Маънавий-маърифий тарбия ишлари бўйича директор ўринбосари – мактабда тарбиявий ишларни асосий йўлга қўювчи, ўқувчилар маънавий-маърифий тарбия олишида мураббийси ҳисобланади. Ўқув-тарбия ишлари бўйича директор ўринбосари қандай вазифаларни бажаради? Ўқув-тарбия ишлари бўйича директор ўринбосарига кимлар бўйсунади? Ўқув-тарбиявий ишлар бўйича директор ўринбосарида қандай ҳужжатлар бўлиши керак?
Ушбу саҳифада Ўзбекистон Республикаси Мактабгача ва мактаб вазирлигининг 2023 йил 27 июндаги 190 сонли буйруғига 1-илова қилиб тасдиқланган «Умумий ўрта таълим муассасасининг маънавий-маърифий ишлар бўйича директор ўринбосарининг лавозим йўриқномаси» келтирилади.
Умумий ўрта таълим муассасасининг маънавий-маърифий ишлар
бўйича директор ўринбосарининг лавозим йўриқномаси
Ўзбекистон Республикаси Мактабгача ва мактаб
таълими вазирининг 2023 йил 27 июндаги 190 сон буйруғига 1-илова
1. Мазкур йўриқнома умумий ўрта таълим муассасасининг маънавий-маърифий ишлар бўйича директор ўринбосарининг (кейинги ўринларда директор ўринбосари деб юритилади) асосий вазифалари, функциялари, ҳуқуқлари ва мажбуриятлари ҳамда фаолиятини самарали ташкил этиш тартибини белгилайди.
2. Директор ўринбосари ўз фаолиятини Ўзбекистон Республикасининг Конституцияси ва қонунларига, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати ва Қонунчилик палатаси қарорларига, Ўзбекистон Республикаси Президентининг ҳужжатларига, Вазирлар Маҳкамасининг қарорлари ва фармойишларига, Ўзбекистон Республикаси Мактабгача ва мактаб таълими вазирининг буйруқларига ҳамда мазкур йўриқномага ва бошқа норматив-ҳуқуқий ҳужжатларга мувофиқ амалга оширади.
2-боб. Директор ўринбосарининг асосий вазифалари ва функциялари
3. Қуйидагилар директор ўринбосарининг асосий вазифалари ҳисобланади:
– таълим муассасасида маънавий-ахлоқий тарбия ишларини ташкил қилиш;
– тарбиявий ишлар режасини ишлаб чиқиш, ижросини назорат қилиш;
– таълим муассасаси ўқувчилари ҳамда педагоглари иштирокидаги маънавий-маърифий йўналишидаги тадбирларнинг сифати ва самарадорлиги мониторингини амалга ошириш;
– таълим муассасасида турли тўгараклар ва спорт секцияларининг фаолият юритишини таъминлаш;
– миллий анъана ва қадриятлар, халқимизнинг бой маънавий мероси асосида ўқувчиларни ватанпарварлик руҳида тарбиялаш ишларини ташкил қилиш;
– ўқувчиларнинг бўш вақтларини мазмунли ташкил этиш, ёзги таътил даврида уларнинг кундузги дам олиш оромгоҳларида дам олиши билан боғлиқ ишларни амалга ошириш;
– таълим муассасасидаги тарбиявий ишлар сифати ва натижаларини таҳлил қилиш;
– синф раҳбарларининг синфдан ва мактабдан ташқари тарбиявий фаолиятига раҳбарлик қилиш, таълим муассасасидаги тарбиявий ишлар ҳолати ва натижаларини мониторинг қилиш, ота-оналар ва уларнинг ўрнини босувчи шахслар (кейинги ўринларда ота-оналар деб юритилади) билан ҳамкорлик қилиш;
– ўқувчиларнинг тартиб-интизоми ва давомати, тарбиявий ишлар самарадорлигини назорат қилиш;
– ўқув йили давомида ҳар жума куни ташкил этиладиган “Синф соати”нинг ўтказилиш самарадорлигини мониторинг қилиш;
– ўқувчилар ўртасида жиноятчилик ва ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш масалалари бўйича ҳуқуқ-тартибот, фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари ва бошқа ташкилотлар билан ҳамкорликни йўлга қўйиш;
– ички ишлар профилактик ҳисобига, мактаб ички рўйхатига олинган ўқувчилар ҳисоби ва ҳисоботини юритиш, улар билан профилактик тадбирлар амалга оширилишини таъминлаш;
