Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirining 06.08.2024-yildagi 244-sonli buyrugʻi bilan umumta’lim muassasalari hamda “Mehribonlik” uylari boshqaruv, texnik, xizmat ko’rsatuvchi va o‘quv-yordamchi xodimlarining namunaviy shtatlariga qo’shimcha kiritildi.
Unga ko‘ra o‘quvchilarga kasb-hunarga o‘qitish yo‘lga qo‘yiladigan maktablarda Kasbiy ta’lim ustasi lavozimi 1,0 shtat birlikdan kiritiladi.
Bunda, o’quvchilarga kasb-hunarga o‘qitish yo‘lga qo‘yiladigan maktablar ro‘yxati Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan Iqtisodiyot va moliya vazirligi bilan kelishilgan holda tasdiqlanadi.

В школах введена должность мастера профессионального образования.
Приказом министра дошкольного и школьного образования №244 от 06.08.2024 внесены дополнения в типовой состав управленческого, технического, обслуживающего и воспитательно-вспомогательного персонала общеобразовательных учреждений и домов «Мелосердия».
Согласно приказу, в школах, где будет налажено профессиональное обучение учащихся, должность мастера профессионального образования вводится с 1,0 штатных единиц.
При этом список школ, в которых будет налажено профессиональное обучение учащихся, утверждается Министерством дошкольного и школьного образования по согласованию с министерством экономики и финансов.