Мактабгача, умумтаълим ва мактабдан ташқари таълим муассасалари педагогларини аттестациядан ўтказиш вақти белгиланди.
Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги тизимидаги педагогларни аттестациядан ўтказиш 2024-йил 15-апрел куни бошланади.
Малака синовлари аввал эълон қилинган манзилларда реал вақт режимида тест (жумладан, жисмоний тарбия, чет тили фанларидан ҳам) шаклида ўтказилади.
Аттестация икки босқичда (бир кунда ва бир вақтда) компьютер дастурлари орқали амалга оширилади.
Тест синовларини бажариш учун:
— математика, информатика ва ахборот технологиялари, кимё, биология, физика фанлари учун — 120 дақиқа;
— қолган барча фанлар учун — 90 дақиқа вақт ажратилади.
Малака синовларининг:
— биринчи босқичида – мутахассислик фани ва касб стандарти бўйича билим даражасини аниқлаш учун 40 та (мутахассислик фанидан 35 та, педагогнинг касбий стандартларидан 5 та) тест топшириғи берилади. Ҳар бир тўғри бажарилган тест 2 балл билан баҳоланади. Тест синовлари учун жами 80 балл берилади;
— иккинчи босқичда – педагогик маҳоратни аниқлаш мақсадида илғор педагогик услуб ва технологияларни (“case study” услуби, лойиҳалар услуби, ҳамкорликда ўқитиш, “амалий ўйин”, интерфаол таълим услуби ва бошқалар) қўллаш бўйича 10 та топшириқ берилади. Ҳар бир тўғри берилган жавоб 2 балл билан баҳоланиб, жами 20 балл берилади.

Объявлена дата проведения аттестации для учителей Узбекистана - Ta’lim / Образование
Объявлена дата проведения аттестации для педагогов дошкольных, общеобразовательных и внешкольных образовательных учреждений Узбекистана.
Объявлена дата проведения аттестации для учителей
Аттестация педагогов в системе Министерства дошкольного и школьного образования начнется 15 апреля 2024 года.
Квалификационные тесты проводятся в форме тестирования в режиме реального времени (в том числе по физкультуре, иностранным языкам) по ранее заявленным адресам.
Аттестация проводится в два этапа (в один день и одновременно) с помощью компьютерных программ.
Для выполнения тестовых заданий отводится:
— для математики, информатики и информационных технологий, химии, биологии, физики-120 минут;
— на все остальные предметы — отводится 90 минут.
Квалификационных тестов:
— на первом этапе-для определения уровня знаний по предмету специальности и профстандарту дается 40 тестовых заданий (35 по предмету специальности, 5 по профстандарту педагога). Каждый правильно выполненный тест оценивается в 2 балла. Всего за тестирование дается 80 баллов;
— на втором этапе будут даны 10 заданий по применению передовых педагогических приемов и технологий (метод “case study”, стиль проектов, совместное обучение, “практическая игра”, интерактивный стиль обучения и др.) С целью выявления педагогического мастерства. Каждый правильный ответ оценивается в 2 балла, что дает в общей сложности 20 баллов.