– таълим муассасасида “хавф гуруҳи”га кирувчи (нотинч, носоғлом. тўлиқ бўлмаган оила) ўқувчиларнинг умумий рўйхатини шакллантириш, мактаб инспектор-психологлари билан биргаликда индивидуал ёндашув асосида алоҳида тарбиявий ишлар олиб борилишини ташкил этиш;
– санъаткорлар, спортчилар, жамоат арбоблари, уруш ва меҳнат фахрийлари билан учрашувлар, ижодий кечалар ва бошқа тадбирлар ўтказилишини ташкил қилиш;
– педагог ходимлар учун ўқув йили давомида ҳар ойнинг учинчи жумасида маънавий-маърифий тадбирларни ташкил этиш;
– ватанпарварлик, инсонийлик, миллатлараро дўстлик ва тотувлик тамойилларига асосланган ўқувчилар жамоасининг шаклланишига тегишли шароитларни яратиш;
– ўз малакасини ошириб бориш, йўналиши бўйича туман, минтақа ва республика миқёсидаги турли семинарларда иштирок этиш;
– вояга етмаганларнинг назоратсиз ва қаровсиз қолишининг, улар ўртасида жиноятчилик ва ҳуқуқбузарликларнинг олдини олишга қаратилган “Ўқувчи”, “Давомат”, “Тиғ” каби профилактик рейдларда иштирок этиш;
– синф раҳбарлари ва мактаб психологлари фаолиятини мувофиқлаштириш;
– 4-11-синф ўқувчилари ўртасида “камалак” ва “Ёшлар иттифоқи” сардорлари фаолиятини йўлга қўйиш, таркиби 14 кишидан иборат 4-7-синфларда ҳар бир синфдан 1 нафардан синф “Камалак” сардори”, 8-11 синфларда 1 нафардан синф “Ёшлар иттифоқи” сардори” танлаган ҳолда, “Мактаб сардорлари кенгаши” сайловини ташкил этиш;
– ўқув йили давомида сардорлар фаолиятини қўллаб-қувватлаш;
– тарбиявий ишлар юзасидан синф раҳбарларининг ҳисоботларини эшитиш, педагогик кенгашларда умумий ҳисобот бериш.
Директор ўринбосари қонун ҳужжатларига мувофиқ бошқа вазифаларни ҳам бажариши мумкин.
4. Директор ўринбосари ўзига юклатилган асосий вазифаларга мувофиқ қуйидаги функцияларни амалга оширади:
а) ўқувчиларни ватанпарварлик руҳида тарбиялаш йўналишида:
– Ватанпарварлик руҳида ёшларни тайёрлаш бўйича директор ўринбосари-Ҳарбий чақириққача тайёргарлик раҳбари билан биргаликда ватанпарварлик ишларини мувофиқлаштириш;
– ҳар томонлама етук, баркамол, маънавий, ақлий, жисмоний ривожланган шахс тарбиясини амалга ошириш, ўқувчиларнинг қобилиятларини тўлиқ намоён этишлари учун етарли шарт-шароитлар яратиш;
– ўқувчилар ўртасида Ватани ва халқига садоқат, фидойилик, Давлат рамзларига ҳурмат руҳида тарбиялаш ишларини ташкил этиш ва мувофиқлаштириш;
– ўқувчилар билан ишлашда миллий ва умуминсоний қадриятлар руҳида тарбиялаш муҳитини яратиш, бой маданий меросимиз, миллий одоб-ахлоқ меъёрларини тарбия жараётиига татбиқ этиш, ўқувчиларда меҳнатга ижодий муносабатни шакллантириш;
– тегишли идора ва ташкилотлар билан ҳамкорликда ўқувчиларнинг ғайриижтимоий хатти-ҳаракатларининг олдини олишга қаратилган профилактик тадбирларни тизимли равишда ташкил этиш, тадбирларга “хавф гуруҳи”га кирувчи ўқувчиларни мунтазам равишда жалб этиш;
б) ота-оналар ва маҳалла билан ҳамкорлик йўналишида:
– “Оила – маҳалла – таълим муассасаси” ҳамкорлигидаги Жамоат кенгаши фаолиятини кенг татбиқ этиш, режа асосида кенгаш мажлисларини ташкил этиш;
– ўқувчиларнинг таълим муассасасига белгиланган мактаб формасида келишларини назорат қилиш;
– ўқувчиларнинг турли диний оқимлар таъсирига тушиб қолишининг олдини олиш, тарғибот ишларини ташкил этиш;
– ўқувчиларнинг таълим-тарбияси бўйича ота-оналар мажлислари, давра суҳбатлари, мулоқотлар уюштириш;
– дарсларга сурункали ва мунтазам келмайдиган, тарбияси оғир ўқувчиларнинг ота-оналари ҳамда ҳуқуқ-тартибот идоралари билан ҳамкорликни мувофиқлаштириш, натижаларини режа асосида директор ҳузуридаги йиғилишларда муҳокама этиб бориш;
в) ўқувчиларнинг бўш вақтларини мазмунли ташкил этиш, уларни мактабдан ва синфдан ташқари фаолиятга жалб этиш йўналишида:
