Jismoniy tarbiya fani oʻqituvchilari 2025-2026 oʻquv yilidan boshlab yangi tartib asosida toifa olishadi.
Prezident qaroriga asosan jismoniy tarbiya fani oʻqituvchilariga toifa berishning (2 bosqichli) yangi tartibi ishlab chiqilishi va birinchi bosqich (test jarayonlari) Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirligi tomonidan, ikkinchi bosqich (amaliy imtihon) Sport vazirligi tomonidan tashkil etilishi toʻgʻrisida xabar berilgan edi.
Mazkur qaror ijrosini taʼminlash maqsadida Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirligi hamda Sport vazirligining qarori qabul qilindi.
Unga koʻra jismoniy tarbiya fani oʻqituvchilari uchun amaliy imtihon sinovlarining jismoniy tayyorgarlik darajasi normativlari hamda sport turlari boʻyicha mashqlar texnikasi va baholash mezonlari tasdiqlandi.
Jismoniy tarbiya fani oʻqituvchilari uchun: (2025-2026 oʻquv yilidan boshlab, 2025-yil avgust-dekabr oylari attestatsiyasidan boshlab):
birinchi bosqich – Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirligi tomonidan oʻtkaziladigan test sinovlari (40 ta test savoli 1 baldan jami 40 ball);
ikkinchi bosqich – amaliy imtihon (jami 60 ball, shundan jismoniy tayyorgarlik darajasi normativlari boʻyicha – 20 ball, sport turlari boʻyicha mashqlar texnikasi – 40 ball).
Taʼkidlash joizki, mazkur baholash mezonlari 2025-yil avgust-dekabr oylarida oʻtkaziladigan pedagog kadrlar attestatsiyasidan boshlab joriy etiladi (yanvar-iyun oylari attestatsiyasida esa, oʻtgan yillardagidek 50 ta test savoli beriladi).

Учителя физического воспитания с 2025-2026 учебного года будут получать категории по новой процедуре.
Ранее было объявлено, что на основании указа президента будет разработан новый (двухэтапный) порядок присвоения категорий учителям физического воспитания, при этом первый этап (проведение испытательных процедур) будет организован Министерством дошкольного и школьного образования, а второй этап (практический экзамен) — Министерством спорта.
В целях обеспечения исполнения настоящего постановления Министерством дошкольного и школьного образования и Министерством спорта было принято решение.
В соответствии с ним утверждены нормативы уровня физической подготовленности практических экзаменационных испытаний для учителей физической культуры, а также методика занятий спортом и критерии оценки.
Для учителей физкультуры: (начиная с 2025-2026 учебного года, с аттестации за август-декабрь 2025 года):
Первый этап – тестирование, проводимое Министерством дошкольного и школьного образования (40 тестовых вопросов по 1 баллу, всего 40 баллов);
Второй этап — практический экзамен (всего 60 баллов, из них по нормативам уровня физической подготовки — 20 баллов, по технике выполнения упражнений по видам спорта — 40 баллов).
Стоит отметить, что данные критерии оценки будут введены начиная с аттестации педагогических кадров, которая пройдет в августе-декабре 2025 года (в аттестации за январь-июнь, как и в предыдущие годы, будет задано 50 тестовых вопросов).