Barcha ta’lim muassasalarida majburiy mehnat yuzasidan nazorat tadbirlari (reydlar) o‘tkaziladi. Bu haqda Kambagʻallikni qisqartirish va bandlik vazirligi xabar berdi.
Joriy yilning 15-avgust sanasidan boshlab, butun Respublika bo‘yicha maktab va maktabgacha ta’lim muassasalarida “Majburiy mehnatga qarshi kurashish haftaligi” e’lon qilinadi. Mehnat inspeksiyasi barcha ta’lim muassasalarida nazorat tadbirlari o‘tkazadi.
So‘nggi kunlarda o‘qituvchi va murabbiylarni majburiy mehnatga jalb etish holatlari bo‘yicha e’lon qilinayotgan xabarlar fuqarolarimizning mehnat huquqlari daxlsizligi xavf ostidaligini ko‘rsatmoqda.
Ma’lumot uchun: OAV va ijtimoiy tarmoqlarda yoritilgan 10 ga yaqin o‘qituvchi va murabbiylarni majburiy mehnatga jalb etish holatlari tasdig‘ini topib, aybdor mansabdor shaxslarga nisbatan ma’muriy javobgarlik choralari qo‘llanilgan. Tegishli vazirlik va idoralarga qonunbuzilish holatlarining kelib chiqish sabablarini o‘rganish hamda ularning kelib chiqishiga imkon beruvchi shart-sharoitlarni bartaraf etish yuzasidan taqdimnoma kiritildi.
Eslatib o‘tamiz, haftalik doirasida nafaqat ish beruvchilar balki, majburiy mehnatga yo‘l qo‘ygan barcha mas’ul mansabdor shaxslarga nisbatan ham javobgarlik choralari qo‘llaniladi.

Во всех образовательных учреждениях будут проводиться рейды по фактам принудительного труда. Об этом сообщила пресс-служба Министерства сокращения бедности и занятости населения.
С 15 августа текущего года в школах и дошкольных образовательных учреждениях республики будет объявлена «Неделя борьбы с принудительным трудом». Инспекция труда проведёт контрольные мероприятия во всех образовательных учреждениях.
Сообщения, публикуемые в последние дни о случаях принудительного труда учителей свидетельствуют о том, что неприкосновенность трудовых прав наших граждан находится под угрозой.
Для справки: в отношении виновных должностных лиц были применены меры административной ответственности, что нашло подтверждение в освещенных в СМИ и социальных сетях случаях принудительного трудоустройства около 10 педагогов. Внесены представления в соответствующие министерства и ведомства для изучения причин возникновения нарушений и устранения условий, способствующих их возникновению.
Напоминаем, что в рамках недели меры ответственности будут применяться не только к работодателям, но и ко всем ответственным должностным лицам, допускающим принудительный труд.