Javob: Vazirlar Mahkamasining 2021 yil 12 oktyabrdagi 638-son qaroriga 2-ilovada tasdiqlangan «Jismoniy, aqliy, sensor yoki ruhiy nuqsonlari bo‘lgan bolalar uchun davlat ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari to‘g‘risida»gi Nizomning 18-bandiga ko‘ra O‘quv rejasidagi haftalik soatlar miqdori:
▪️ 1 – 4 sinflar uchun 8 soat,
▪️ 5 – 9 sinflar uchun 10 soatni,
▪️ 10-11 sinflar uchun 12 soatni tashkil qiladi.
Bunda dars jadvali haftasiga kamida uch kunga moslab tuziladi.
Shuningdek, dars mashg‘ulotlarida o‘quvchining olgan baholari ushbu Nizomga 4-ilovada keltirilgan shaklga muvofiq har bir fan bo‘yicha alohida yuritiladigan baholash daftariga qayd etib boriladi.
O‘quvchining baholash daftariga qo‘yilgan baholar o‘quvchi ro‘yxatda turgan maktabning sinf jurnaliga yoki o‘quvchilarning davomati va o‘zlashtirishini hisobga olish elektron tizimiga kiritib boriladi.
Mazkur nizom hamda “Umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risida”gi nizom (ro‘yxat raqami № 3271)ga muvofiq, yakka tartibda o‘tiladigan darslar o‘qituvchiga tarif asosida biriktiriladi.
Shu bilan birga nizom(VM 638-son qaror) 33-bandiga ko‘ra o‘quvchiga ta’lim berayotgan o‘qituvchilarga belgilangan tartibda qo‘shimcha haq va yo‘l haqi kompensatsiyasi to‘lanadi.
Uyda ijtimoiy yordam xizmati xodimlari hamda nogiron bolalarni uyida o‘qitganlik uchun umumta’lim maktablarining o‘qituvchilariga yo‘l haqi kompensatsiyasi tayinlash va to‘lash tartibi to‘g‘risidagi Nizomga (ro‘yxat raqami 2435) asosan maktab o‘qituvchilariga – maktabdan o‘qitilayotgan o‘quvchining yashash joyigacha kamida 1,5 kilometr masofa bo‘lganda uyda o‘qitilayotgan bir nafar o‘quvchi uchun bazaviy hisoblash miqdorining 100 foizi miqdorida kompensatsiya tayinlanadi.
Hozirgi kunda bazaviy hisoblash miqdori – 375 000 so‘mni tashkil etadi.
Shunga ko‘ra sizga ham har oy qo‘shimcha 340 ming miqdorda kompensatsiya to‘lanadi, agar yakka tartibdagi o‘quvchining uyi maktabdan 1.5 km va undan ko‘p uzoqlikda joylashgan bo‘lsa.

Как осуществляется оплата учителю за индивидуальное обучение на дому? - Ta’lim / Образование
Вопрос: Мне дали 1 час на домашнее обучение. Как выполняется оплата учителю за индивидуальное обучение на дому? Нужно ли составлять отдельный план? Как я должна заполнять в электронном журнале emaktab.uz?
оплата учителю за индивидуальное обучение на дому
Ответ: Согласно пункту №18 Положения «О государственных специализированных образовательных учреждениях для детей с физическими, умственными, сенсорными или умственными нарушениями», утвержденного в приложении №2 к Постановлению Кабинета Министров №638 от 12 октября 2021 года, количество часов в неделю в учебном плане составляет:
▪️ 8 часов для 1-4 классов,
▪️ 10 часов для 5-9 классов,
▪️ 12 часов для 10-11 классов.
При этом расписание занятий составляется не менее трех дней в неделю.
Также оценки, полученные обучающимся на уроках, фиксируются в электронном журнале, который ведется отдельно по каждому предмету, по форме, приведенной в приложении №4 к настоящему Положению.
Оценки, выставленные в тетради учащегося, заносятся в классный журнал школы, в которой учащийся состоит на учете, или в электронную систему учета посещаемости и успеваемости учащихся.
В соответствии с настоящим положением и Положением «о порядке комплектования классов и формирования тарификационных списков в общеобразовательных учреждениях» (регистрационный номер №3271) индивидуальные занятия закрепляются за учителем на тарифной основе.
При этом согласно пункту №33 положения (постановление КМ №638) учителям, обучающим ученика на дому, в установленном порядке выплачивается доплата и компенсация за дорогу.
В соответствии с Положением о порядке назначения и выплаты компенсации за дорогу работникам службы социальной помощи на дому и учителям общеобразовательных школ за обучение детей – инвалидов на дому (регистрационный номер №2435), учителям школ на одного обучающегося на дому назначается компенсация в размере 100 процентов от базовой расчетной суммы, если расстояние от школы до места жительства обучаемого составляет не менее 1,5 километров.
В настоящее время базовая сумма расчета составляет 340 000 сумов.
Соответственно, вам также будет выплачиваться дополнительная компенсация в размере 340 000 в месяц, если дом ученика находится в 1,5 км и более от школы.