Мактабларнинг янги таҳрирдаги намунавий устави тасдиқланди. Бу ҳақда Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги хабар бермоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги ҳамда унинг тизимидаги ташкилотлар фаолиятини самарали ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармонига мувофиқ, мактаб таълими тизимида белгилаб берилган устувор вазифалардан келиб чиқиб, умумий ўрта таълим мактабларининг янги таҳрирдаги намунавий Устави тасдиқланди.
Янги таҳрирдаги мактаб Уставига қуйидаги ўзгартириш ва қўшимчалар киритилмоқда:
— “Таълим тўғрисида”ги қонун, Ўзбекистон Республикаси Президентининг Фармон ва қарорлари ҳамда Вазирлар Маҳкамаси қарорлари ва бошқа норматив-ҳуқуқий ҳужжатларга мувофиқлаштирилди;
— мактаб директорларини тайинлаш тартиби (Директорлар кенгаши);
— мактаб таълимида рақамлаштириш (ЭРП) ва давлат хизматларини кўрсатиш;
— синфларни комплектлаш ҳамда тарификация рўйхатларини шакллантириш тартиби;
— ўқувчиларни касб-ҳунарга йўналтириш;
— инклюзив таълим жараёнлари.
Шунингдек, янги Уставга мактаб маъмурияти (директор ва ўринбосарларнинг) вазифалари, педагог ходимларнинг ҳуқуқи ва мажбуриятлари бугунги кун талабларидан келиб чиқиб такомиллаштирилди.
Барча мактаб маъмуриятларидан мазкур намуна асосида мактаб Уставларини янгилаб олишлари ҳамда белгиланган тартибда рўйхатдан ўтказишлари сўралади.

Был утвержден типовой устав школ в новой редакции. Об этом сообщили в Министерстве дошкольного и школьного образования.
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан “О мерах по эффективной организации деятельности Министерства дошкольного и школьного образования и организаций его системы”, исходя из приоритетных задач, поставленных в системе школьного образования, утвержден типовой устав общеобразовательных школ в новой редакции.
В Устав школы в новой редакции вносятся следующие изменения и дополнения:
— Приведены в соответствие закон «Об образовании», указы и постановления Президента Республики Узбекистан, постановления Кабинета министров и другие нормативные правовые акты;
— порядок назначения директоров школ (совета директоров);
— цифровизация школьного образования (ERP) и предоставление государственных услуг;
— порядок комплектования классов и формирования тарификационных списков;
— профессиональная ориентация учащихся;
— инклюзивные образовательные процессы.
Также в новом уставе были уточнены обязанности администрации школы (директора и заместителей), права и обязанности педагогических работников исходя из требований сегодняшнего дня.
Всех школьных администраций просят обновить устав школы на основе этого образца и зарегистрировать его в установленном порядке.