Самарқанд шаҳридаги 20 та мактабда туризм соатлари йўлга қўйилиши мумкин. Улар тажриба тариқасида мактабдан ташқари таълим сифатида жорий қилинади. Кейинчалик соатлар Бухоро, Хива ва Шаҳрисабзда ўқув дастурларига киритилиши режалаштирилмоқда.
“Эндиликда Самарқанддаги 20 та мактабда тажриба сифатида мактабдан ташқари таълим сифатида туризм соатларини йўлга қўймоқчимиз. Бу борада Бутунжаҳон сайёҳлик ташкилоти билан ҳамкорликда ишлаяпмиз”.
Азиз Абдуҳакимов, шунингдек, ушбу соатлар ўқувчиларнинг Ўзбекистон ва хориждаги туризм ҳамда маданий мерос ҳақидаги билимларини шакллантиришга хизмат қилишини, UNWTO билан ҳамкорликда ушбу дастурни илғор жаҳон амалиётига асосланган ҳолда янада ривожлантирилишини қўшимча қилди. Мазкур янгиликни Бухоро, Хива, Шаҳрисабз ва Ўзбекистоннинг бошқа туристик йўналишларидаги мактаблар ўқув дастурларига киритиш тарафдори эканини қайд этди.

В школах Самарканда будут уроки туризма - Ta’lim / Образование
Часы туризма могут быть введены в 20 школах Самарканда. Они вводятся экспериментально в качестве внеклассного образования. Затем планируется включить эти часы в учебные планы в Бухаре, Хиве и Шахрисабзе.
В школах Самарканда будут уроки туризма
“В 20 школах Самарканда в качестве опыта мы хотим наладить часы туризма в качестве внешкольного образования. Мы работаем над этим в сотрудничестве со Всемирной туристской организацией”.
Азиз Абдухакимов также добавил, что эти часы послужат формированию у учащихся знаний о туризме и культурном наследии Узбекистана и за рубежом, а также дальнейшему развитию этой программы в сотрудничестве с UNWTO на основе передовой мировой практики. Он отметил, что выступает за включение этого нововведения в учебные программы школ Бухары, Хивы, Шахрисабза и других туристических направлений Узбекистана.