– 5 та муҳим ташаббус доирасида таълим муассасасида фан, спорт, бадиий-эстетик, санъат, техник, экологик, сайёҳлик, ўлкашунослик ва бошқа йўналишларда тўгараклар, клублар фаолиятини ташкил этиш, ўқувчиларнинг қизиқиши, имконияти ва қобилиятларидан келиб чиққан ҳолда уларни тўгаракларга жалб этиш ишларини мувофиқлаштириш;
– қобилиятли ва истеъдодли ўқувчиларни рағбатлантириш, уларнинг ижодий имкониятларини ривожлантиришга кўмаклашиш ишларини ташкил этиш;
– ўқувчиларнинг ёзги соғломлаштириш оромгоҳларида дам олишини ташкил этиш, кузги, қишки ва баҳорги таътил кунларини мазмунли ўтказиши учун синф раҳбарлари ва ота-оналар ҳамкорлигида шароит яратишни мувофиқлаштириш;
– синф раҳбарлари билан биргаликда ўқувчиларнинг хавфсизлигини таъминлаган ҳолда синфдан ва мактабдан ташқари, экскурсия, маънавий-маърифий, оммавий-маданий тадбирларни ташкил этишга, саёҳатлар уюштиришга бевосита раҳбарлик қилиш;
г) педагогик жамоа билан биргаликда:
“Ўзбекистон Республикаси таълим муассасаларида мобил телефонлардан фойдаланиш тартиби тўғрисидаги низом”, “Умумий ўрта таълим мактаби ўқитувчи ва ўқувчиларининг ички тартиб ва одоб-ахлоқ қоидалари”, “Давлат умумий ўрта таълим ниуассасалари ўқувчилари учун замонавий ягона мактаб фомиасини жорий этиш тартиби тўғрисидаги низом”нинг ниазмун-моҳиятини ва талабларини таълим муассасасининг ҳар бир ходими, ўқувчилари, уларнинг ота-оналари эътиборига етказиш, улар томонидан риоя этилишини назорат қилиш;
– зарур ҳолларда мобил телефонлардан фойдаланиш, ички тартиб ва одоб-ахлоқ қоидаларига таълим муассасада риоя этилиш ҳолати бўйича масалаларни педагогик кенгаш, директор ҳузуридаги ва ота-оналар йиғилишлари муҳокамасига киритиш.
Директор ўринбосари қонун ҳужжатларига мувофиқ бошқа функцияларни ҳам амалга ошириши мумкин.
5. Директор ўринбосари қуйидагиларни билиши лозим:
– амалдаги умумий ўрта таълим соҳасини ва болалар ҳуқуқларини тартибга солувчи норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни;
– жамоани бошқаришнинг самарали усулларини, бошқариш психологияси ютуқларини;
– болаларни ватанпарварлик руҳида маънавий-ахлоқий тарбиялаш усулларини;
– вояга етмаганлар ўртасида ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш, жиноятчиликка қарши курашиш бўйича ҳуқуқий-меъёрий ҳужжатларни;
– давлат таълим стандартлари талаблари ва унинг мазмунини;
– ходимларни маънавий-моддий рағбатлантириш тизимлари ва методларини;
– педагогика фани ва амалиёти, бошқарув психологиясининг жаҳон ва мамлакат миқёсидаги эришилган ютуқларини;
– таълим муассасаси ва ўқитувчилар фаолиятини таҳлил қила олиш, таълим муассасаси фаолиятидаги муаммоларни аниқлаш, уларни ҳал қилишнинг самарали йўлларини топишни;
– таълим муассасасининг тарбиявий тадбирлар дастурлари ва тарбиявий ишлар режаларини ишлаб чиқишни;
– таълим муассасаси фаолиятини замонавий технологиялар асосида мониторинг қилиш, ўқув жараёнида илғор педагогик ва ахборот-коммуникация технологияларини қўллашни;
– педагогика, психология, болалар физиологияси, педагогик жамоада қулай психологик муҳит яратишни.
6. Директор ўринбосари зиммасига мазкур йўриқнома ва бошқа қонун ҳужжатларида назарда тутилмаган вазифаларни юклаш, уларни фаолиятига оид бўлмаган йиғилишларга ва бошқа тадбирларга жалб этишга йўл қўйилмайди.
7. Ўқувчиларнинг таълим муассасасидан ташқарида, дарсдан кейинги пайтдаги хатти-ҳаракатлари учун амалдаги қонунчилик ҳужжатларига мувофиқ уларнинг ота-оналари жавобгар ҳисобланади. Бундай ҳолатларда директор ўринбосарига нисбатан интизомий жазо чоралари қўлланилмайди.
