Bugun Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida taʼlim sohasidagi islohotlar ijrosi va kelgusidagi vazifalarga bagʻishlangan videoselektor yigʻilishi bo‘lib o‘tganligi haqida xabar bergandik.
Mutasaddilar zimmasiga viloyat va tuman hokimlari bilan birgalikda Prezident va ixtisoslashgan maktabda orttirilgan tajriba asosida joriy yilda 598 ta texnikumga xalqaro standart bo‘yicha zamonaviy kasbga o‘qitish muhitini olib kirish vazifasi qo‘yildi.
Umuman, viloyat va tuman hokimlariga kelgusi o‘quv yilida 9-sinf bitiruvchilarining kamida 50 foizini, hozirgiga qo‘shimcha yana 200 ming o‘quvchini texnikumga qamrab olish topshirildi.

Сегодня под председательством президента Шавката Мирзиеева состоялось видеоселекторное совещание, посвященное реализации реформ в сфере образования и предстоящим задачам.
На должностных лиц возложена задача совместно с хокимами областей и районов на основе опыта, полученного в президентской и специализированной школе, в текущем году привнести в 598 техникумов современную профессиональную среду обучения по международному стандарту.
В целом главам областей и районов поручено в следующем учебном году охватить в техникумы не менее 50 процентов выпускников 9-х классов, что составит дополнительно 200 тысяч учащихся.
Для осуществления этой деятельности на основе единой политики будет создано Агентство профессионального образования.