Keyingi o‘quv yilidan yuqori sinflar uchun sun’iy intellekt bo‘yicha darslar yo‘lga qo‘yiladi.
Ayni paytda Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida taʼlim sohasidagi islohotlar ijrosi va kelgusidagi vazifalarga bagʻishlangan videoselektor yigʻilishi bo‘lib o‘tmoqda.
O‘tgan yildan boshlab 1-sinflarda axborot texnologiyalari darslari yo‘lga qo‘yildi. Keyingi o‘quv yilidan yuqori sinflar uchun sun’iy intellekt bo‘yicha darslar kiritiladi.
Buning uchun 2 mingta sinf xonasiga kompyuter, 6 ming 300 ta interfaol doska kerak. Ushbu maqsadlarga zarur mablag‘larni keyingi yil davlat byudjetida nazarda tutish topshirildi.
Iqtidorli o‘quvchilarga sharoit yaratish uchun viloyatlarda axborot texnologiyalariga ixtisoslashgan Al-Xorazmiy, muhandislik bo‘yicha Mirzo Ulug‘bek, tabiiy fanlar yo‘nalishida Ibn Sino maktablari filiallari tashkil etiladi.
Endi ularning barchasi hududlardagi texnika oliygohlariga nomma-nom biriktiriladi. Yaxshi natijaga erishgan bitiruvchilar ushbu oliygohlarning 2-kursiga qabul qilinadi.
2026 yilda maktab o‘quvchilari o‘rtasida eng nufuzli ikkita – xalqaro kimyo va informatika olimpiadalari Markaziy Osiyo davlatlari ichida ilk bor O‘zbekistonda bo‘lib o‘tadi.
Bosh vazirga poytaxtimizda ushbu olimpiadalarni yuqori saviyada o‘tkazish uchun barcha tashkiliy masalalarni nazoratga olish topshirildi.

Со следующего учебного года в старших классах будут введены занятия по искусственному интеллекту.
В настоящее время под председательством Президента Шавката Мирзиёева проходит видеоселекторное совещание, посвященное реализации реформ в сфере образования и предстоящим задачам.
С прошлого года в 1-х классах введены уроки информационных технологий. Со следующего учебного года будут включены уроки искусственного интеллекта для старших классов.
Для этого требуется компьютеры на 2 тысячи классных комнат, 6 тысяч 300 интерактивных досок. Необходимые средства на эти цели было поручено предусмотреть в Государственном бюджете на следующий год.
Для создания условий для талантливых школьников в регионах будут созданы филиалы школ имени Аль-Хорезми по направлению информационных технологий, школ имени Мирзо Улугбека по направлению инженерии и школ имени Ибн Сины по направлению естественных наук.
Теперь все они будут поимённо закреплены за техническими вузами регионов. Выпускники, показавшие хорошие результаты, будут зачислены на второй курс этих вузов.
В 2026 году впервые среди стран Центральной Азии в Узбекистане пройдут две самые престижные международные олимпиады среди школьников по химии и информатике.
Премьер-министру поручено взять под контроль все организационные вопросы для проведения этих олимпиад на высоком уровне в нашей столице.