Ўзбекистонда бошланғич синф ўқитувчиларининг педагогик ставкаси 16 соат этиб белгиланиши кутилмоқда. Бу ҳақда Таълим назорати инспекцияси хабар берди.
Қайд этилишича, давлат дастурида 2023 йилнинг май ойига қадар бошланғич синф ўқитувчиларининг педагог ставкасини 16 соат этиб белгилаш бўйича таклиф тайёрлаш вазифаси белгиланган.
Бундан ташқари, 2022–2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегиясини “Инсонга эътибор ва сифатли таълим йили”да амалга оширишга оид давлат дастурида 2023 йилнинг май ойига қадар умумий ўрта таълим мактаблари раҳбар ходимлари меҳнатига ҳақ тўлаш шароитларини яхшилаш бўйича таклиф тайёрлаш белгиланган.

В Узбекистане улучшат условия оплаты труда руководителей школ - Ta’lim / Образование
Ожидается, что педагогическая ставка учителей начальных классов в Узбекистане достигнет 16 часов. Об этом сообщает инспекция по надзору за качеством образования.
В Узбекистане улучшат условия оплаты труда руководителей школ
Отмечается, что в государственной программе поставлена задача подготовить к маю 2023 года предложение для 1 ставки установить 16-часов для учителей начальных классов.
Кроме того, в государственной программе по реализации новой стратегии развития Узбекистана на 2022-2026 годы в рамках «Года человеческого внимания и качественного образования» предусмотрено подготовить предложение по улучшению условий оплаты труда руководящего состава школ общего среднего образования к маю 2023 года.