ЧҚБТ фани ўқитувчиларига ҳам тоифа берилиши мумкин. Бу ҳақда Таълим назорати канали хабар бермоқда.
Норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳалари муҳокамаси порталига Вазирлар Маҳкамасининг тегишли қарори лойиҳаси жойлаштирилди.
Унга кўра,
– 2024 йил январ ойидан бошлаб чақирувга қадар бошланғич тайёргарлик фани ўқитувчиларига бошқа фан ўқитувчилари учун белгиланган тартибда малака тоифаси бериш ҳамда Тошкент давлат педагогика университети, Фарғона давлат университети, Бухоро давлат педагогика институти тасарруфидаги ҳарбий таълим факультетларида малакасини ошириш ишларини йўлга қўйиш;
– Мудофаа вазирлиги, Фавқулодда вазиятлар вазирлиги ва Соғлиқни сақлаш вазирлиги билан ҳамкорликда 2024-йил 20-февралга қадар чақирувга қадар бошланғич тайёргарлик фанининг янги ўқув дастури ва дарслигини ишлаб чиқиш таклиф этилмоқда.

Учителям начальной допризывной подготовки также может быть присвоена категория. Об этом сообщает канал «Образовательный контроль».
На портале обсуждения нормативных правовых актов размещён проект соответствующего постановления Кабинета министров.
Согласно проекту постановления:
— С января 2024 года учителям предмета начальной допризывной подготовки присвоить квалификационную категорию в установленном порядке, наладить работу по повышению квалификации на факультетах военного образования при Ташкентском государственном педагогическом университете, Ферганском государственном университете, Бухарском государственном педагогическом институте;
— совместно с Министерством обороны, МЧС и Минздравом разработать к 20 февраля 2024 года новую учебную программу и учебник по предмету Начальная допризывная подготовка.