Ўзбекистонда 1-синф ўқувчилари учун «Информатика ва ахборот технологиялари» фани жорий этилади - Ta’lim / Образование
Ўзбекистонда 1-синф ўқувчилари учун «Информатика ва ахборот технологиялари» фани жорий этилади
Ўзбекистонда 1-синф ўқувчилари учун «Информатика ва ахборот технологиялари» фани жорий этилади.
Янги ўқув йилидан бошлаб, умумий ўрта таълим мактабларининг 1-синфида “Информатика ва ахборот технологиялари” фани жорий этилади.
Бу ҳақда Мактабгача ва мактаб таълими вазирлигининг 2023-йил 15-май кунги “Умумий ўрта таълим мактаблари учун 2023-2024-ўқув йилига мўлжалланган таянч ўқув режани тасдиқлаш тўғрисида”ги 125-сонли буйруғида назарда тутилмоқда.
Унга кўра, Республика таълим маркази бир ҳафта муддатда 1-синф “Информатика ва ахборот технологиялари” фанини ўқитиш методикаси, ўқув дастури, давлат таълим стандартлари ва тақвим-мавзу режаларини амалиётга татбиқ этиш бўйича вазирликка таклиф киритади.
Шунингдек, А.Авлоний номидаги педагогларни касбий ривожлантириш ва янги методикаларга ўргатиш миллий-тадқиқот институти томонидан бошланғич синф ўқитувчилари учун 1-синф “Информатика ва ахборот технологиялари фани”ни замонавий методикалар асосида ўқитиш ва ўргатиш бўйича қисқа муддатли ўқув курсларининг дастурини ишлаб чиқади.
2023-йилнинг 25-августига қадар бошланғич синф ўқитувчилари учун “Информатика ва ахборот технологиялари” фанининг мазмун-моҳияти бўйича қисқа муддатли ўқув курслари ташкил этилиб, ўқув курсларини муваффақиятли якунлаган ўқитувчиларга сертификат берилади.

В Узбекистане информатику в школах начнут изучать с 1-го класса.
С нового учебного года в 1 классе общеобразовательных школ вводится предмет «Информатика и информационные технологии».
Об этом говорится в приказе Министерства дошкольного и школьного образования №125 от 15 мая 2023 года «Об утверждении базового учебного плана общеобразовательных школ на 2023-2024 учебный год».
По данному приказу, Республиканский образовательный центр в недельный срок внесёт в министерство предложения по внедрению в практику методики преподавания предмета 1 классе “Информатика и информационные технологии”, учебной программы, государственных образовательных стандартов и календарно-предметных планов.
А также Национальный научно-исследовательский институт профессионального развития и обучения педагогов новым методикам имени Авлони разрабатывает программу краткосрочных учебных курсов для учителей начальных классов 1 класса по преподаванию и обучению информатике и информационным технологиям на основе современных методик.
До 25 августа 2023 года для учителей начальных классов будут организованы краткосрочные учебные курсы по предмету “Информатика и информационные технологии” с выдачей сертификата учителям, успешно завершившим учебные курсы.