3-боб. Директор ўринбосарининг ҳуқуқ ва мажбуриятлари
8. Директор ўринбосари фаолиятига доир вазифаларни амалга оширишда қуйидаги ҳуқуқларга эга:
– таълим муассасасидаги тарбия жараёнини ташкил этиш ва назорат қилиш;
– синф раҳбарлари билан ўқувчилар жамоаларини ўрганиш, синф раҳбарларининг тарбиявий ишлари сифат-самарадорлиги ва мазмунини, болалар ижодий бирлашмалари (тўгарак, клуб, секция) фаолиятини назорат қилиш;
– синф раҳбарлари, педагоглар, ота-оналар, маҳалла, ижодий ташкилотлар билан ишлаш мазмуни, шакл ва усулларини танлаш, уни таълим муассасаси анъаналарига мувофиқ равишда амалга ошириш;
– дарсларда, дарсдан ва мактабдан ташқари тадбирларда, синф раҳбарлари томонидан таклиф этилган тадбирларда иштирок этиш;
– ҳар бир педагог ходимнинг маънавий-маърифий тарбия йўналишидаги ишлари, ўқувчиларни мактабдан ва синфдан ташқари фаолиятга жалб этишдаги натижалари асосида моддий ва маънавий рағбатлантириш бўйича таклиф киритиш;
– ўқувчилар таълим-тарбияси бўйича ота-оналарни таълим муассасасига таклиф этиш, зарур ҳолларда тегишли идора ва ташкилотлар вакиллари билан биргаликда оилаларга ташриф буюриш;
– маҳаллий ҳокимлик қошидаги Болалар масалалари бўйича идоралараро миллий комиссияси ишида, ташкилот ва идоралардаги таълим муассасаси ўқувчиларининг таълим-тарбиясига оид кенгашларда, вояга етмаганлар таълим-тарбиясига оид йиғилишларда, тарбия муаммоларига бағишланган назарий-амалий, методик ишларда қатнашиш;
– бошқа таълим-тарбия муассасаларининг илғор иш тажрибаларини ўрганиш ва амалиётга татбиқ этиш;
– педагогик ва методик кенгаш ёки синф раҳбарлари услубий бирлашмаси кенгашларига масалалар киритиш, муҳокама қилиш;
– таълим-тарбия ишларида юқори кўрсатгичларга эришган синф раҳбарларини рағбатлантириш ва тақдирлаш бўйича раҳбариятга таклиф киритиш;
– вояга етмаганларни таълим-тарбиясига муносиб ҳисса қўшаётган ота-оналарни, маҳалла фаолларини, меҳнат фахрийларини рағбатлантириш ва тақдирлаш учун таклиф киритиш.
Директор ўринбосари ўз вазифаларини бажаришда қонун ҳужжатларига мувофиқ бошқа ҳуқуқларга ҳам эга бўлиши мумкин.
9. Директор ўринбосарининг мажбуриятлари қуйидагилардан иборат:
– таълим муассасасида тарбиявий ишларни шакллантириш ва тизимли ташкил этиш;
– синф раҳбарлари томонидан ўқувчилар давомати юритилишини назорат қилиш, тегишли ташкилотларнинг вакиллари билан биргаликда дарс машғулотларига сурункали ва мунтазам қатнашмайдиган ўқувчиларнинг оилавий аҳволини, дарсга келмаслик сабабларини ўрганиш, уларни дарсга тўлиқ жалб этиш чораларини кўриш, зарур ҳолларда уларга нисбатан таъсирчан чоралар белгилаш бўйича тегишли ташкилотларга раҳбарият номидан ёзма мурожаат киритиш;
– таълим муассасаларига бириктирилган инспектор-психологлар ўқувчиларниг хатти-ҳаракати, одоб-ахлоқи ва давоматида юзага келадиган муаммоларда белгиланган тартибда чора-тадбир ишларини амалга ошириш;
– “Ўзбекистон Республикаси таълим муассасаларида мобил телефонлардан фойдаланиш тартиби тўғрисидаги низом”, “Умумий ўрта таълим мактаб ўқитувчи ва ўқувчиларининг ички тартиб ва одоб-ахлоқ қоидалари”, “Давлат умумий ўрта таълини муассасалари ўқувчилари учун замонавий ягона мактаб формасини жорий этиш тартиби тўғрисидаги низом” талабларига педагог ходимлар, ўқувчилар, уларнинг ота-оналари (таълим муассасасига ташриф буюрган фуқаролар) томонидан риоя этилишини назорат қилиш, низом талабларининг бузилиш ҳолатлари кузатилганда, уларга нисбатан таъсирчан чоралар кўриш бўйича таклиф киритиш;
– амалдаги қонунчилик ҳужжатларига мувофиқ фарзанд тарбиясида ота-она масъулияти, мажбурияти ва жавобгарлиги тўғрисида ота-оналар ўртасида тарғибот тушунтириш ишларини ташкил этиш;
– барча умумтаълим фанлари ўқитилишида тарбиявий мақсадларни амалга оширилишини назорат қилиш, педагогларга услубий ёрдам кўрсатиш;
– ўзининг ижтимоий-сиёсий, ҳуқуқий билимларини мунтазам равишда ошириб бориш.
Директор ўринбосари қонун ҳужжатларига мувофиқ бошқа мажбуриятларни ҳам бажариши мумкин.
4-боб. Директор ўринбосари фаолиятини ташкил этиш тартиби
10. Директор ўринбосари таълим муассасаси директори (Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги тасарруфидаги таълим муассасалари директори) томонидан туман Мактабгача ва мактаб таълими бўлими билан келишган ҳолда лавозимга тайинланади ва лавозимидан озод этилади.
Мактаб директори ўринбосарининг келгусидаги иш фаолиятини самарали ташкил этиши учун шахсий маъсулият мактаб директори зиммасига юклатилади.
