Педагоглар аттестацияси бўйича муҳим саволларга жавоблар (#4) - Ta’lim / Образование
❓ Савол:Ўз хоҳиши билан навбатдан ташқари аттестацияда иштирок этиб, етарлича балл тўплай олмаган педагогларнинг тоифаси пасайтириладими?
Жавоб: Вазирлар Маҳкамасининг 2019 йил 13 майдаги 392-сон қарори билан тасдиқланган Мактабгача, умумий ўрта, ўрта махсус, касб-ҳунар ва мактабдан ташқари давлат таълим муассасалари педагог кадрларини аттестациядан ўтказиш тартиби тўғрисида Низомга асосан навбатдан ташқари аттестацияда иштирок этган биринчи ва иккинчи тоифали педагогларга нисбатан салбий қарор қабул қилинмайди. Яъни тоифаси пасайтирилмайди.
Савол: 2021 йилда ўтказиладиган аттестацияларда иштирок этиш учун аризалар бериш муддатлари тугадими?
Жавоб: Вазирликлар ва идоралар томонидан тақдим этилган буюртмалар асосида Мактабгача, умумий ўрта, ўрта махсус, касб-ҳунар ва мактабдан ташқари давлат таълим муассасалари педагог кадрлари аттестациясини ўтказиш жадвали ишлаб чиқилиб, Таълим инспекцияси бошлиғи томонидан тасдиқланганлиги тўғрисида хабар берган эдик.
❗️Шунингдек, педагогларга қулайлик яратиш, уларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш мақсадида Буюртмаларга қўшимча ва ўзгартириш киритиш бўйича тегишли бошқарув органларига мурожаат қилишлари мумкин.

Ответы на важные вопросы по аттестации педагогов (#4) - Ta’lim / Образование
Вопрос:Будет ли снижена категория учителей, добровольно участвующих во внеочередной аттестации и не набравших достаточно баллов?
✅ В соответствии с Положением о порядке аттестации учителей дошкольных, общеобразовательных, средних специальных, профессиональных и внешкольных государственных образовательных учреждений, утвержденным Кабинетом Министров от 13 мая 2019 г. №392 отрицательное решение в отношении учителей первой и второй категории, участвовавших во внеочередной аттестации, приниматься не будет. То есть категория не снижается.
Вопрос: Закончились ли сроки приёма заявок на участие в аттестации в 2021 году?
✅ На основании заказов, представленных министерствами и ведомствами, мы сообщали, что разработан и утверждён руководителем инспекции график аттестации образования учителей дошкольных, общеобразовательных, средних специальных, профессиональных и внешкольных государственных образовательных учреждений.
❗️Также, чтобы создать удобство для учителей, всячески их поддерживать есть возможность обращения в соответствующие органы для внесения дополнений и изменений в заказы.