IELTS, TOEFL ва бошқа халқаро имтиҳонларда юқори балл олган ёшларнинг имтиҳон топшириш харажатлари Ёшлар ишлари агентлиги ҳисобидан қоплаб берилиши режалаштирилмоқда.
Мазкур тартибни назарда тутувчи Ҳукуматнинг тегишли қарори лойиҳасига кўра, халқаро имтиҳон тизимлари бўйича юқори балл (даража) олган ёшларга имтиҳон топшириш харажатлари тўлиқ қоплаб берилади.
Ёшлар ишлари агентлиги имтиҳон харажатини қоплаб берувчи ташкилот этиб белгиланади.
2021 йил 1 майдан бошлаб имтиҳон топширувчи:
– IELTS – 7 ва ундан юқори;
– TOEFL – 95 ва ундан юқори;
– GMAT – Имтиҳон натижалари (Verbal/Quantative) бўйича 75 percentile ва ундан юқори;
– GRЕ – Имтиҳон натижалари (Verbal/Quantative) бўйича 75 percentile ва ундан юқори;
– SAT – 1200 ва ундан юқори натижани қайд этганда имтиҳон учун сарфланган Ёшлар ишлари агентлиги маблағлари ҳисобидан қоплаб берилади.
Шунингдек, 2022 йил 1 январдан бошлаб Cambridge Assessment English (CAE, CPE, BEC), Test DAF ва бошқа шу каби халқаро имтиҳон тизимларида юқори натижа қайд этган ёшларнинг имтиҳон харажатлари қопланади.
Компенсация тўлаб бериш бўйича аризалар Давлат хизматлари марказлари ёки Ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали рўйхатга олинади.
Шунингдек, “Эл-юрт умиди” жамғармаси халқаро имтиҳон тизимлари бўйича юқори балл (даража) асосида халқаро миқёсда биринчи 1000 талик рўйхатга кирадиган хорижий олий таълим муассасаларига ўқишга қабул қилинган ёшларнинг хорижда таълим олишини ташкил этади.

В Узбекистане у молодежи появится возможность бесплатно сдавать IELTS и TOEFL - Ta’lim / Образование
В Узбекистане у молодежи появится возможность бесплатно сдавать IELTS и TOEFL
Молодые люди, набравшие высокие баллы, смогут вернуть средства, потраченные на сдачу экзаменов.
IELTS_in_Uzbekistan_230
Агентство по делам молодежи опубликовало проект постановления правительства, согласно которому с 1 мая предлагается возмещать расходы, потраченные на сдачу международных экзаменов.
Согласно документу, молодым людям, набравшим высокие баллы, будет полностью возмещена стоимость экзамена. Выплаты будут осуществляться за счет средств Агентства по делам молодежи.
Агентство возместит расходы, если экзаменуемый получит следующие баллы:
• IELTS – 7 и выше;
• TOEFL – 95 и выше;
• GMAT – 75 процентилей и выше по результатам экзаменов (Verbal/Quantative);
• GRE – 75 процентилей или выше по результатам экзаменов (Verbal/Quantative);
• SAT – 1200 и выше.
С 1 января 2022 года предлагается включить в данный список экзамены Cambridge Assessment English (CAE, CPE, BEC) и Test DAF.
Заявления на возврат средств будут подаваться через Центры государственных услуг или Единый портал интерактивных государственных услуг.
Кроме того, Фонд «Эл-юрт умиди» на основе высоких баллов по международным экзаменам организует обучение за границей для молодых людей, поступающих в топ-1000 зарубежных университетов мира.