Вазир жамғармасидан ҳар ойлик устама олиш учун қандай натижаларга эришиш лозим?
Вазир жамғармасидан ҳар ойлик устама олиш учун танлаб олинган 1697 нафар ўқитувчилар рўйхати эълон қилинганидан сўнг: “Вазир жамғармасидан ҳар ойлик устама олишга номзодлар қандай сараланган? Кейинчалик ушбу устамага номзод бўлиш учун нима қилиш керак ?” деган савол билан Таълим инспекцияси ботига мурожаат юборилган.
Ҳукумат қарорига (№425, 02.08.2022) кўра вазир жамғармаси учун номзодларга квоталар мактабнинг битирувчи-ўқувчилари томонидан тегишли ўқув йили қабулида олий таълим муассасаларига, Президент, ижод ва ихтисослаштирилган мактабларга кириш имтиҳонларида қайд этган натижаларига мувофиқ тақсимланган.
Давлат тест маркази ва Президент таълим муассасалари агентлиги тақдим этган кириш имтиҳони натижалари тўғрисидаги маълумотларга асосан вазирлик 2023 йилда Вазир жамғармасидан ойлик устама оладиган педагогларнинг сони 2000 нафар этиб белгиланган ва бу квота “Бошланғич таълим”, “Аниқ ва табиий фанлар”, “Хорижий тиллар”, “Ижтимоий фанлар” ва “Амалий фанлар” йўналишлари бўйича туман (шаҳар)лар бўйича тақсимланган.
Халқ таълими тизимини ислоҳ қилиш бўйича ҳудудий кенгашлар ушбу квотага асосан номзодларни вазирликка тақдим этган.
Қарорга кўра, ҳар битта йўналиш бўйича тегишли туман (шаҳар) учун белгиланган ҳар битта квота ўрнига кўпи билан учта номзодни тақдим этилиши мумкин.
Номзодлар орасидан устама тўланадиган педагогларни танлаб олиш қуйидаги босқичларда амалга оширилади:
- 1-босқичда — зарур ҳолларда, номзодларнинг дарс берадиган умумтаълим фани бўйича билим даражасини баҳолаш учун тест синовлари ўтказилади;
- 2-босқичда — умумтаълим фанини билиш даражасини баҳолаш бўйича ўтказилган тест синовларида максимал баллнинг 80 фоизи ёки ундан юқори натижа кўрсатган номзодларнинг касбий маҳоратини баҳолаш учун суҳбат ўтказилади. Суҳбат ўтказиш тартиби ва мезонлари вазирнинг буйруғи билан тасдиқланади.
Ушбу устамага номзод бўлиш учун ўқувчиларингиз ОТМ ва Президент, ижод ва ихтисослаштирилган мактабларга кириш имтиҳонларида юқори балл олиши лозим.

Каких результатов нужно достичь, чтобы получать ежемесячную надбавку из Фонда министра? - Ta’lim / Образование
Каких результатов нужно достичь, чтобы получать ежемесячную надбавку из Фонда министра?
Вазир жамғармасидан ҳар ойлик устама олиш учун қандай натижаларга эришиш лозим?
После публикации списка 1697 педагогов, отобранных для получения ежемесячных пособий из фонда министра, в бот Инспекции образования было направлено обращение с вопросом о том, как отбирались кандидаты, что нужно сделать, чтобы получить ежемесячную надбавку из фонда министра.
Согласно постановлению правительства (№ 425 от 08.02.2022) квоты для кандидатов в фонд министра распределялись по результатам, зафиксированным выпускниками школы при приёме в соответствующем учебном году в высшие учебные заведения, а также в президентские, творческие и специализированные школы.
На основании данных о результатах вступительных экзаменов, предоставленных Государственным центром тестирования и Агентством президентских образовательных учреждений, министерство определило, что в 2023 году количество педагогов, получающих ежемесячную надбавку от Фонда министра, составит 2000 человек, и эта квота будет применяться к направлениям «Начальное образование», «Точные и естественные науки», «Иностранные языки», «Гуманитарные науки» и «Прикладные науки».
Территориальные советы по реформе системы народного образования представили министерству кандидатов на основе этой квоты.
Согласно постановлению, для каждой квоты, установленной для соответствующего района (города) по каждому направлению, может быть представлено не более трех кандидатов.
Отбор преподавателей, которым выплачивается надбавка, из числа кандидатов осуществляется на следующих этапах:
• 1 этап: — при необходимости проводятся тесты для оценки уровня знаний общеобразовательного предмета, преподаваемого кандидатами;
• 2 этап: — будет проведено собеседование для оценки профессиональных навыков кандидатов, набравших 80 процентов от максимального балла и выше по тестам, проводимым для оценки уровня общеобразовательных знаний.
Порядок и критерии проведения собеседования утверждаются приказом министра.
Для того чтобы быть кандидатом на получения этой надбавки, ученики кандитатов должны получить высокие баллы на вступительных экзаменах в высшие учебные заведения и президентские, творческие и специализированные школы.