Фан олимпиадасининг мактаб, шаҳар ва вилоят босқичлари қандай ўтказилади? Ушбу саҳифамиз орқали фан олимпиадаси низоми билан танишиб билиб олишингиз мумкин.
Olimpiada nizomi
09.09.2021 йилдаги 562 сон қарори билан тасдиқланган
Умумий ўрта таълим ташкилотлари, академик лицей ва касб-ҳунар
мактаблари ўқувчилари ўртасида фан олимииадаларини ташкил этиш,ўтказиш ҳамда ҳалқаро олимпиадалар иштирокчиларини саралаш ва ғолибларни рағбатлантириш тартиби тўғрисида
1. Мазкур Низом давлат ва нодавлат умумий ўрта таълим ташкилотлари, академик лицей ва касб-хунар мактаблари (кейинги ўринларда – мактаблар) ўқувчилари ўртасида умумтаълим фанлари бўйича олимпиадаларни ташкил этиш, ўтказиш, халқаро ва минтақавий олимпиадалар иштирокчиларини саралаш ҳамда олимпиада ғолибларини рағбатлантириш тартибини белгилайди.
2. Ушбу Низомда куйидаги асосий тушунчалар қўлланилади:
асосий олимпиада – умумтаълим фанлари буйича Ўзбекистон
Республикаси Халқ таълими вазирлиги (кейинги ўринларда – Вазирлик) томонидан мактаблар ўртасида республика миқёсида тизимли равишда ҳар йили ташкил этиладиган олимпиада;
қўшимча республика олимпиадалари – маҳаллий давлат ҳокимияти органлари, вазирлик ва идоралар, давлат ва нодавлат таълим ташкилотлар томонидан асосий олимпиадалардан ташқари, ўз ташаббуси билан ўтказиладиган олимпиадалар;
онлайн олимпиада – ўқувчиларнинг билимларини синовдан ўтказиш ва асосий олимпиадаларга тайёргарлик кўриш кўникмаларини шакллантиришга қаратилган ҳамда фақат ахборот технологиялари (компьютер, планшет, телефон ва бошқалар) оркали амалга ошириладиган олимпиадалар;
нуфузли халқаро олимпиадалар – Ўзбекистон Республикаси Президентининг «Иқтидорли ёшларни аниқлаш ва юқори малакали кадрлар тайёрлашнинг узлуксиз тизимини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида» 2019 йил 3 майдаги ПҚ-4306-сон қарорида белгиланган халқаро олимпиадалар;
минтақавий халқаро олимпиадалар – нуфузли халқаро олимпиадалар рўйхатига кирмайдиган, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси
томонидан тасдиқланадиган рўйхатга киритилган ҳамда ғолибларининг мақоми асосий олимпиадаларнинг республика босқичи ғолибларига тенглаштирилган халқаро олимпиадалар;
олимпиадалар тақвими – ўқув йили давомида ўтказилиши режалаштирилган фан олимпиадаларининг режа-жадвали;
олимпиада ғолиблари – асосий олимпиада, қўшимча республика олимпиадаларида 1, 2, 3-ўринларни, халқаро олимпиадаларда олтин, кумуш ва бронза медалларини қўлга киритган ўқувчилар;
ахборот тизими – Вазирликнинг олимпиадаларни ташкил килиш
ва ўтказишга мўлжалланган веб-сайти.
Асосий олимпиадалар тўрт босқичда куйидаги муддатларда
ўтказилади:
биринчи босқич – мактаб, академик лицей ва касб-ҳунар мактаблар миқёсида сентябрь ойида;
иккинчи босқич – туман (шаҳар) миқёсида октябрь ойида;
учинчи босқич — Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳри миқёсида ноябрь ойида;
тўртинчи босқич – республика микёсида барча фанлардан апрель-май
ойларида ўтказилади.
2 thoughts on “Фан олимпиадаси низоми
Nima sababdan boshqa ishtirokchilarni yechgan ishlarini o’zimizniki bilan taqqoslab tekshirish mumkin emas? Agar aslida to’g’ri javob ba’zilarda to’g’ri ba’zilarda noto’g’ri bo’lishi mumkinku! Yana kamiga hatto to’g’ri javoblarni ham ko’rish mumkin emas! Biz qaysi biri to’g’ri ekanligini qayerdan bilamiz, ya’ni to’g’ri javobni ko’rib o’rgana olmaymiz. Nega??? Nima agar birovniki bilan solishtirsak yoki hakamlardan to’g’ri javobni bilsak, ichkarida qilinayotgan “ishdan” xabardor bo’lamizmi?

В этой странице вы можете ознакомиться с новым положением олимпиады.
об организации, проведении предметных олимпиад среди учащихся общеобразовательных учреждений, академических лицеев и профессиональных школ, а также порядок отбора участников международных олимпиад и поощрения победителей
1. Настоящее Положение определяет порядок организации и проведения олимпиад по общеобразовательному образованию среди учащихся государственных и негосударственных общеобразовательных школ, академических лицеев и профессиональных школ (далее — школы), отбора участников международных и региональных олимпиад и поощрения победителей олимпиад.
2. В настоящем Положении применяются следующие основные понятия:
основная олимпиадаОлимпиада по общеобразовательным предметам, ежегодно организуемая Министерством народного образования Республики Узбекистан (далее — Министерство) среди школ республиканского уровня;
дополнительные республиканские олимпиады — олимпиады, проводимые по собственной инициативе, в дополнение к основным олимпиадам, местными органами государственной власти, министерствами и ведомствами, государственными и негосударственными образовательными организациями;
онлайн-олимпиады — олимпиады, направленные на проверку знаний учащихся и развитие навыков для подготовки к основным олимпиадам, которые проводятся только с использованием информационных технологий (компьютер, планшет, телефон и т. д.);
престижные международные олимпиады — Международные олимпиады, учрежденные Указом Президента Республики Узбекистан от 3 мая 2019 г. № ПП-4306 «О мерах по выявлению талантливой молодежи и организации непрерывной системы подготовки высококвалифицированных кадров»;
региональные международные олимпиады — международные олимпиады, не входящие в список престижных международных олимпиад, включенные в список, утверждаемый Кабинетом Министров Республики Узбекистан, и статус победителей приравнивается к победителям олимпиады республиканского этапа;
календарь олимпиад — расписание предметных олимпиад, которые планируется провести в течение учебного года.
Основные олимпиады проводятся в четыре этапа в следующие сроки:
первый этапв сентябре на уровне школы, академического лицея и профессиональных училищ;
второй этапв октябре на районном (городском) уровне;
третий этап — проходит в ноябре на областном уровне в областях, городе Ташкент и Республике Каракалпакистан;