UZCARD ва HUMO ўзларининг инфратузилмаларини интеграциялаш ҳақидаги меморандумни имзоладилар. Шу муносабат билан тўлов тизимлари терминаллари иккала турдаги карталарни ҳам қабул қила бошлайди.
Бугун, 13 апрель куни UZCARD ва HUMO тўлов тизимлари ҳамкорлик тўғрисида Меморандумга имзо чекдилар. Ҳужжат Ўзбекистонда нақд пулсиз ҳисоб-китобларни такомиллаштиришга ҳисса қўшадиган қўшма лойиҳаларни амалга оширишни назарда тутади. Имзоланган меморандум доирасидаги илк лойиҳага кўра, компаниялар инфратузилмаларининг босқичма-босқич интеграциялашуви бўлади.
«Инфратузилмаларнинг интеграцияси карта эгалари, банклар ва бизнес эгаларига сезиларли фойда келтиради. Харидорларнинг савдо нуқталарига келгач қайси терминаллардан фойдаланиш мумкинлиги ҳақидаги ўйлари йўқолади, тадбиркорлар эса иккала картадан тўловларни битта терминал орқали қабул қилишлари мумкин бўлади. Шуни таъкидлашни истардимки, UZCARD ва HUMO Ўзбекистоннинг тўлов хизматлари бозорида рақобат муҳитини яратишда давом этади», — деди МБПМ директори Шуҳратбек Қурбонов.
Тўлов тизимларининг яқин ҳамкорлиги бозор талабларига тезроқ жавоб беришга ва инновацион ечимларни янада самарали амалга оширишга имкон беради. 2021 йил охирига қадар терминаллар иккала турдаги карталарни қабул қилишни бошлаши кутилмоқда.
«UZCARD ва HUMO ўртасидаги ҳамкорлик молиявий хизматларни фуқаролар учун қулайроқ ва арзонроқ қилиш, шунингдек, мамлакатнинг чекка ҳудудларида ҳам аҳолининг молиявий саводхонлигини ривожлантириш ва яхшилашга ёрдам беради. Бу, ўз навбатида, компанияларни янги технологияларни ишлаб чиқишга, тўлов бизнесини ривожлантиришга ва хизмат кўрсатиш сифатини оширишга ундайди. Бундан ташқари, бу ҳалол рақобатни ривожлантиришга ва молиявий технологиялар бозорида янги иштирокчиларнинг пайдо бўлишига ёрдам беради», — дея, изоҳ берди UZCARD бош директори Фаррух Зияев.
Шунингдек, меморандум доирасида компаниялар қуйидаги йўналишларда ҳамкорлик қилишга келишиб олдилар:
- карта эгалари, банклар, тўлов ташкилотлари ва чакана савдо нуқталарининг манфаатларини ҳимоя қилиш;
- нақдсиз тўловларни рағбатлантириш учун технологияларни такомиллаштириш ва инфратузилмани кенгайтириш;
- тўлов инфратузилмасининг ишончлилиги ва ахборот хавфсизлигини таъминлаш бўйича лойиҳаларни амалга ошириш.

Система терминалов UZCARD и HUMO станет единой
UZCARD и HUMO подписали меморандум об интеграции своих инфраструктур. Благодаря этому терминалы платёжных систем начнут принимать оба типа карт.
UZCARD-HUMO_230
Сегодня, 13 апреля платёжные системы UZCARD и HUMO подписали Меморандум о сотрудничестве. Документ предусматривает реализацию совместных проектов, которые способствуют совершенствованию безналичных расчетов в Узбекистане. Первым проектом в рамках подписанного меморандума станет поэтапная интеграция инфраструктур компаний.
«Интеграция инфраструктур принесет ощутимую пользу держателям карт, банкам и владельцам бизнеса. Покупателям не нужно будет думать, какие терминалы использует торговая точка, а предприниматели смогут принимать оплаты с обеих карт через один терминал. Хочу отметить, что UZCARD и HUMO продолжат создавать конкурентную среду на рынке платежных услуг Узбекистана», — сказал директор НМПЦ Шухратбек Курбанов.
Тесное сотрудничество платежных систем позволит быстрее реагировать на запросы рынка и эффективнее внедрять инновационные решения. Ожидается, что терминалы начнут принимать оба типа карт до конца 2021 года.
«Сотрудничество UZCARD и HUMO позволит сделать финансовые услуги более удобными и доступными для граждан, а также развивать и повышать финансовую грамотность населения даже в отдаленных регионах страны. Это, в свою очередь, будет стимулировать компании разрабатывать новые технологии, развивать платежный бизнес и улучшать качество обслуживания. Более того, поспособствует развитию добросовестной конкуренции и появлению новых участников на рынке финтех», — прокомментировал генеральный директор UZCARD Фаррух Зияев.
Также в рамках меморандума компании договорились сотрудничать в следующих направлениях:
• защита интересов держателей карт, банков, платежных организаций и торговых точек;
• совершенствование технологий и расширение инфраструктуры для стимулирования безналичных расчетов;
• реализация проектов по обеспечению надежности и информационной безопасности платежной инфраструктуры.