Энди фан олимпиадалари ғолибларига пул мукофотлари берилади - Ta’lim / Образование
Мактаб, академик лицей ва касб-ҳунар мактаблари ўқувчилари учун мўлжалланган фан олимпиадаларини ўтказиш тизими такомиллаштирилди. Республика босқичи ғолиблари 3,2 млн сўм олиши мумкин.
maktab_imtihon_savollari
Ҳукумат қарори билан умумий ўрта таълим ташкилотлари, академик лицей ва касб-ҳунар мактаблари ўқувчилари ўртасида фан олимпиадаларини ташкил этиш, ўтказиш ҳамда халқаро олимпиадалар иштирокчиларини саралаш ва ғолибларни рағбатлантириш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди.
Ҳужжатга мувофиқ, мактаб ўқувчилари ўртасида умумтаълим фанлари бўйича қуйидаги олимпиадалар ташкил этилади:
— асосий олимпиада;
— қўшимча республика олимпиадалари;
— онлайн олимпиада;
— нуфузли халқаро олимпиадалар;
— минтақавий халқаро олимпиадалар.
Жумладан, асосий олимпиадалар тегишли фанлардан икки гуруҳга ажратилган ҳолда 4 босқичда қуйидаги муддатларда ўтказилади:
1-босқич – мактаб, академик лицей ва касб-ҳунар мактаблар миқёсида сентябрь ойида;
2-босқич – туман (шаҳар) миқёсида октябрь ойида;
3-босқич – Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳри миқёсида ноябрь ойида;
4-босқич – республика миқёсида барча фанлардан апрель-май ойларида.
Барча фанлардан назорат турлари, шакллари, баҳолаш мезонлари Халқ таълими вазирлиги томонидан тасдиқланади.
4-босқичда мактабларнинг 11-синф, касб-ҳунар мактаблари, академик лицейларнинг 2-босқич ўқувчилари қатнашади. Ҳар бир фан йўналишида баллар кетма-кетлигида 1, 2, 3-ўринларни эгаллаган ўқувчилар ғолиб ҳисобланади.
Асосий олимпиада ғолибларига қуйидаги миқдорда пул мукофотлари берилади:
3-босқичда ғолиб бўлган ҳар бир ўқувчига:
● 1-ўрин – БҲМнинг 6 баравари;
● 2-ўрин – БҲМнинг 4 баравари;
● 3-ўрин – БҲМнинг 3 баравари.
4-босқичда ғолиб бўлган ҳар бир ўқувчига:
● 1-ўрин – БҲМнинг 12 баравари;
● 2-ўрин – БҲМнинг 8 баравари;
● 3-ўрин – БҲМнинг 6 баравари.
Шунингдек, 4-босқич ғолибларига ихтисослик фани бўйича давлат ОТМларига кириш имтиҳонларида максимал балл олиш ҳуқуқини берувчи ва 3 йил давомида амал қилувчи электрон сертификатлар берилади.
Информатика ва ахборот технологиялари фани бўйича мазкур сертификатни олган ўқувчиларга ихтисослик фан сифатида математика фанидан давлат ОТМларига кириш имтиҳонларида максимал балл олиш ҳуқуқи берилади.
Таълим муассасаларида ўқитувчи бўлиб ишлаётган нуфузли халқаро олимпиадалар ғолиблари лавозим маошига ҳар ой 150 фоиз, асосий олимпиадалар республика босқичи ғолиблари лавозим маошига ҳар ой 100 фоиз миқдорида устама ҳақи тўланади.

Победители школьных олимпиад будут получать денежные призы и сертификаты для поступления в вузы, сообщает корреспондент Podrobno.uz со ссылкой на данные Минюста.
Постановлением правительства утверждено Положение о порядке организации и проведения предметных олимпиад среди учащихся общеобразовательных средних школ, академических лицеев и профессиональных школ, а также отбора участников для международных олимпиад и поощрения победителей.
Согласно документу, среди школьников организуются следующие виды олимпиад по общеобразовательным предметам:
- основная олимпиада;
- дополнительные республиканские олимпиады;
- онлайн олимпиада;
- престижные международные олимпиады;
- региональные международные олимпиады.
Основные олимпиады проводятся в 4 этапа с делением на две группы по определенным предметам в следующие сроки:
- 1-й этап – в сентябре, на уровне школ, академических лицеев и профессиональных школ;
- 2 этап – в октябре, на уровне района (города);
- 3-й этап – в ноябре, на уровне Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента;
- 4-й этап – в апреле-мае, по всем предметам, на республиканском уровне.
Победителями по каждому предмету становятся учащиеся, занявшие 1-е, 2-е, 3-е места в соответствии с набранными баллами.
Победители основных олимпиад получают денежные призы в размере:
А) каждому ученику, победившему на 3-м этапе:
- 1 место — 6 — кратный размер БРВ;
- 2 место — 4 — кратный размер БРВ;
- 3 место — 3 — кратный размер БРВ;
Б) каждому ученику, победившему на 4-м этапе:
- 1 место — 12 — кратный размер БРВ;
- 2 место – 8 — кратный размер БРВ;
- 3 место – 6 — кратный размер БРВ.
Победителям 4-го этапа выдаются электронные сертификаты, дающие право на максимальный балл на вступительных экзаменах в государственные вузы по предмету специализации, которые действительны в течение 3 лет.
Учащимся, получившим данный сертификат по информатике и информационным технологиям, предоставляется право получить максимальный балл на вступительных экзаменах в государственные вузы по математике как по предмету специализации.