Директор ўринбосарлигига таълим муассасасида ўзининг ташкилотчилик қобилияти ва ишига фидойилик билан ёндашадиган, жамоа орасида ибратли ҳамда намунавий хулқ-атворга эга бўлган, ўзининг етакчилик қобилияти билан педагогик жамоа ва ўқувчилар ўртасида обрў қозонган, ахборот-коммуникация технологияларни пухта эгаллаган ва камида 5 йил педагогик иш стажига эга бўлган олий педагогик маълумотли (биринчи навбатда ижтимоий-гуманитар йўналишдаги) ўқитувчилар таркибидан танланади.
11. Директор ўринбосари ўқувчилар билан синфдан ташқари ва мактабдан ташқари маънавий-маърифий ишларни ташкил қилади, маънавий-маърифий ишларга умумий раҳбарлик қилади.
12. Директор ўринбосан тадбирларда, ўқувчилар билан синфдан ва мактабдан ташқари ишлашда хавфсизлик техникаси қоидаларига риоя қилинишини таъминлайди, тарбия жараёнини ташкил этиш бўйича ота-оналар, мактабдан ташқари таълим муассасалари, маҳаллий ҳокимлик, ҳуқуқ-тартибот идоралари, фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари ва бошқа жамоат ташкилотлари билан ҳамкорлик қилади.
13. Директор ўринбосарининг иш режаси таълим муассасасининг умумий режасига мувофиқ ишлаб чиқилади ва директор томонидан тасдиқланади.
14. Директор ўринбосари бевосита таълим муассасаси директорига бўйсунади.
15. Директор ўринбосари томонидан қуйидаги ҳужжатлар юритилади:
– йиллик иш режа ва ижроси юзасидан ҳужжатлар тўплами (юқори ташкилотлар режаси, 5 та муҳим ташаббуслар ва таълим муассасаси умумий режасига мувофиқ ишлаб чиқилган /тасдиқланган/ иш режаси, ундаги тадбирларнинг бажарилиши юзасидан тегишли ҳужжатлар);
– вояга етмаганлар ўртасида назоратсизлик ва ҳуқуқбузарликларнинг профилактикасига доир ҳужжатлар тўплами (Болалар масалалари бўйича идоралараро миллий комиссияси билан ишлаш ҳужжатлари, ички ишларнинг профилактик ҳисобида турувчи ўқувчилар йиғма жилдлари, одам савдосига, гиёҳвандликка, диний экстремизм ва ақидапарастликка, ОИТСга қарши кураш, йўл ҳаракати ва ёнғин хавфсизлиги йўналишига оид юқори ташкилотлар режасига мувофиқ ишлаб чиқилган /тасдиқланган/ таълим муассасасининг тадбирлар режаси, ундаги тадбирларнинг бажарилиши юзасидан тегишли ҳужжатлар);
– “Оила-маҳалла-таълим муассасаси” ҳамкорлиги Жамоат кенгаши фаолиятига доир ҳужжатлар тўплами (юқори ташкилотларнинг /шу жумладан хотин-қизлар билан ишлаш бошланғич ташкилоти/ ҳамкорлик режасига мувофиқ ишлаб чиқилган /тасдиқланган/ таълим муассасасининг тадбирлар режаси, ундаги тадбирларнинг бажарилиш юзасидан тегишли ҳужжатлар);
– ўқувчилар давомати ва бўш вақтларини мазмунли ўтказишга доир ҳужжатлар тўплами (директор ўринбосари томонидан умумлаштирилган ва туман /шаҳар/ Мактабгача ва мактаб таълими туман бўлимига тақдим этилган давомат бўйича маълумотлар, мунтазам ва сурункали дарс қолдирўвчи ўқувчилар ва ноқобил оила фарзандлари билан олиб бориладиган тадбирлар режаси, ундаги тадбирларнинг ижроси юзасидан ҳамда ўқувчиларнинг бўш вақтларини мазмунли ташкил этиш, тўгараклар фаолияти ва таътил кунларига доир ҳужжатлар).
16. Директор ўринбосари фаолият йўналишлари бўйича ўқув йили чораклари ва якуни бўйича ҳисоботлар тайёрлайди ҳамда таълим муассасаси директорига топширади.
5-боб. Якунловчи қоидалар
17. Мактабгача ва мактаб таълими бошқарув идоралари директор ўринбосари ёрдамидан фақат ушбу йўриқномада белгиланган вазифалар доирасида таълим муассасаси директори билан келишилган ҳолда фойдаланиши мумкин.
18. Мазкур йўриқнома талаблари бузилишида айбдор бўлган шахслар қонун ҳужжатларида белгиланган тартибда жавобгар бўлади.

Должностная инструкция заместителя директора по воспитательной работе - Ta’lim / Образование
Что входит в обязанности заместителя директора по воспитательной работе? Кто подчиняется заместителю директора по воспитательной работе? Какие документы должны быть у заместителя директора по воспитательной работе?
В данной странице приводится «Должностная инструкция заместителя директора по духовно-просветительской работе общеобразовательного учреждения», утвержденная приложением №1 к Приказу Министерства дошкольного и школьного образования Республики Узбекистан №190 от 27 июня 2023 года.
