O‘qituvchilar uchun ipoteka subsidiyasiga arizalar 20-apreldan qabul qilinadi - Ta’lim / Образование
O‘qituvchilar uchun ipoteka subsidiyasiga arizalar 20-apreldan qabul qilinadi
Subsidiya ipoteka krediti bo‘yicha boshlang‘ich badalning 25 foiz qismini qoplab berish uchun Davlat budjeti mablag‘lari hisobidan ajratiladi.
O‘qituvchilarga subsidiya berish boshlanadi
Subsidiya Vazirlar Mahkamasining 2026-yil 19-fevraldagi 69-son qarori bilan tasdiqlangan “Uy-joy sotib olish uchun oliy malaka toifasiga (bosh o‘qituvchi lavozimiga) ega bo‘lgan pedagoglarga subsidiya ajratish tartibi to‘g‘risida”gi nizomga muvofiq ipoteka krediti bo‘yicha boshlang‘ich badalning 25 foiz qismini qoplab berish uchun Davlat budjeti mablag‘lari hisobidan ajratiladi.
Ushbu dastur doirasida subsidiya olishda ariza beruvchi barcha ijtimoiy mezonlarga mos kelishi hamda kredit tarixi dasturda ishtirok etuvchi kamida bitta tijorat bankining ichki talablariga mos bo‘lishi talab etiladi.
Bunda, ariza beruvchida, shu jumladan, uning turmush o‘rtog‘ining nomida respublikaning barcha hududlari miqyosida ikki va undan ortiq mulk huquqi bilan turar joy mavjud bo‘lmasligi, shuningdek, kamida 15 yil pedagogik ish stajiga hamda oliy malaka toifasiga yoki bosh o‘qituvchi lavozimiga ega bo‘lishi lozim.
Subsidiya olish uchun quyidagi usullar:
— Davlat xizmatlari markazlariga bevosita murojaat qilish;
— MyGov mobil ilovasi;
— my.gov.uz portalida, mazkur havola orqali ariza topshirishingiz mumkin.
❗️ Muhim eslatma!
➡️ Ariza beruvchi tomonidan ariza topshirish (baholash) davrida OneID tizimida shaxsga doir ma’lumotlarni boshqarish paneli orqali ishtirok etuvchi tijorat banklariga kredit tarixini baholash maqsadida tegishli ma’lumotlardan foydalanish uchun ruxsat berilgan bo‘lishi lozim (tijorat banklari ro‘yxati quyida).
Shuningdek, kredit tarixini olishga cheklov vaqtincha o‘rnatilmagan bo‘lishi kerak. Aks holda, ariza beruvchining kredit tarixini o‘rganish imkoniyati cheklanib, uning arizasi rad etilishiga sabab bo‘ladi.

Субсидия выделяется за счёт средств Государственного бюджета для покрытия 25% первоначального взноса по ипотечному кредиту.
Субсидия предоставляется в соответствии с положением «О порядке выделения субсидий педагогам, имеющим высшую квалификационную категорию (должность старшего преподавателя), для приобретения жилья», утверждённым постановлением Кабинета Министров от 19 февраля 2026 года № 69. В рамках этого положения субсидия покрывает 25% первоначального взноса по ипотечному кредиту за счёт средств Государственного бюджета.
В рамках данной программы для получения субсидии заявитель должен соответствовать всем социальным критериям, а также его кредитная история должна соответствовать внутренним требованиям как минимум одного коммерческого банка, участвующего в программе.
При этом у заявителя, а также у его супруга (супруги), не должно быть в собственности двух и более жилых объектов недвижимости на территории республики. Также заявитель должен иметь не менее 15 лет педагогического стажа и обладать высшей квалификационной категорией или занимать должность старшего преподавателя.
Для получения субсидии можно воспользоваться следующими способами:
— обратиться непосредственно в Центры государственных услуг;
— через мобильное приложение MyGov;
— подать заявление через портал my.gov.uz по соответствующей ссылке.
❗️ Важное напоминание!
В период подачи (оценки) заявления заявитель должен предоставить разрешение через систему OneID (в панели управления персональными данными) на использование своих данных участвующими коммерческими банками для оценки кредитной истории (список банков приведён ниже).
Также не должно быть временных ограничений на получение кредитной истории. В противном случае возможность её проверки будет ограничена, что может привести к отклонению заявки.
Список коммерческих банков, участвующих в программе предоставления субсидируемых ипотечных кредитов (оценка кредитной истории осуществляется в соответствии с их внутренними правилами):