Ҳар бир тумандаги биттадан мактабда ўқувчиларни 2 та хорижий тил ва битта касб-ҳунарга ўргатиш амалиёти йўлга қўйилади, мазкур мактаблар учун 2023-2024-ўқув йилига мўлжалланган таянч ўқув режа тасдиқланди.
Давлат дастурига кўра таълим сифатини ошириш мақсадида:
🔸 2023 йил 1 сентябрдан ҳар бир туман (шаҳар)даги биттадан мактабда ўқувчиларни 2 та хорижий тил ва битта касб-ҳунарга ўргатиш амалиёти йўлга қўйилади;
🔸 Мактабгача ва мактаб таълими вазирининг “Иккинчи хорижий тил ва битта касб-ҳунарга ўргатиш амалиёти жорий этиладиган умумий ўрта таълим мактабларининг 2023-2024-ўқув йилига мўлжалланган таянч-ўқув режасини тасдиқлаш тўғрисида”ги 209-сонли (17.07.2023 йил) буйруғи имзоланди.

С 1 сентября 2023 года в одной из школ каждого района (города) поэтапно будет внедрена практика обучения учащихся 2 иностранным языкам и 1 профессии. Утвержден базовый учебный план для этих школ на 2023-2024 учебный год.
Согласно Государственной реализации Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022–2026 годы в «Год заботы о человеке и качественного образования»:
В целях повышения качества образования:
🔸С 1 сентября 2023 года в одной из школ каждого района (города) поэтапно будет внедрена практика обучения учащихся 2 иностранным языкам и 1 профессии;
🔸 Подписан приказ министра дошкольного и школьного образования №209 (17.07.2023) «Об утверждении базового учебного плана общеобразовательных школ на 2023-2024 учебный год, в котором вводится практика обучения второму иностранному языку и одной профессии.