MMIBDO_malaka_tavsiflari
«Должностная инструкция заместителя директора по духовно-просветительской работе общеобразовательного учреждения»
приложение №1 к Приказу Министерства дошкольного и школьного образования Республики Узбекистан №190 от 27 июня 2023 года
Глава 1. Общие правила
1. Настоящая инструкция определяет основные задачи, функции, права и обязанности заместителя директора по духовно-просветительской работе, а также порядок эффективной организации деятельности общеобразовательного учреждения.
2. Заместитель директора осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Узбекистан, решениями Сената и Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, документами Президента Республики Узбекистан, постановлениями и распоряжениями Кабинета министров, приказами министра дошкольного и школьного образования Республики Узбекистан, а также настоящей Инструкцией и другими нормативными правовыми актами.
Глава 2. Основные задачи и функции заместителя директора
3. Основными обязанностями заместителя директора являются:
— организация работы по духовно-нравственному воспитанию в образовательном учреждении;
— разработка плана воспитательной работы, контроль за ее выполнением;
— осуществление мониторинга качества и эффективности мероприятий духовно-просветительской направленности с участием учащихся и педагогов образовательных учреждений;
— обеспечение функционирования различных кружков и спортивных секций в образовательном учреждении;
— организация работы по патриотическому воспитанию учащихся на основе национальных традиций и ценностей, богатого духовного наследия нашего народа;
— осмысленная организация досуга учащихся, проведение работ, связанных с их отдыхом в дневных лагерях отдыха в период летних каникул;
— анализ качества и результатов воспитательной работы в образовательном учреждении;
— руководство классной и внеклассной воспитательной деятельностью классных руководителей, контроль за состоянием и результатами воспитательной работы в образовательном учреждении, взаимодействие с родителями и их заместителями (далее-родители);
— контроль дисциплины и посещаемости учащихся, эффективности воспитательной работы;
— мониторинг эффективности проведения «Классного часа», организуемого каждую пятницу в течение учебного года;
— налаживание взаимодействия с органами правопорядка, самоуправления граждан и другими организациями по вопросам предупреждения преступности и правонарушений среди обучающихся;
— ведение учёта и отчетности учащихся, зачисленных на профилактический учет внутренних дел, внутришкольный учет, обеспечение проведения с ними профилактических мероприятий;
— в образовательном учреждении, входящем в «группу риска» (беспокойная, нездоровая, неполная семья) формирование общего списка учащихся, организация совместно со школьными инспекторами-психологами проведения отдельной воспитательной работы на основе индивидуального подхода;
— организация проведения встреч, творческих вечеров и других мероприятий с артистами, спортсменами, общественными деятелями, ветеранами войны и труда;
— организация духовно-просветительской деятельности педагогических работников в третью пятницу каждого месяца в течение учебного года;
— создание соответствующих условий для формирования ученического коллектива на основе принципов патриотизма, человечности, межнациональной дружбы и согласия;
— повышать свою квалификацию, участвовать в различных семинарах районного, областного и республиканского масштабов сотрудничать в профилактических рейдах типа «Ученик», «Посещаемость» проводимых по предупреждению безнадзорных несовершеннолетних, преступлений и правонарушений среди обучающихся в реализации законов о профилактике правонарушений среди несовершеннолетних;
— координация деятельности классных руководителей и школьных психологов;
— Налаживание деятельности лидеров «Камалак» и «Союза молодежи» среди учащихся 4-11 классов, поддержка деятельности капитанов в течение учебного года (организация выборов “Совета школьных капитанов” в составе 14 человек, в 4-7 классах с каждого класса выбирают лидера «Камалак», в 8-11 классах с каждого класса выбирают лидера «Союза молодёжи»);
— принятие отчетов от классных руководителей по воспитательной работе, общая отчетность на педагогических советах.
Заместитель директора может выполнять и другие обязанности в соответствии с законодательством.
4. Заместитель директора в соответствии с возложенными на него основными задачами осуществляет следующие функции:
а) в направлении патриотического воспитания учащихся:
— координация патриотической работы совместно с заместителем директора по патриотической подготовке молодежи-руководителем допризывной подготовки;
— осуществлять воспитание всесторонне зрелой, гармоничной, духовно, умственно, физически развитой личности, создавать адекватные условия для полноценного проявления способностей учащихся;
— организация и координация воспитательной работы учащихся в духе преданности Родине и народу, самоотверженности, уважения к государственной символике;
— создание воспитательной среды в духе национальных и общечеловеческих ценностей в работе с учащимися, внедрение в воспитательный процесс нашего богатого культурного наследия, норм национального этикета, формирование у учащихся творческого отношения к труду;
— систематическая организация профилактических мероприятий, направленных на предупреждение антиобщественного поведения учащихся, систематическое вовлечение учащихся из “группы риска”в мероприятия совместно с соответствующими ведомствами и организациями.
