; Kimyo; Biologiya; Geografiya; Davlat va huquq asoslari; Chet tili — yozma (07.06.2025 – 10.06.2025)
11-sinf bitiruvchilari 3 ta majburiy va 2 ta (Matematika (Chuqurlashtirilgan) variantini tanlagan oʻquvchilar uchun 1 ta) tanlov fanlaridan imtihonlar topshiradi.
* Matematika fanidan 11-sinf bitiruvchilari berilgan 2 ta variantdan birini tanlashlari mumkin.
Matematika (Asosiy): Umumtaʼlim dasturidagi asosiy bilim va koʻnikmalar baholanadi.
Matematika (Chuqurlashtirilgan): Umumtaʼlim dasturidagi сhuqurlashtirilgan bilim va koʻnikmalar baholanadi.
11-sinfda oʻquvchining ixtiyoriga koʻra tanlov fanlar yakuniy davlat attestatsiyasi oʻtkazilishidan bir oy oldin uning arizasiga koʻra tanlanadi;
Berilgan topshiriqlardan yakuniy davlat attestatsiyasi oʻtkazilishi belgilangan kundan bir kun oldin, ishchi guruh tomonidan qurʼa tashlash yoʻli bilan 2 ta variant tuzilib, eʼlon qilinadi.
Qoʻshimcha eslatma:
Ixtisoslashtirilgan taʼlim muassasalari agentligi tasarrufidagi taʼlim muassasalari oʻzining taʼlim yoʻnalishi, oʻquv jarayonining xususiyatlari hamda ichki tartib-qoidalaridan kelib chiqib, yakuniy davlat attestatsiyasi imtihon sanalariga tegishli oʻzgartirishlar kiritish huquqiga ega.

Объявлено письмо — инструкция Министерства дошкольного и школьного образования о проведении итоговых государственных аттестационных экзаменов на 2024-2025 учебный год.
В этом письме-инструкции указана:
— процедура итогового экзамена;
— по каким предметам будет проводиться экзамен;
— даты экзамена;
— сколько времени будет отведено на экзамен.
Порядок и даты экзаменов по выпускным государственным аттестационным экзаменам учащихся 9 и 11 классов
Предметы, обязательные для учащихся 9-х классов, язык обучения которых не является узбекским:
1. Родной язык и литература (Русский язык и литература/Каракалпакский язык и литература/ Казахский язык и литература/Киргизский язык и литература/Таджикский язык и литература/Туркменский язык и литература) — письменно (27.05.2025);
2. Государственный язык (Узбекский язык) — письменно (27.05.2025)
3. Математика — письменно (30.05.2025);
4. История Узбекистана — письменно и устно (03.06.2025);
5. Физическое воспитание — практический (01-06.05.2025).
Предметы, обязательные для учащихся 11-х классов, язык обучения которых не является узбекским:
1. Родной язык и литература (Русский язык и литература/Каракалпакский язык и литература/Казахский язык и литература/Киргизский язык и литература/Таджикский язык и литература/Туркменский язык и литература) — письменно (28.05.2025);
2. Математика— письменно (31.05.2025);
3. История Узбекистана — письменно и устно (04.06.2025);
4. Выборочный предмет— письменно (физика, химия, биология, география, основы государства и права, английский язык выбирает один из предметов — обязательный для сдачи всем выпускникам 11-х классов независимо от языка обучения) (07.06.2025 — 10.06.2025).
Выпускники 11-го класса сдают экзамены по 3 обязательным предметам и 2 предметам по выбору (1 для учащихся, выбравших вариант «Математика (продвинутый)»).
* Выпускники 11-го класса по математике могут выбрать один из двух предложенных вариантов.
В этом:
Математика (базовая): Оцениваются базовые знания и навыки из общеобразовательной программы.
Математика (продвинутый уровень): Оцениваются продвинутые знания и навыки из общеобразовательной программы.
В 11 классе выборочные предметы выбираются по усмотрению учащегося на основании его заявления за месяц до итоговой государственной аттестации;
Из представленных заданий рабочая группа выберет и объявит 2 варианта за день до назначенной даты итоговой государственной аттестации.
Примечание: Образовательные организации, находящиеся в ведении Агентства специализированных образовательных учреждений, вправе вносить соответствующие изменения в сроки проведения итогового государственного аттестационного экзамена с учетом образовательной программы, особенностей образовательного процесса и внутренних процедур.