Ўқитувчиларни мажбурий меҳнатга такроран жалб қилганлик учун жиноий жавобгарлик белгиланмоқда - Ta’lim / Образование
Ўқитувчиларни мажбурий меҳнатга такроран жалб қилганлик учун жиноий жавобгарлик белгиланмоқда
Сенаторлар ўқитувчиларни ўз фаолияти билан боғлиқ бўлмаган ишларга жалб қилганлик учун жиноий жавобгарликни, уларнинг фаолиятига аралашганлик учун маъмурий жавобгарликни кучайтиришни назарда тутувчи қонунни маъқуллади.
Устанавливается уголовная ответственность за принуждение к труду педагогов
Сенатнинг 37-ялпи мажлисида “Педагог ходимларнинг хизмат вазифаларини бажаришига тўсқинлик қилганлик учун жавобгарлик кучайтирилиши муносабати билан Жиноят кодексига ҳамда Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексига қўшимча ва ўзгартишлар киритиш ҳақида”ги қонун муҳокама қилинди. Бу ҳақда Сенат Матбуот хизмати хабар берди.
Мазкур қонунга мувофиқ Жиноят кодексига педагог ходимларни меҳнатга маъмурий тарзда мажбурлаганлик учун маъмурий жазо қўлланилганидан кейин худди шундай қилмишни такроран содир этганлик учун жиноий жавобгарликни назарда тутувчи норма киритилмоқда.
Унга кўра таълим ташкилотининг педагог ходимини меҳнатга маъмурий тарзда қайта мажбурлаганлик учун БҲМнинг 150 бараваридан 200 бараваригача миқдорда жарима ёки 3 йилгача муайян ҳуқуқдан маҳрум қилиш ёҳуд 3 йилгача ахлоқ тузатиш ишлари билан жазоланиши белгиланмоқда.
Шунингдек, Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексда педагог ходимларни меҳнатга маъмурий тарзда мажбурлаганлик, шунингдек, уларнинг касбий фаолиятига қонунга хилоф равишда аралашганлик учун жавобгарлик кучайтирилиши назарда тутилмоқда.
Бундан ташқари, таълим ташкилоти педагог ходимининг касбий фаолиятига таълим олувчиларнинг билимини тўғри ва холис баҳолашига таъсир кўрсатиш ёки қонунга хилоф равишда аралашиш, таълим ташкилоти педагог ходимининг хизмат вазифаларини бажаришига тўсқинлик қилиш учун ҳам жавобгарлик кучайтирилмоқда.
Бунда Кодексдаги санкциялар фуқароларга БҲМнинг 3 бараваридан 5 беш бараваригача, мансабдор шахсларга эса 15 бараваридан 20 бараваригача миқдорда жарима солишга ёки 15 суткагача маъмурий қамоққа олишга сабаб бўлиши белгиланмоқда.

Устанавливается уголовная ответственность за принуждение к труду педагогов - Ta’lim / Образование
Сенаторы одобрили закон о введении уголовной ответственности за привлечение педагогов к работе, не связанной с их деятельностью, и усилении административной – за вмешательство в их работу.
Устанавливается уголовная ответственность за принуждение к труду педагогов
На 37-м пленарном заседании Сената рассмотрен и одобрен Закон «О внесении дополнений и изменений в УК РУз и КоАО РУз в связи с усилением ответственности за воспрепятствование деятельности педагогических работников».
На заседании отметили, что имеют место случаи незаконного привлечения педагогов к работе, не связанной с их профессиональной деятельностью. Так, педагогов необоснованно включают в рабочие группы, формируемые для решения социально-экономических вопросов в регионах, от них требуют различные отчеты и данные.
В Уголовный кодекс вводится норма, предусматривающая уголовную ответственность за повторное совершение административного принуждения к труду педагогических работников после применения административного взыскания за такое же деяние.
Данное правонарушение влечет наказание в виде штрафа в размере от 150 до 200 БРВ или лишения определенного права до трех лет либо исправительных работ до трех лет.
Кроме того, Кодекс об административной ответственности предусматривает усиление ответственности за административное принуждение педагогов к труду, а также за незаконное вмешательство в их профессиональную деятельность.
Также усиливается ответственность за незаконное вмешательство в профессиональную деятельность педагогического работника – оказание влияния на правильную и объективную оценку знания учащихся или воспрепятствование выполнению служебных обязанностей.
При этом санкции в Кодексе предусматривают наложение штрафа на граждан от 10 до 15 БРВ, а на должностных лиц – от 15 до 20 БРВ или административный арест до пятнадцати суток.
Сенаторы отметили, что данный Закон служит усилению ответственности за правонарушения, связанные с привлечением педагогических работников образовательной организации к принудительным работам, незаконное вмешательство в профессиональную деятельность педагогических работников, а также обеспечению их прав, свобод и законных интересов.