б) в направлении сотрудничества с родителями и соседями:
— широкое внедрение деятельности Общественного совета в партнерстве «Семья — махалля — образовательное учреждение», организация заседаний совета на основе плана;
— контроль за прибытием учащихся в образовательное учреждение в установленной школьной форме;
— не допустить попадания учащихся под влияние различных религиозных течений, организовать пропагандистскую работу;
— организация родительских собраний, круглых столов, диалогов по вопросам воспитания и обучения учащихся;
— координация сотрудничества с родителями хронически и регулярно не приходящих на занятия учащихся с тяжелыми нарушениями воспитания, а также с правоохранительными органами, обсуждение результатов на плановых собраниях при директоре.
в) в направлении содержательной организации свободного времени учащихся, вовлечения их в школьную и внеучебную деятельность:
— в рамках 5 важных инициатив организация деятельности клубов в образовательном учреждении по научно-спортивной, художественно-эстетической, художественной, технической, экологической, туристической, краеведческой и другим направлениям, координация работы по привлечению учащихся в клубы исходя из своих интересов, возможностей и способностей;
— поощрять способных и талантливых учащихся, организовывать мероприятия, способствующие развитию их творческих способностей;
— организация отдыха учащихся в летних оздоровительных лагерях, координация создания совместно с классными руководителями и родителями условий для содержательного проведения ими осенних, зимних и весенних каникул;
— непосредственное руководство организацией экскурсий, духовно-просветительских, общественно-культурных мероприятий, выездов за пределы аудиторий и школы совместно с классными руководителями, обеспечением безопасности обучающихся.
г) совместно с педагогическим коллективом:
— доводить суть и требования до сведения каждого работника образовательного учреждения, обучающихся, их родителей, контролировать их выполнение «Положения о порядке пользования мобильными телефонами в образовательных учреждениях Республики Узбекистан», «Правила внутреннего распорядка и этикета учителей и учащихся общеобразовательных школ», «Положение о порядке внедрения современной единой школьной системы для учащихся государственных общеобразовательных учреждений»;
— при необходимости вносить на обсуждение педагогического совета, директора и родительских собраний вопросы о состоянии пользования мобильными телефонами, соблюдении правил внутреннего распорядка и этикета в образовательном учреждении.
Заместитель директора может осуществлять и другие функции в соответствии с законодательством.
5. Заместитель директора должен знать следующее:
— нормативные правовые акты, регулирующие существующий сектор общего среднего образования и права детей;
— эффективные методы управления командой, достижения психологии менеджмента;
— методы духовно-нравственного воспитания детей в духе патриотизма;
— нормативно-правовые документы по профилактике правонарушений среди несовершеннолетних, борьбе с преступностью;
— требования государственных образовательных стандартов и их содержание;
— системы и методы духовного и материального стимулирования сотрудников;
— наука и практика педагогики, мировые и отечественные достижения психологии управления;
— уметь анализировать деятельность образовательного учреждения и педагогов, выявлять проблемы в деятельности образовательного учреждения, находить эффективные пути их решения;
— разработка программ образовательной деятельности и планов воспитательной работы образовательного учреждения;
— мониторинг деятельности образовательного учреждения на основе современных технологий, применение передовых педагогических и информационно-коммуникационных технологий в образовательном процессе;
— создание благоприятной психологической среды в педагогике, психологии, детской физиологии, педагогическом сообществе.
6. Не допускается возложение на заместителя директора обязанностей, не предусмотренных настоящей Инструкцией и другими законодательными актами, привлечение его к заседаниям и иным мероприятиям, не связанным с его деятельностью.
7. За поведение учащихся вне образовательного учреждения, во внеурочное время, ответственность несут их родители в соответствии с действующим законодательством. Дисциплинарные взыскания в отношении заместителя директора в таких случаях не применяются.
Глава 3. Права и обязанности заместителя директора
8. Заместитель директора при исполнении своих обязанностей имеет следующие права:
— организация и контроль учебного процесса в образовательном учреждении;
— изучение групп учащихся с классными руководителями, контроль качества и содержания воспитательной работы классных руководителей, деятельности детских творческих объединений (кружка, клуба, секции);
— выбор содержания, форм и методов работы с классными руководителями, педагогами, родителями, соседями, творческими организациями, реализация ее в соответствии с традициями образовательного учреждения;
— участие в занятиях, внеклассных и внеклассных мероприятиях, мероприятиях, предлагаемых классными руководителями;
— внесение предложений по материальному и моральному поощрению по результатам работы каждого педагогического работника в сфере духовно-просветительского образования, результатов привлечения обучающихся к внеучебной деятельности;
— вызов родителей в образовательное учреждение по вопросам обучения обучающихся, посещение семей совместно с представителями соответствующих органов и организаций в необходимых случаях;
— участие в работе межведомственной республиканской комиссии по делам детей при органах местного самоуправления, в советах по вопросам воспитания обучающихся образовательного учреждения в организациях и учреждениях, в совещаниях по вопросам воспитания несовершеннолетних, в теоретико- практические, методические работы, посвященные проблемам воспитания;
— изучать и применять на практике передовой опыт других образовательных учреждений;
— вынесение и обсуждение вопросов на педагогико-методический совет или советы методического объединения классных руководителей;
— внесение предложения руководству о поощрении и награждении классных руководителей, добившихся высоких показателей в воспитательной работе;
— внесение предложения о поощрении и награждении родителей, активистов района, ветеранов труда, вносящих достойный вклад в воспитание несовершеннолетних.
