“Айрим фанлар чуқур ўрганиладиган давлат умумтаълим муассасаларининг ихтисослаштирилган синфларига, давлат ихтисослаштирилган умумтаълим муассасаларига ўқувчилар қабул қилиш тартиби тўғрисидаги Низом”га ўзгартиришлар ва қўшимча киритилди.
Унга кўра,
✅ ихтисослаштирилган умумтаълим мактабларига ўқувчилар 5-синфдан (аввал 2-синфдан), мактаб-интернатларга 7-синфдан (аввал 5-синфдан) қабул қилинади;
✅ ихтисослаштирилган синфларга ҳужжатлар ҳар йили 1–30 июнь кунлари (аввал 1-30 июль) қабул қилинади;
✅ ўқувчилардан талаб этиладиган ҳужжатлар сони 5 дан 3 тага қисқартирилди;
✅ ихтисослашган мактабларга саралаш танловлари эндиликда Давлат тест маркази томонидан (аввал мактаб комиссияси) ўтказиладиган бўлди;
✅ саралаш натижаларига кўра ихтисослаштирилган умумтаълим муассасаларига баллар кетма-кетлиги бўйича (аввал 70 фоиздан юқори бўлса) белгиланган квотага мувофиқ қабул қилинади.

Внесены изменения в порядок приема учащихся в средние специальные учебные заведения - Ta’lim / Образование
Внесены изменения в порядок приема учащихся в средние специальные учебные заведения
Внесены изменения и дополнения в «Положение о порядке приема учащихся в специализированные классы государственных общеобразовательных школ, государственных средних специальных учебных заведений».»
sinf-rahbari
Согласно новому положению,
✅ Приём учащихся в средние специальные учебные заведения принимается с 5-го класса (ранее — со 2-го класса), в школы-интернаты — с 7-го класса (ранее — с 5-го класса);
✅ Приём документов на специализированные общеобразовательные школы осуществляются ежегодно 1-30 июня (ранее 1-30 июля);
✅ количество документов, требуемых от учащихся, сокращено с 5 до 3
✅ Отборочные тестовые испытания для специализированных школ теперь будет проводить Государственный центр тестирования (ранее — Школьная комиссия).;
✅ по результатам квалификационного экзамена ученики принимаются в средние специальные учебные заведения в соответствии с квотой, установленной очередностью баллов (ранее принимались ученики, которые набрали выше 70% баллов).