Заместитель директора может иметь и иные права в соответствии с законодательством при исполнении своих обязанностей.
9. В обязанности заместителя директора входит:
— формирование и системная организация воспитательной работы в образовательном учреждении;
— контролировать посещаемость обучающихся классными руководителями, совместно с представителями соответствующих организаций изучать семейное положение обучающихся, хронически и регулярно не посещающих занятия, изучать причины непосещения занятий, принимать меры по их полному вовлечению на занятиях, а при необходимости определять действенные меры в отношении них от имени руководства соответствующих организаций с письменным обращением;
— инспекторам-психологам, прикрепленным к образовательным учреждениям, принимать меры в установленном порядке по проблемам, возникающим в поведении, манерах и посещаемости обучающихся;
— вносить предложения о принятии действенных мер в отношении педагогических работников, учащихся, их родителий при обнаружении нарушений требований «Положения о порядке пользования мобильными телефонами в образовательных учреждениях Республики Узбекистан», «Правил внутреннего распорядка и этикета учителей и учащихся общеобразовательных школ», «Положения о порядке введения современной единой школьной формы для учащихся государственных общеобразовательных учреждений»;
-организация пропагандистско-разъяснительной работы среди родителей по вопросам родительской ответственности, ответственности в воспитании детей в соответствии с действующим законодательством;
— контроль за реализацией воспитательных целей при преподавании всех общеобразовательных предметов, оказание методической помощи педагогам;
— систематически повышать свои социально-политические, правовые знания.
Глава 4. Порядок организации деятельности заместителя директора
10. Заместитель директора назначается и освобождается от должности директором образовательного учреждения (директором образовательных учреждений, находящихся в ведении Министерства дошкольного и школьного образования) по согласованию с районным отделом дошкольного и школьного образования.
На директора школы возлагается персональная ответственность за эффективную организацию дальнейшей работы заместителя директора школы.
Заместитель директора выбирается из состава преподавателей с высшим педагогическим образованием (в первую очередь социально-гуманитарного направления), которые самоотверженно подходят к своим организаторским способностям и работе в образовательном учреждении, обладают образцовым и показательным поведением в коллективе, завоевали авторитет среди педагогического коллектива и учащихся своими лидерскими качествами, обладают информационно-коммуникационными технологиями и имеет не менее 5 лет педагогического стажа.
11. Заместитель директора организует внеклассную и внешкольную духовно-просветительскую работу с учащимися, осуществляет общее руководство духовно-просветительской работой.
12. Заместитель директора обеспечивает соблюдение правил техники безопасности на мероприятиях, внеклассной и внешкольной работе с учащимися, сотрудничает с родителями, внешкольными образовательными учреждениями, органами местного самоуправления, правоохранительными органами, органами самоуправления граждан и другими общественными организациями по организации воспитательного процесса.
13. План работы заместителя директора разрабатывается в соответствии с общим планом образовательного учреждения и утверждается директором.
14. Заместитель директора находится в непосредственном подчинении директора образовательного учреждения.
15. Заместитель директора ведет следующие документы:
— годовой план работы и сборник документов по его выполнению (план вышестоящих организаций, 5 важных инициатив и план работы, разработанный /утвержденный в соответствии с общим планом образовательного учреждения, соответствующие документы по выполнению мероприятий в нем);
— сборник документов по профилактике правонарушений среди несовершеннолетних (документы по работе с Межведомственной национальной комиссией по делам детей, коллективные тома обучающихся по профилактическому учету органов внутренних дел, борьбе с торговлей людьми, наркоманией, религиозным экстремизмом и фанатизма, СПИД, ПДД и пожарной безопасности план деятельности образовательного учреждения, разрабатываемый в соответствии с планом вышестоящих организаций, соответствующими документами, связанными с осуществлением в нем деятельности);
— Сотрудничество «семья-махалля-образовательное учреждение» представляет собой комплект документов о деятельности общественного совета (разработан/утвержден в соответствии с первоначальной организацией/планом сотрудничества вышестоящих организаций/ планом мероприятий образовательного учреждения, соответствующие документы о реализации этих мероприятий);
— комплект документов по содержательной организации посещаемости и досуга учащихся (сведения о посещаемости, обобщенные заместителем директора и представленные в районный /городской/ районный отдел дошкольного и школьного образования, план мероприятий с учащимися,регулярно и хронически пропускающими занятия, и детьми из неблагополучных семей, по выполнению мероприятий, содержащихся в нем, а также по содержательной организации досуга учащихся, документы о деятельности кружков и днях отдыха).
16. Заместитель директора по направлениям деятельности готовит отчеты за четверти и итоги учебного года и представляет их директору образовательного учреждения.
Глава 5. Заключительные правила
17. Органы управления дошкольным и школьным образованием могут использовать помощь заместителя директора только по согласованию с директором образовательного учреждения в рамках задач, определенных настоящей инструкцией.
18. Лица, виновные в нарушении требований настоящей Инструкции, несут ответственность в установленном законодательством порядке.